Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европа се обяви за стриктен контрол на финансовите пазари и фондовете

11 коментара
Европа се обяви за стриктен контрол на финансовите пазари и фондовете
Лидерите на най-големите европейски икономики се обединиха около необходимостта от регулации и пряко наблюдение на глобалните финансови пазари. Контролът трябва да се разпростре върху всички участници и продукти на пазара, независимо от това къде са позиционирани, включително и частните инвестиционни фондове и хедж фондове.

Нито един финансов пазар, нито един продукт или акционер на финансовите пазари не може да действа без регулации и надзор, се посочва в заключителния документ на срещата на европейските страни от Г-20, проведена в Берлин. Тя е подготовка за световния форум на Г-20, чийто домакин ще е Лондон на 2 април.

Европейските лидери се обединиха около необходимостта механизми за санкциониране на онези, които не желаят да се придържат към правилата и по-специално по отношение на страните, предоставящи т.нар. "данъчни оазиси".

Ние смятаме, че всички финансови пазари, продукти и участници – включително хедж фондовете и рейтинговите агенции – са обект на наблюдение и регулации, заяви германският канцлер Ангела Меркел.

За да бъде пресечено избягването на данъци е необходимо да се окаже натиск над държавите, определяни като "данъчен рай", включително приемане на санкции, заяви германският канцлер. Ние ще изготвим списък, който ясно ще покаже кои страни не сътрудничат, каза Ангела Меркел.

Част от участниците, сред които британският министър-председател Гордън Браун, предупредиха да не се стига до протекционизъм.

Необходимо е международните институции, включително МВФ, да играят по-голяма роля не само в подпомагането на страните, изпитващи финансови затруднения, но и за осъществяват превенция срещу такива, каза Гордън Браун. За целта МВФ се нуждае от 500 милиарда долара.

Необходими са съвместни действия, за да помогнем, например, на страните от Централна и Източна Европа, откъдето известен брой западни банки се оттеглиха към вътрешните си пазари и някои учреждения срещат големи трудности за рефинансирането си, каза ще британският премиер.

"Това са времена на изпитания", изтъкна Гордън Браун и подчерта необходимостта от ново световно споразумение между страните и континентите, за да може световната икономика не само да се съвземе, но в бъдеще икономическата система да се основава на по-здрави и по-добри принципи.

Решенията на срещата в Берлин идват в момент, когато безпокойството на международните финансови пазари продължава, както и несигурността за бъдещето на ключови световни банки.

Детайлите от плана, който ще бъде предложен в Лондон, предстои да се доработят.

Хедж фондовете, които традиционно привличат заможни частни инвеститори, бяха разкритикувани за липса на прозрачност и контрол.

Освен за по-голям контрол на всички финансови пазари и инструменти, ръководителите и финансовите министри на европейските страни от Г-20 подчертаха необходимостта от преосмисляне на възнагражденията във финансовите компании.

Всички ние се съгласихме, че не може повече да толерираме системата с пакетните възнаграждения за банкери и брокери, каза френският президент Никола Саркози. Раздаваните бонуси бяха разкритикувани като твърде високи, особено на фона на слабите резултати на финансовите компании.

Представителите на Франция, Италия, Испания, Холандия, Великобритания и Германия се надяват да стигнат до обща позиция, която да защитават на форума в Лондон след шест седмици.

Г-20 излезе с план за справяне със световната криза на среща във Вашингтон през ноември, а форумът на 2 април трябва да конкретизира набелязаните мерки.

Анализатори смятат, че за ЕС няма да е лесно са стигне до общо решение. Настоящото чешко председателство на ЕС и Европейската комисия изразиха несъгласие с опитите на Франция, Италия и Испания да защитят автомобилните си индустрии от ефекта на кризата.

Чешкият премиер Мирек Тополанек, който също присъства на срещата в Берлин, ще има частен разговор с френския президент Никола Саркози, след като двамата влязоха в открит сблъсък по тази тема.

По-рано Саркози обяви, че за да им бъде гарантирана правителствената помощ, френските автомобилопроизводители трябва да изнесат своето производство от Източна Европа и да го върнат обратно във Франция.

Ако тези конфликти останат неразрешени, Европа няма да има единна позиция на срещата на Г-20 през април, отбелязва ББС.

Преди форума в Берлин Ангела Меркел поднови призивите си за по-стриктен контрол на финансовите пазари. Не трябва да има повече луфтове в международния контрол, заяви тя в събота.

