Турция трябва да остане извън Европейския съюз, за да бъде "буфер", предпазващ Европа от Сирия, Иран и Ирак, смята Фритц Болкещайн, комисарят на ЕС за единния пазар.
Той твърди, че бившите съветски републики Молдова, Беларус и Украйна също трябва да бъдат изключени от ЕС, за да изолират Европа от Русия, пише в днешния си брой Файненшъл таймс.
Идеите си еврокомисарят излага в новата си книга "Границите на Европа". Той предупреждава, че една обширна в географско отношение Европа няма да бъде нищо повече от "възхваляван митнически съюз".
Холандският либерал е един от най- отявлените скептици по отношение на турското членство в ЕС сред всичките 20 европейски комисари, които през октомври ще трябва да препоръчат да дали ЕС да започне преговори за присъединяване с Анкара.
Въпреки това се очаква мнозинството от комисарите да подкрепят преговорите с Турция, при условие, че Анкара продължи реформите и подпомогне преговорите за повторно обединение на Кипър.
Консервативната опозиция в Германия - християндемократите, са сред онези, които водят кампания за отхвърлянето на Турция от ЕС, а много френски политици са скептични и враждебни.
Валери Жискар Д"Естен, който председателства Европейския конвент, каза през 2002 г., че членството на Турция ще отбележи "края на ЕС".
Очаква се това да е една от най-чувствителните теми в изборите за Европейски парламент през юни.
В книгата си Болкещайн казва: "На изток има геополитическа нужда от буферна зона между ЕС и Русия, която може да бъде оформена от страни, които не принадлежат към нито един от двата блока." Подобен буфер ще има предимства и за "предпазването на съюза от Сирия, Иран и Ирак". Служители потвърдиха, че той има предвид Турция.
Той също така казва, че веднъж след като Турция стане член на ЕС, ще е трудно да бъде отказано на държава като Украйна. "Украйна е по - европейска от Турция", заяви той пред Файненшъл таймс.
Болкещайн, който се надява мандатът му да бъде подновен когато Комисията се оттегли през октомври, коментира, че членството на Турция в ЕС може да доведе до "износ на стабилност". Той каза, че разширяването на ЕС на изток ще ограничи по-нататъшната интеграция, въпреки че ключовите икономически сфери на съюза - единния пазар, търговската политика и конкурентността, може да останат в сила.
Според него ЕС трябва да се концентрира върху главните си вътрешни задачи, включително повишаване на икономическия растеж. Той разкритикува френските и германските икономически реформи с думите, че "не са стигнали достатъчно далеч", а т.нар. икономически модел Рейнланд, следван от двете страни, "е довел до безработица от 8-9 процента".
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.