Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европарламентът дамгоса с резолюция корупцията в България

115 коментара
Снимка: Pixabay

Европейският парламент прие безпрецедентна резолюция, с която обяви, че има влошаване на положението с правовата държавата и корупцията в България. Тя бе прокарана с 358 гласа "за", 277 "против" и 56 "въздържал се". Левицата, либералите и Зелените успяха да се обядинят зад документа и преодоляха съпротивата на Европейската народна партия, която има най-голямата група в ЕП.

В началото на седмица резолюцията бе приета и изработена първо от Комисията по граждански свободи в Европейския парламент (LIBE). Неин автор е председателят на комисията LIBE Хуан Фернандо Лопес Агилар (Испания, групата на социалистите).

С документа се изразява дълбоко съжаление, че в България има влошаване на "демокрацията и основните (човекшки) права, включително независимостта на съдебната власт, разделението на властите, борбата с корупцията и свободата на медиите, и изразява своята солидарност с хората в България в техните законни искания и стремежи за справедливост, прозрачност, отчетност и демокрация".

Европейският парламент изразява притеснение заради липсата на присъди по високите етажи на властта и се настоява за налагане на контрол при усвояването на еврофондове. Констатацията за липсата на присъди се прави и от Европейската комисия. По-рано същият ден вицепремиерът Томислав Дончев каза, че контролът върху еврофондовете в България е "отличен".

Шестима депутати от ЕНП са подкрепили резолюцията, включително Радан Кънев. Други 24 са се въздържали.

Няма спестен проблем

С резолюцията евродепутатите осъждат полицейското насилие над протестиращи и журналисти. Действията на служителите на МВР са определени като "насилствени и непропорционални" и най-вече твърденията за използване на сила срещу жени, деца и журналисти, както и "незаконните и прекомерни одити" на фирми, изразили своята подкрепа за протестите.

По отношение на съдебната власт резолюцията се фокусира основно върху продължаващите системни проблеми в съдебната система и по-специално липсата на законодателна рамка за търсене на отговорност от ВСС и главния прокурор.

Има изразяване на опасения, че промените в изборното законодателство се правят твърде близо до предстоящите парламентарни избори. Има и обща загриженост за прибързаното приемане на законите в страната.

Споменават се подбуждащи омраза изказвания, основана на пол и сексуална ориентация дискриминация, правата на ромите и на лицата, търсещи убежище.

Евродепутатите осъждат кампаниите за оклеветяване и осъждат насилието над журналисти. Те са дълбоко загрижени от влошаването на свободата на медиите, на прозрачността и от липсата на разнообразие в собствеността на медиите, както и от твърденията за отпускане на европейски средства за приятелски настроени към правителството медии.

Те подчертават необходимостта от по-строг контрол върху начина, по който се изразходват средствата на ЕС, и от незабавна реакция на опасенията, че парите на данъкоплатците се използват за обогатяване на близки до управляващата партия лица.

"Върховенството на закона означава разделение на властите, но твърденията за съдебна корупция и политически съдебни преследвания се увеличават. Означава свобода на медиите, но ние сме свидетели на нарастващо влияние на властите в обществените медии и прилагането на клиентелизъм, когато става въпрос за частни медии. Означава отстояване на гражданските права, но сме свидетели на полицейска жестокост и потискане на правата на малцинствата", казва авторът на резолюцията Хуан Агилар.

Съпротивата

По-рано през деня Европейският парламент отказа да приеме поправки в резолюцията. Целта на поправките, предложени от българския евродепутат Ангел Джамбазки и малтийката Роберта Мецола, бе да смекчат силно критичния тон към проблемите с корупцията, медийната свобода и протестите срещу правителството.

Още в сряда Мецола оттегли поправката, в която се твърдеше, че антиправителствените протести у нас са финансирани от обвиняемия хазартен бос Васил Божков. Този текст е част от опорните точки на правителството и главния прокурор. След натиск и недоволство в социалните мрежи обаче Мецола се отказа и написа, че Европейската народна партия (ЕНП), част от която са и ГЕРБ, никога не е твърдяла, че всички протестиращи у нас са платени.

Отхвърлена бе поправката, която целеше към корупцията по високите етажи на властта да бъде добавено и името на президента Румен Радев. Освен нея отпадна и текстът, с който се искаше прекратяване на Механизма за сътрудничество и проверка (МСП), в рамките на който напредъкът на страната ни се наблюдава от Еврокомисията.