Германското министерство на финансите изготвя по-стриктни правила за хедж фондовете и по-добра рейтингова система, за да се избегнат катастрофи в бъдеще.

Страни като Великобритания обаче не са привърженици на радикално затягане на регулациите. Никола Саркози от своя подчерта, че не би приел "слаб компромис" в европейската позиция.

Капитализмът трябва да получи нов морален фундамент, каза той.

На срещата в Берлин освен това бе обсъдено затягане на международните счетоводни стандарти, реформи в МВФ и други финансови институции, както и стъпки за ограничаване на възнагражденията на високите нива във финансовия сектор.

Саркози посочи, че срещата на Г-20 в Лондон трябва да бъде успешна, тъй като представлява последен шанс. Няма непосредствена опасност от фалит на някоя държава от еврозоната, заяви на пресконференцията след срещата в Берлин председателят на Еврогрупата, люксембургският премиер Жан-Клод Юнкер. Той изтъкна, че не вижда риск някоя от членките на еврозоната да изпадне в неплатежоспособност, нито непосредствена опасност някоя от европейските страни да спре изплащането на дълговете си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. watmark
    #12

    Най сетне малко задрав разум в свят изтощен от глупостта на идеологиите. В реалналата икономика неможеш да продаваш продукт който не е доказал някави стандарти - безопастност например. Тогава защо да е такава мъка да се въведе ред в ирационалната свера - хедж фондовете или рейтинговите агенции. В първият случай някой оспорва ли че регулацията е непазарна? Защо тогава са тези дитирамби за свободата на пазара във втория? Нима пазара може да регулира оценките на кредитния рейтинг. Очевидно неможе. Тогава защо се мотаем толкова?

  2. Nikola Nikov
    #11

    "Европейските лидери се обединиха около необходимостта механизми за санкциониране на онези, които не желаят да се придържат към правилата и по-специално по отношение на страните, предоставящи т.нар. "данъчни оазиси". "А какво е България със своите 10% плосък данък доход и 10% корпоративен данък??? Данъчен рай!! 10% данък са си направо индулгенция за мръсни пари!!Стара политикономическа истина (постулат): "Държавата се издържа от излишъка на богатите, след като тя е осигурила икономическа свобода,

  3. МАФИОТСКИ ОАЗИС
    #10

    ЗА ДА СТАНЕ БЪЛГАРИЯ НОРМАЛНА ЕВРОПЕЙСКА ДЪРЖАВА.

  4. morskiq56
    #9

    .........Швейцария?

  5. sds
    #8

    http://www.e-info.hit.bg/

  6. Protosingel Stefan
    #7

    Tajna rabota.

  7. Вишински
    #6

    Както много пъти съм писал досега, този форум е уникален. Това е така, защото в него няма случайни и обикновени хора. Те са винаги необикновени и по правило са най-добрите в сферите си. Най-добрите, сами си го казват това и с ожесточение защитават твърденията си.Лятото аз, по аматьорски несръчно, говорех как хедж-фондовете са си откровено паразитни структури, които се занимават с най-дива спекула. Тогава неграмотно предрекох днешната криза и посочих въпросните фондове като едни от главните виновници.

  8. http://www.retv.bg/
    #5

    KAK BALGARIA I BALGARITE SA NAI BEDNITE V EVROPA I S NAI KORUMPIRANOTO PRAVITELSTVO NA BSP

  9. http://www.retv.bg/
    #3

    KOITO GI ZASTITAVA PREMIERA. VSE OSTE SE CHUDIA NA TOZI BALGARSKI NAROD, KAK OTIVA I GLASUVA S CHERVENA BILÜTINA I SAM SE OSAGDA NA SMART. V GERMANIA VSEKI EDIN CHOVEK, KOITO POLUCHAVA MALKA ZAPLATA ILI VSEMA MALKA PENSIA POLUCHAVA DOPALNITELNO OT DARGAVATA ZA DA GIVEE SNOSEN GIVOT. BEZRABOTNITE POLUCHAVAT 1000 EVRO ZA DA GIVEIAT NORMALNO. ZA TOVA NARODA IZBIRA HRISTIANODEMOKRATICHNATA PARTIATA NA DESNITE NA MERKEL, A NE "DIE LINKE" KOMUNISTITE. OTGOVORETE MI ZASTO BALGARITE SA TOLKOVA ZABLUDENI?

  10. Алеко
    #2

    не можеш да продаваш какво да е, но има и нереална икономика, където се продават лъжи, илюзии и голи надежди за тлъсти печалби.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.