Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европа затяга правилата за "Северен поток 2"

След компромис между Париж и Берлин тръбата ще трябва да изпълнява обновена газова директива под контрола на Германия

32 коментара
Европа затяга правилата за "Северен поток 2"

Известно усложнение ще срещне реализацията на проекта за газопровода "Северен поток 2" след като Комитетът на постоянните представители на страните членки в ЕС даде в петък мандат на Председателството на Съвета на Европейския съюз да започне преговори с Европейския парламент за промяна на газовата директива, за да важи вече за всички газопроводи от и до държави, които не са част от ЕС.

Ще се допуска обаче изключение от правилата за съществуващи проекти, какъвто е "Северен поток 2", дублираш първата тръба на газопровода от руското крайбрежие на Балтийско море до Северна Германия. Това стана възможно след постигнат по-рано през деня компромис между Франция и Берлин относно проекта. Двете страни решиха споровете си с редакция, според която прилагането на газовата директива за тръбопроводи от трети държави ще е в компетенциите на страните, на чиято територия влизат съоръженията. Така реално няма да се блокира "Северен поток 2", но Германия ще бъде отговорна за това проектът да отговаря на изискванията за разделение на функциите на оператор и доставчик, както и да се допускат други транзитьори до инфраструктурата.

Компромисът бил подкрепен от 27 от 28-те страни членки, като само България се е противопоставила, по информация на ДПА.

Преговорите по промяната на газовата директива ще започнат на 12 февруари, посочва руската агенция ТАСС.

Според финално одобреното предложение държавите членки, които желаят да започнат преговори с трета държава за сключване, изменение или удължаване на споразумение, което би могло да има въздействие върху общите правила на ЕС, ще трябва да уведомяват Еврокомисията, посочва се в съобщението на Съвета на Европейския съюз.

"Общата цел на предложеното изменение на директивата е да се гарантира прилагането на правилата, които управляват вътрешния пазар на природен газ в ЕС, по отношение на газопреносните линии между държавите членки и трети държави до границата на територията и териториалното море на съответната държава-членка", посочи говорителят на Европейската комисия Анка Падурару, цитирана от БНР в петък

От Франс прес посочиха преди това, че редакцията предвижда страната, на чиято територия се намира пунктът за получаване на суровина от морски газопровод, идващ от страна извън ЕС, да получи правото да избере формулата за приемането на количествата според правилата на газовата евродиректива и да се допускат изключения от нея. В случая със "Северен поток 2" това е Германия.

Берлин и Париж също така се договорили всички решения по "Северен поток 2" да се вземат от Германия, твърди агенцията.

Преди ден немският вестник "Зюддойче цайтунг" обяви, че разногласия между Германия и Франция по "Северен поток 2" са накарали президента на Франция Еманюел Макрон неочаквано да отмени участието си в конференцията по сигурността в Мюнхен, която ще се проведе от 15 до 17 февруари. Берлин се обяви против промените в газовата директива, докато Париж ги подкрепи.

По-рано в петък говорителят на руския президент Владимир Путин Дмитрий Песков заяви, че позицията на САЩ по проекта "Северен поток 2" е пример за нечестна конкуренция. Вашингтон се опитва да принуди страните от Европа да купуват по-скъпия американски газ,
заяви той, цитиран от руската агенция ТАСС.

"Този международен проект, необходим на Русия и на целия Евросъюз, постоянно е подложен на нападки от трети страни и най-вече от Съединените американски щати, които в случая застават на позиция, която е несъвместима с понятията за честна конкуренция, опитвайки се да принудят европейските си партньори да купуват по-скъп газ с близо 30 процента при сегашната конюнктура от Съединените американски щати", заяви пред журналисти Песков по повод намерението на Франция да подкрепи промените в газовата директива на ЕС.

Москва, заедно с партньорите си, продължава проекта "Северен поток 2" и очаква той да бъде изпълнен. Руската федерация се надява, че страните от Европа ще вземат решение по този проект без да се поддават на влиянието на САЩ, допълни Песков.

Източноевропейските, балтийските и скандинавските страни гледат на газопровода с трасе 1225 километра като позиция, в която ЕС е заложник на Москва, докато страните от Северна Европа, особено Германия, изтъкват икономическите ползи, отбелязва ТАСС.

Проектът "Северен поток 2" предвижда да се изградят две линии от газопровода с обща мощност 55 милиарда кубични метра годишно от крайбрежието на Русия през Балтийско море до Германия. Съоръжението ще заобикаля транзитните страни Украйна, Беларус, Полша и другите източноевропейски и балтийски страни през изключителните икономически зони и териториални води на пет държави - Русия, Финландия, Швеция, Дания и Германия.

