Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европа създава минипротивовес на НАТО

0 коментара

В Европа се създава военна организация, която се очаква след време да стане независима от НАТО. В края на април Германия, Франция, Белгия и Люксембург организираха "малка среща в интимен кръг" по военните въпроси и решиха да формират военен минисъюз.

Същината на идеята е в близките години да бъдат създадени европейски сили за бързо реагиране /60 хиляди военнослужещи/ на базата на френско-германска бригада, която ще включва и части на белгийските специални сили и люксембургското разузнаване. Войските ще имат и свое командване - не натовско, а европейско. Плановете включват и формиране на европейско стратегическо командване на въздушния транспорт, система за спешна хуманитарна помощ, европейски сили за защита от оръжие за масово унищожаване и общоевропейски военен колеж.

И макар четворката усилено да подчертава, че отбранителната ѝ инициатива не цели подмяна на НАТО и разцепление на алианса, ефектът неизбежно ще бъде точно такъв. Собствен щаб и самостоятелни сили за бързо реагиране - това явно е намек за бъдещо "отцепване" /поне частично/ на Европа от НАТО и този намек бе разбран най-напред в самата Европа.

Усетило, че инициативата намирисва на сериозно разцепление в Европа и трансатлантически усложнения, ръководството на ЕС побърза да се разграничи от събитията. Институциите на ЕС демонстрираха пълно безразличие към срещата на четирите страни. Пресслужбата на ЕС, отразяваща подробно къде по-незначителни прояви, получи категорична забрана да изпрати репортери на форума.

Трудно е да се каже колко заразителен ще стане лошият пример със "срещите в интимен кръг" в ЕС - основното е дали ще има нужда от такива. Има вероятност обаче "съюзът на четиримата" да надрасне първоначалните си рамки - никой не мисли да затваря портите на планираното "евроНАТО" за нови участници. Напротив, четворката призова всички желаещи от страните в ЕС и кандидатките да се присъединят към инициативата. Предложението обаче не предизвиква засега бурен интерес; самата идея буди в Европа скептицизъм.

Всъщност какво толкова ѝ е лошото на НАТО, че да е нужна замяна с европейски минианалог? Основната сред многото причини е някак твърде "ръководната" роля на САЩ в Алианса. Вашингтон все повече нехае за мнението на дисидентстващите си съюзници в НАТО. Войната в Ирак в този смисъл бе последната капка, заради която преля чашата на търпението на "континенталните" европейски държави. Видни държавници от тези страни се обявиха против еднополюсния свят, докато Великобритания открито го защитава, а Италия, Испания, Холандия и особено новите членки на ЕС в Източна Европа не се притесняват много от еднополюсния му характер.

Именно тази разединеност на Европа е втората причина за станалото разцепление. Докато по-рано Великобритания бе един вид самотен дисидент и само тя току поглеждаше отвъд океана дори сред най-последователните европейски опоненти на Вашингтон, сега на нейна страна са южняците и новаците от Изтока. "Континенталните" държави вече не могат да строят непослушната Европа под знамената си, дори са малцинство. В тези условия те можеха само да се разграничат от "атлантиците" и колебаещите се, за да оформят организационно едно континентално ядро в ЕС.

Интеграционният скелет на ЕС вътрешно е узрял за политическа и военна организация - това е третата причина за отбранителната инициатива на четворката. ЕС има единно икономическо и правно пространство, валута, европейско гражданство и почти федерални властови органи - а скоро ще има и единна конституция.

Подобно обединение, дори без да се нарече федерация, може да си позволи единна външна политика и армия. Дори това да сложи край на суверенитета на отделните страни в ЕС - затова пък самата Европа ще стане суверенна. Не всичко обаче е толкова просто.

Първо, по исторически причини сигурността на Европа се гарантира от НАТО. Без Алианса нямаше да има съществени проблеми да е обединят армиите на страните от ЕС под егидата на общоевропейско командване. НАТО обаче съществува - и Вашингтон, който поръчва музиката там, по всички начини ще действа срещу отцепването на Европа, по-точно срещу превръщането ѝ от васал в съюзник. По-лесно е все пак да градиш отношения с един васал.

И второ, не всички членки на ЕС по принцип са готови да участват в отбранителни инициативи на Съюза. Неутрална Швеция например побърза да се разграничи от "четворката" и заяви, че няма да жертва своята политика на неприсъединяване заради създаването на общоевропейска система за отбрана. Взаимодействието с НАТО обаче не нарушава неутралитета на Стокхолм; подобна е и позицията на Финландия.

И така, наличието на "атлантици" и неутрални в Евросъюза отрежда на брюкселската отбранителна инициатива съдбата на чисто континентална "среща в интимен кръг". Практически липсват шансове ЕС-15 и още повече бъдещият ЕС-25 в обозрима перспектива да се сдобият с единни въоръжени сили.

Въпреки това според много експерти отбранителният компонент на ЕС има бъдеще. Това показва и самият състав на "четворката". Там са двата "локомотива" на евроинтеграцията - Франция с твърде високия си международнополитически авторитет и Германия с могъщата си икономика. Трети е Люксембург, общопризнат финансов център на Европа - и всички тях ги събра малка, но своенравна Белгия, станала същинският идеен вдъхновител.

Идеята за миниНАТО е важна и доколкото може да предизвика корекции в самото устройство на ЕС. "Четворката" предложи в конституцията на ЕС да залегне възможността системата за европейска отбрана да се изгради въз основа на военен съюз между няколко държави. Предвижда се ЕС да стане не само политически и монетарен, но също така мощен външнополитически и отбранителен съюз. Това ще означава и промяна в архитектурата на европейската сигурност /която днес се гради върху НАТО/, и признание де-юре, че страните-членки на ЕС са интегрирани в различна степен. Във военния съюз ще могат да влязат не всички от тях, а само онези, които желаят и могат да го сторят. Фактически се предлага да бъде узаконена концепцията за Европа на "различните скорости" или на "концентричните кръгове", сиреч интеграцията по принципа на матрьошката - "съюз в съюза". Във вътрешността на Европейския съюз ще се появи "Още по-Европейски съюз". Спорно е доколко това ще съдейства за запазването на първоначалното обединение, но очевидно желаещите да побързат задължително трябва да изпреварят изоставащите. Не може да се интегрират всички вкупом, наведнъж.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.