Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европа трябва да действа, за да се справи с бича на младежката безработица

Необходимо е да съживим икономическия растеж, но без стария инструмент на дефицитно харчене

7 коментара
Енрико Лета

Близо 15 милиона европейци на възраст под 30 години нито работят, нито учат, нито преминават някакво обучение. Броят им е равен на населението на една средна страна от ЕС. В Италия те са 2,2 милиона или почти всеки четвърти младеж.

Последствията от това не могат да бъдат пренебрегвани. Липсата на работа през първите етапи от професионалната кариера оставя трайни белези върху бъдещите възможности и доходи. Загубата на човешки капитал в резултат на безработицата е заплаха за потенциала за икономическия растеж и с възхода на популизма поставя въпроси за устойчивостта на нашия социален модел и стабилността на демократичната ни система.

По тази причина темата сега е на челно място в дневния ред на държавните ръководители от ЕС. На срещата на Европейския съвет по-късно тази седмица от нас се иска да се споразумеем за поредица общи мерки и да създадем рамката за засилване на действията на национално равнище. Само чрез съчетаване на допълващи се взаимно национални и европейски инициативи може да бъде намерено решение на проблема с младежката безработица.

За тази цел министрите на труда и на финансите на Франция, Германия, Италия и Испания се срещнаха неотдавна в Рим, за да обсъдят възможните съвместни действия. Досега министрите на финансите и на труда работеха поотделно, като първите се съсредоточаваха върху балансите, а вторите - върху трудовите реформи. Двете неща обаче са свързани: няма да има икономически растеж или намаляване на дълговете без структурни реформи на пазара на труда.

В същото време реформите ще са социално и политически непоносими без растеж и работни места.

Какво можем да направим ние, по страни и заедно, за да стимулираме икономическия растеж и да смекчим кризата с младежката безработица? Отговорът е също толкова прост, колкото и труден за изпълнение: съживяване на растежа, но без стария инструмент на дефицитното харчене.

Основаният на задлъжняване растеж се оказа недалновидно решение. Италия сведе своя бюджетен дефицит под разрешения от ЕС праг от 3% от брутния вътрешен продукт (БВП) след много големи общи усилия и няма да се върне към практиките от миналото.

Растежът ще дойде от възобновеното доверие, насърчаването на инвестициите и възстановяването на кредитирането за нашите компании, по-специално за малките и средните предприятия.

Взетото със закъснение решение в Италия да бъдат платени дълговете, които държавната администрация има към частните компании, вече осигурява ликвидност за бизнеса.

В унисон с препоръките на ЕС ние току-що приехме мерки за подобряване на достъпа на компаниите до финансиране и за увеличаване на инвестициите в инфраструктурата. Ние също опростихме гражданското правосъдие, за да намалим висящите процеси, с над 1 милион дела и бързи споразумения.

За трудовия пазар обаче е необходимо да бъде направено още много. Италия се отличава с високи данъци върху труда и неравномерна защита на работните места. Пенсионната възраст освен това бе увеличена. Съчетанието от тези фактори прехвърли бремето на корекцията главно върху младите хора.

Ние можем да се заемем с някои от тези проблеми на национално равнище. Тази седмица моето правителство ще предприеме важни стъпки за намаляване на цената на труда при назначаването на нови хора, реорганизиране на работата на държавните служители, опростяване на професионалната подготовка на занаятчиите и за увеличаване на гъвкавостта на правилата при наемането на първа работа.

Налице обаче са потребности от европейски мащаб, които се съсредоточават върху инструментите за подпомагане на младите хора да си намерят работа или да започнат обучение. Необходимо е да разчитаме на работата на Европейската комисия и на председателя на Европейския съвет и да направим плана за гарантиране на работа на младежите действащ от догодина, за да направим така, че всеки човек под 30 години да получи предложение за работа, обучение или стаж до 4 месеца, след като завърши образование или остане без работа.

Трябва освен това да сме по-гъвкави при използването на структурните фондове на ЕС и да осигурим ресурси още през 2014-2015 година, за да бъдат на разположение незабавно. Ключова роля е отредена за Европейската инвестиционна банка (ЕИБ).

Увеличените нейни възможности за кредитиране трябва да бъдат използвани за насърчаване на предприемаческата дейност сред младежите и за създаване на работни места с пари, заделени за дребния бизнес, и разширяване на неговите възможности за инвестиране и микрофинансиране.

Европа може да действа като стимулатор и поддръжник на вътрешните реформи в страните членки. Изразяването на такова намерение на срещата на върха тази седмица няма да е достатъчно. Ще трябва да бъдат предприети мерки, които говорят на младежите и отразяват техните нужди и аспирации. В противен случай недоволството може да стане хранилка за популистки и екстремистки движения, с риск от отрицателни последици през май 2014 година, когато е възможно да бъде избран най-евроскептичният Европейски парламент в историята. Залогът е не само бъдещето на едно поколение, но и перспективите пред самата Европа.

*Енрико Лета е премиер на Италия.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    Щом Европа позволява на червената ни измет да краде на воля пари от европейски програми, майната й!

  2. Анонимен
    #6

    Европа има да се справя с много бичове, но не може, защото не я управляват пичове.

  3. Анонимен
    #5

    В Европа отдавна се бил настанил социализма. Да наистина. Там, ако не всички, то поне преобладаващото число предприятия са обществена собственост. Както и банките. А частния сектор е сведен до минимум. Така, само някоя и друга бакалийка. В Европа също така няма борси. Нито финансово-кредитни институции. А доколкото се срещат тук-таме, те са държавна собственост. Така че проблемът не е от сега и неговата същност е настанилият се там социализъм.

  4. LoudSpeaker
    #4

    В Европа отдавна се е възцарил социализма и това се резултатие. Проблемът не е от сега, той съ дължи на трайно намаляващата конкерентноспособност на европейската икономика в заради високите данъци, негъвкавия пазар на труда и в крайна сметка заради скъпите социални програми, които освен това дават възможност да се живее относително добре без да се работи. Кризата само изостри ситуацията. С това Европа се бори основно чрез лозунги и заклинания, и харчене на пари от Европейския социален фонд за безумни

  5. Анонимен
    #3

    Друг инструмент освен дефицитното харчене в рамките на пазарната (рзбирай капиталистическа) икономика не съществува.

    Алтернативата е социализъм. Само той може да осигури заетост на младите и на всички хора въобще.

    Разбита се, социализмът е много лошо нещо, затова ще се опитаме да направим глобализирано общество, т.е. социализъм за низините и капитализъм (частна собственост) за върховете.

    Необходимо е само още малко време за да се договорим, относно преразпределението по върховете и състемата

  6. Анонимен
    #2

    само с кухи фрази и раздута администрация която нищо не върши европа ще се справи на кукуво лято!

  7. Анонимен
    #1

    ние нямаме подобен проблем, осигурили сме работа по кръстовища и площади на всички желаещи да се забавляват. освен това така осигуряваме работа на повече полицаи и почистващ персонал, а също така отчитаме и ръст в консумацията на бира, което води до разкриването на нови, работни места...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.