Реализацията на проекта се оценява на 9.5 милиарда евро. Единствен акционер в оператора по проекта "Норд стрийм 2" (Nord Stream 2 AG) засега е "Газпром". При получаване на всички разрешителни и старт на проекта се предвижда в него да влязат с по 10 процента френската "Анжи" (Engie), австрийската "О Ем Ви" (OMV), англо-холандската "Шел" (Shell), както и германските "Унипер" (Uniper) и "Винтерсхал" (Wintershall).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

32 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Преслав
    #32

    Не смогвам да ви изчета. Как само за ден Париж и Берлин ви сринаха психически. Абе Тъпанаров кой си ти да даваш акъл на Европа ??? Нищо европейско няма във вас.САЩ вместо 30% отгоре, що не продават газ с 30% отдолу "за кратък период" , нали така пак ще гътнат Путин... ама нещо не искат да продават евтинко. Тезата ти е толкова тъпа, колкото и всички които са ти наслагали плюсове :) Ще ме уморите днес от смях. Много ме радвате.

  2. Преслав
    #31

    Нали бяхте евроатлантици или сте само американски подлогi, щото Германия грантове не дава... Какви европейци сте, че толкова са ви важни интересите на чужда сила ???

  3. Преслав
    #30

    Абе, медията как само сте извъртяли новината. Макиавели пасти да яде. Истината е, Германия постигна своето и пое контрола над тръбата. Монев и сие много добре го разбират и ще се пръснат от злоба, но това е положението :) Хахаха. Замина си Украйна, и тръбите и синчето на Байдън, и Порошенко, и всичката киевска сган докато не почнат да се държат като нормална държава. Голям ден за Германия и не знам как изобщо вярвате, че Берлин ще загърби интересите си за десетилетия напред заради няколко украински олигарха слугуващи на САЩ.

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #29
  5. Лизи Гугуткова
    #28

    Начало / Водещите новини Русия предупреди за пречки пред "Северен поток 2" след компромиса между страните от ЕС 9 февруари 2019 / 17:05 БТА

  6. Илиев Пешо
    #27
    Отговор на коментар #26

    Пак - САЩ да почнат да продават газ в ЕС на по-ниски цени за крайният потребител от руския. Ма нещо не се случва(?) А за Украйна - защо Газпром трябва да се грижи за Украйна? А и САЩ като толкова ги е грижа - защо не вкарат пари в украинската газопреносна система - да я направят по-рентабилна и по-евтина за доставка на газ от СП2? А и тук някак е противоречие - хем не трябвало да има руски газ, хем може, стига да е през Украйна (?).

  7. Лизи Гугуткова
    #26

    САЩ продължават да са против „Северен поток 2“ и втората тръба на „Турски поток“.
    Това съобщава ТАСС, позовавайки се на представител от Държавния департамент след молба да коментира постигнатото споразумение в Европейския съюз по въпросите, свързани с Газовата директива на ЕС и осъществяването на проекта „Северен поток 2“.

    „САЩ категорично продължават да са против „Северен поток 2“ и втората тръба на „Турски поток“. Тези проекти представляват геостратегическа заплаха за енергийния сектор на Европа

  8. andrei
    #25
    Отговор на коментар #16

    "Костовиста", или както бе наречен тук Комуниста от село Герман,е във форума за Помпео и F-16, там то търси, на него сега главната задача е да се бори срещу американския самолет, както това е главната задача на неговия кумир Румен Решетников.

  9. Лизи Гугуткова
    #24

    Канцлерът на Германия е заявила, че поради необходимостта от диверсификация на енергийни ресурси Германия ще построи терминал за втечнен природен газ и, че Берлин при никакви обстоятелства не желае да е зависим от Русия. Според Меркел, независимо, че Русия, както и преди ще е доставчик на енергийни ресурси за Европа, Украйна трябва да остане транзитьор на газ. По думите на Меркел, по време на разговора с руския президент Путин тя е продължила да настоява за запазване на статута на Украйна. „Аз отново и отново ще отстоявам гледната си точка пред президента Путин“ е казала тя.

  10. Лизи Гугуткова
    #23

    Българското разклонение на газопровода „Турски поток“ може да се окаже неефективна структура, коментира Юлиан Попов – главен експерт на Европейската климатична фондация и бивш министър на околната среда.

    Според него основната причина за това е, че газът е вносна стока и дори сега цените му да са приемливи, няма гаранция, че това ще остане така. Освен това, целите на ЕС предвиждат пълна декарбонизация до 2050 г.

    „Това означава, че има сериозен риск да изградим инфраструктура, която да не бъде оползотворявана

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.