Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европа се бори с вълните сирийски бежанци, САЩ не бързат да помагат

0 коментара
Европа се бори с вълните сирийски бежанци, САЩ не бързат да помагат

Докато Европа се бори с потока бежанци от сирийската война, а папата призовава католиците да им помогнат, правителството на САЩ може би няма политическа готовност да предложи територията на САЩ като безопасно убежище за повече хора от малцината сирийци, които приема в момента.

Бежански и имигрантски групи призоваха САЩ да приемат повече сирийски бежанци дълго преди избухването на кризата в Европа това лято.

Някои се надяваха, че възмущението по цял свят, предизвикано от снимките на сирийско дете, удавило се миналата седмица в Турция, и призивът на папа Франциск към европейските енории да подслонят бежанци - само две седмици преди пътуването му до САЩ - може да помогнат да се подтикне Америка да предприеме действия.

"САЩ могат и трябва да направят повече. Мълчанието на Белия дом по този въпрос е неприемливо", заяви Мишел Бране от Комисията за бежанките.

Но моралните аргументи може да бъдат засенчени от политическите реалности във Вашингтон.

Някои конгресмени от Републиканската партия заявиха, че допускането на сирийски бежанци би означавало отваряне на канал за терористи.

"Реториката беше наистина отвратителна", заяви Джеймс Зогби, председател на Арабско-Американския институт. "Това трудно може да се направи поради ислямофобията и представата, че сирийци и иракчани са терористи". "Да се надяваме, че папата ще може да оспори този начин на мислене и да смекчи някои вкоравили се сърца, но това е нещо, което предстои да видим".

Самото правителство се притеснява, че екстремисти от "Ислямска държава" или Ал Каида може да се промъкнат в страната като бежанци. Държавният департамент посочи процеса на проучване от Вашингтон като важен, но усложняващ фактор за сирийците, които искат да влязат в САЩ.

От началото на войната в Сирия през 2011 г. Вашингтон е приел 1500 сирийски бежанци, повечето от тях тази година, а Държавният департамент очаква още 300 през октомври.
Броят им е нищожен на фона на европейската бежанска криза. Германия се подготвя за приемането на 800 000 търсещи убежище тази година, около 1 на сто от населението ѝ. Броят е нищожен и в сравнение с общо 4-те милиона сирийски бежанци. В отговор на обществения натиск да помогне, британският премиер Дейвид Камерън обеща в понеделник да приеме до 20 000 бежанци от лагери в Сирия през следващите пет години.

Президентът на САЩ Барак Обама от Демократическата партия не се нуждае от одобрението на Конгреса, за да допусне повече бежанци, но Зогби заяви, че президентът може да се опасява от риска от ответна реакция в момент, когато се стреми да получи подкрепата на конгресмените за ядреното споразумение между Иран и световните сили, включително САЩ.

"Страхът от тероризъм води до предпазливост"

Предишните опити за увеличаване на потока от сирийски бежанци се сблъскаха със силни насрещни ветрове. През май 14 демократи от Сената на САЩ написаха писмо, призоваващо правителството на Обама да допусне поне 65 000 сирийски бежанци да се заселят в САЩ.

Следващия месец републиканецът Майкъл Маккоул от Камарата на представителите възрази срещу плановете на правителството да допусне близо 2000 души тази година. "Макар че имаме славна история на приемане на бежанци, сирийският конфликт е уникален случай, изискващ засилена бдителност и проверки", заяви Маккоул в писмо до Обама. Председателстваната от него Комисия за вътрешната сигурност проведе заседания по този въпрос.

"Това е най-голямата концентрация на ислямски терористи в историята", включително "Ислямска държава", Ал Каида и "Хизбула", продължи Маккоул. Той добави, че представителите на силите за сигурност на САЩ не разполагат с информацията, от която се нуждаят за ефективни проучвания.

Републиканецът Питър Кинг от Ню Йорк поде същата теза в понеделник, заявявайки, че на заседанията е имало ясен консенсус, че тероризмът е повод за притеснение. "Имаме нужда от много, много внимателен процес на проучване", заяви Кинг по телевизия Си Ен Ен.

Върховният комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН) отговаря за подбора на бежанци, сметнати за приемливи за разселване. Говорителката Мелиса Флеминг заяви, че са представили над 16 300 сирийски бежанци за заселване в САЩ. След това кандидатите се проучват от служители на консулските служби и службите за сигурност на САЩ, включително от министерството на вътрешната сигурност, преди да им се разреши да се качат на самолет за САЩ.

Кевин Апълби, директор по миграционната политика в Конференцията на американските католически епископи, заяви в интервю, че опасенията за проблеми със сигурността заради сирийците са незаслужени, предвид усилените проучвания на миналото на бежанците. Но за по-бързо проучване ще трябва да се отделят повече ресурси. Например, посочи Апълби, САЩ не анализират сирийски бежанци от Европа, а от Йордания и от други места в Близкия изток, където се намират повечето бежанци.

Очаква се при посещението си в САЩ този месец папа Франциск да призове Америка да следва собствените си ценности, като страна, която дава убежище, заяви Апълби.

Конференцията на католическите епископи отдавна препоръчва да се позволи на повече сирийци да влязат в страната и смята, че САЩ могат да приемат 100 000.

"Това е осъществимо. Със сигурност нашата част е осъществима, от гледна точка на преселването им в САЩ", заяви Апълби, припомняйки за приемането на виетнамски бежанци в САЩ по време на Виетнамската война. "Въпрос е само на политическа воля".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.