Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европа в смут ден преди резултатите от стрес тестовете на банките

0 коментара

Банкери и политици от Европа засилват натиска над регулаторните органи ден преди публикуването на подробните резултати от стрес тестовете на 91 от най-големите банки в Европейския съюз, съобщава “Уолстрийт джърнъл“

Европейската банкова асоциация (EBA) планира да публикува данните в петък – 15 юли. Те ще включват подробна разбивка на държаните облигации от институциите.

Финансовите пазари ги очакват с голямо нетърпение, разглеждайки ги като важен показател за дълбочината на кризата в еврозоната.

Стрес тестовете трябва да определят уязвимостта на европейските финансови институции при обявяване на фалит по държавни дългове на отделни страни от ЕС.

Срещу публикуването на пълните данни вече се обявиха германските банки, които смятат, че това ще усложни дълговата криза и ще насърчи "насочената спекулация" срещу отделни финансови институции.

Стрес тестовете бяха разкритикувани и от испанския финансов министър, който предупреди, че някои от испанските банки от среден калибър ще се провалят, ако правилата на “изпита“ не се променят.

Напрежение предизвиква и ситуацията в Италия и подозренията за финансовата ѝ стабилност. Според различни оценки френските банки са се ангажирали с 290 млрд. евро в италианските банки, а германските – с 116 млрд. евро.

Европейските политици са разтревожени, че такова публична битка би могла да изложи на риск доверието в стрес тестовете.

"За да бъде ефективен, комуникационният процес трябва да бъде подготвен така, че всички акционери да общуват едновременно и дисциплинирано", се посочва в документ, подготвен наскоро от европейски финансови служители.

"Объркване, причинено от противоречиви съобщения, отново ще отслаби доверието в цялото начинание и ще подкопае усилията за възстановяване на увереността в банковия сектор", се казва в документа.

Тестовете, които се провеждат от началото на март, са ключов част от усилията на континента да обезвреди финансовата криза, частично свързана със страховете за стабилността на много банки.

Те ще трябва да наберат външно финансиране, ако капиталовите им буфери паднат под 5% от рисковите активи са изводите от стрес-тестовете, част от които е симулация на сурова икономическа криза.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.