Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европарите за възстановяване ще вдигнат икономиката чак през 2024 г.

Не е редно планът да се ползва като заместител на национална инвестиционна програма, смята ИПИ

5 коментара
Европарите за възстановяване ще вдигнат икономиката чак през 2024 г.

България ще усети с известно закъснение ефекта от европарите за възстановяване от Covid-19, но положителният ефект за икономиката ще е един от най-силните в ЕС.

Това е основният извод от детайлен икономически анализ на Института за пазарна икономика за очакваните резултати от плана, въз основа на който България трябва да получи 12.6 млрд. лв. Документът беше пратен за одобрение в Брюксел със значително закъснение – на 15 октомври, а преди дни Европейската комисия поиска допълнителни два месеца, за да го оцени – до 15 февруари 2022 г. В него има две тежки теми, които са обект на преговори между София и Брюксел – графикът за закриване на въглищните централи и за правосъдна реформа.

По оценки на Европейската комисия през 2024 г. България ще реализира едни от най-големите ефекти от плана върху БВП – както директно от изпълнението на плана (3%), така и индиректно като вторични ефекти от изпълнението на плановете на другите държави на съюза (0.7%), пише ИПИ.

По-голям ефект от плана се очаква единствено в Гърция, чиято икономика се очаква да дръпне напред с 4.1% благодарение на европарите.

Графика: Институт за пазарна икономика

В България отлагането на реформите и проектите във втората половина на плана (след 2023 г.) може да се окаже загуба на ценно време, смятат икономистите от ИПИ. Според анализа им българският план е силно изтеглен във времето – "до степен да си задаваме въпроса дали това е план за възстановяване на растежа след тежка криза или инструмент за реализиране на някакви инвестиционни идеи далеч в бъдещето".

Планът за възстановяване не съдържа икономически анализ за обща оценка на ефектите от проектите на секторно ниво, което означава, че е много трудно да се прецени какви ще са резултатите от изпълнението им и доколко ще се постигнат целите, отчитат още от ИПИ.

Освен това няма ясно дефинирани цели и индикатори. "Индикаторите не са формулирани по начин, който да позволява оценка на резултатите и ефектите от изпълнението на проектите. Те до голяма степен не отговарят на изискванията за връзка с веригата на резултатите", смятат икономистите.

Недостатък според анализа на ИПИ е, че планът за възстановяване на практика се ползва като заместител на национална инвестиционна програма в редица сектори. Около ¾ от разходите са изграждане/рехабилитация на инфраструктура и физически капитал (закупуване на машини и съоръжения). Останалата ¼ е са човешки капитал, труд и технология.

Графика: Институт за пазарна икономика

"Дори ЕК да одобри Националния план за възстановяване и устойчивост на България и да започне да финансира проектите скоро, под въпрос остава дали тези средства няма да се превърнат в поредната схема за пилеене и неефективно изразходване на пари без ясен краен (полезен) резултат", завършва анализът на ИПИ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. DG
    #5

    Вместо тези евроинфлационни пари, и други смайващи по размерите си корупционни схеми, оставете икономиката сама да се грижи за себе и спрете да и пречите.

  2. Stefan
    #4

    Ха-ха-хааа, наивници :))) ЕС е новият СССР. България трябва да търси механизми да се справя без ЕС, а в някои случаи, колкото и страшно да звучи това - и въпреки него. Дебилизмът в Брюксел придобива застрашителни размери, но всички страни си мълчат... вместо да го начукат брутално на ЕК. Неразбираемо е за мен.

  3. kosta
    #3

    Планова икономика с големи фанфари и мижави резултати

  4. Коментарът е изтрит в 15:01 на 14 декември 2021 от автора.
    #2
  5. variomatic
    #1

    Въпросът е да имаме добре разработен план, за да могат парите да се вложат на правилните места, да се привлекат инвестиции в сектора на иновациите и да се завърти колелото на икономиката. Да не забравяме, че тези прогнози са в резултат на анализ от данните за дейността на предишните правителства, които определено не разпределяха добре финансовите ресурси. Със сигурност можем да бъдем и на първо място, и то с много по-голям ръст от останалите държави, ако правителството ни работи усърдно в тази насока.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.