Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европа-съюзник или протекторат на САЩ?

0 коментара

В книгата си "Единствената световна сила", издадена през 1999 г. Збигнев Бжежински, бивш съветник по националната сигурност на президента Картър, открито нарича Европа протекторат на САЩ. Някога при подобен род изявления европейската политическа класа и голяма част от медиите щяха да предпочетат да се обърнат на другата страна и да предотвратят всеки опит за критика като проява на антиамериканизъм. В последните месеци панорамата се промени напълно: не само поради зачестилите конфликти по търговски, културни и политически въпроси, в това число и различната позиция по основните човешки права, но също и поради факта, че все по-често се чува тезата, че американските интереси не винаги съвпадат с европейските.

Промяната се забелязва с особена сила в Германия, страната, която безспорно е най-силно американизирана и зависима от САЩ от Втората световна война насам. На въпроса какво мисли за т.нар. "ос на злото" /определение, с което американският президент Дж. Буш нарече страни като Иран, Ирак и Северна Корея/ бившият председател на Християндемократическия съюз /ХДС/ Волфганг Шойбле отговаря: "Предпочитам да не съдя за американската политика по нейната реторика, а по това, което прави". Последната крепост на официалния проамериканизъм след 11 септември се оказа реториката на Буш, предназначена изключително за вътрешна консумация. Реториката обаче е нещо напълно различно от американската политика, която е далеч по-умерена. Колкото и много да са нюансите, европейското обществено мнение по никакъв начин не може да разбере действия като свободната продажба на оръжия или нещо толкова нетърпимо като факта, че икономическите интереси на една страна се поставят пред предотвратяването на екологичната катастрофа или това, че се създават военни съдилища, които да съдят престъпления като тероризма, но в които няма никакви гаранции за справедлив процес. В крайна сметка това води до узаконяването на тероризма, упражняван от една държава, какъвто е случаят с Израел и окупираните територии.

В една своя статия германският журналист Курт Тудика без следа от ирония предлага в средносрочен план Европа да се присъедини към САЩ. В същото време сред европейците се наблюдава растящо желание за възстановяване на европейската идентичност. Важна стъпка в този смисъл беше създаването на еврото, обречено на безпощадно съревнование с долара, но все пак с възможност да ограничи монопола му на резервна валута. Въвеждането на единната валута обаче далеч не е достатъчно.

Необходима е адекватна икономическа политика, но също така и обща отбрана и сигурност. Войната в Косово много ясно подчерта военната зависимост на Европа от САЩ. В отговор на това през 1999 г. в Хелзинки Европейският съвет даде ясен знак за желанието си за автономия по въпросите на сигурността. Вашингтон предупреди, че няма да търпи паралелни структури на НАТО, независимо от идеите, които могат да хрумнат в тази връзка на Франция, Германия или Великобритания. Европейската армия, за която се говори напоследък, ще бъде армия без собствени структури и следователно принудена да ползва тези на НАТО и то само с позволението на САЩ.

Общата европейска политика за сигурност е доста заплетен въпрос, но той далеч не е най-сложният, който ЕС трябва да решава. Ако противоракетният щит се окаже нещо технически изпълнимо, САЩ ще го изградят без всякакво колебание. За да има такъв щит и на нашия континент - това ще бъде най-добрата защита с Атлантическия океан по средата - ще бъде необходимо Европа да приеме ролята си на протекторат или да се раздели на два лагера: такива, които желаят да приемат функцията на протектрат и такива, които държат на автономията си. След разпадането на комунистическия блок и при сегашното равнище на интеграция, отношенията със САЩ стават най-трънливата тема за обединена Европа. Дилемата е съюзници, които да си запазят известна автономия или обикновен протекторат. При това трябва да се отбележи, че един евентуален сблъсък е не само невъзможен, но и нежелателен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.