Още при обсъждането на резолюцията еврокомисарят Вера Йоурова обяви, че комисията има намерение да запази механизма. Така на практика България попада под двойно наблюдение – веднъж по силата на МСП и втори път по новия механизъм за върховенството на закона, в рамките на който доклади се пишат за всички страни-членки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

115 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони Монев Тиранофоб
    #115

    Reuters: Европейският парламент наказва България заради липса на върховенство на правото.В четвъртък Европейският парламент наказа България за неспазване на върховенството на правото, липса на резултати в битката с широко разпространената корупция и проблеми с медийната свобода. Законотворците в ЕП подчертаха и ролята на законодателя за защита на демократичните принципи на целия блок.Резолюцията остро критикува България - най-бедната страна членка в ЕС, и за отказ да се следват демократичните принципи

  2. Bлaдo
    #114

    Европейският парламент се светна и с тази резолюция съобщи на българския народ, че е разбрал къде е дефектът в системата: - НЕ! може приоритет Антикорупция да го движи нЕкой с корумпирани чекмеджета; - не може приоритет Правосъдие да зависи от неук милиционер, който знае само как да заобиколи закона; - не може приоритет Права на човека да бъде наяхан от некви наци-та

  3. ефрейтора
    #113
    Отговор на коментар #110

    ИК не е лист с меню , от който можеш да избираш . Тя е цялостен ,единен документ ,който или се ратифицира или не. Критиката е , че не сме го направили и трябва да се поправим.

  4. Мони Монев Тиранофоб
    #112

    Във връзка с параграФ 7: "Танева е министърката, която призоваваше да се прикриват нередности, за да не се спрат финансирания от Брюксел, а Радев е един от тричленката, пътувала до Либия със съмнително искане на няколко милиона, за да се реши въпроса с пиратски превзетия кораб „Бадр“ в българско пристанище… Впрочем, проблемът с „Бадр“ също е цитиран в Резолюцията, като уронващ името на държавата от управляващите… Какво ще родят като отговор Борисов, Гешев, Пеевски и Доган предстои да видим.

  5. Bлaдo
    #111

    съобразяване с Резолюцията, две бързички оставки (бОко-гЕшо) и всичко ще си е наред между България и ЕС и ЗА! България ВЪВ! ЕС.... В областта 'борба с корупцията' посредник е бОко, а в областта 'върховенство на правосъдието' последник е гЕшеф ... :-))) Очевидно е, че като се изолират тия два МНОГО НЕПОДХОДЯЩИ посредника, и работата ще се поотпуши.... ...................... Работа за час и половина са оставките - от Деловодството - направо дОма и чакаш да те викнат на разпит ;-)))

  6. monitorqe137
    #110
    Отговор на коментар #49

    Не лъжи! Такива текстове не са приети! За ИК има само съжаление, че не е приета и се препоръчва да се вземат текстове, коите не противоречат на Българската Конституция. Последното отдавна е изпълнено - имаше анализ, че всички текстове именно за защита на жените са залегнали отдавна в БГ законодателство. Но ЛГБТ няма да мине !

  7. Филка Русофилка
    #109

    Вижте доклада на ЕВРОБАРОМЕТЪР за България на български език тук https://www.24chasa.bg/Media/2020/06/11/39b475d2-e9cd-4d8d-8c14-617f02dc7097.pdf Цялото изследване на ЕВРОБАРОМЕТЪР вижте тук https://ec.europa.eu/commfrontoffice/publicopinion/index.cfm/survey/getsurveydetail/instruments/special/surveyky/2247?fbclid=IwAR0nP4U5_2yKtMwMro3Mpk6xpsnKetJy7q5lMkcR_NIoTGOZZ4GyfbJW9ws https://www.24chasa.bg/mnenia/article/8690750 https://www.24chasa.bg/novini/article/8695582 https://www.24chasa.bg/novini/article/8684996 https://www.24chasa.bg/novini/article/8685274

  8. monitorqe137
    #108
    Отговор на коментар #101

    Това са думи, важното за ГЕРБ е, че не се иска ББ да подаде оставка.

  9. Филка Русофилка
    #107

    EВPOБAPOМEТЪP: Cпeциaлнoтo изcлeдвaнe нa EК зa кopупциятa в EC:
    БЪЛГAPИЯ НE E НAЙ-КOPУМПИPAНAТA CТPAНA В EC !
    - В никoя cфepa Бългapия нe e нa пъpвo мяcтo пo кopупция.
    - В някoи cфepи Бългapия e пoд cpeднoтo нивo пo кopупция.
    Юлиaн Пoпoв, 11.06.2020
    1. Пo „Виcoкo уceщaнe зa кopупция“ Бългapия e нa 15-тo мяcтo (80%) пpи cpeднo зa EC (71%): 1. Xъpвaтия (97%), 2. Кипъp (95%), 3. Гъpция (95%), 4. Иcпaния (94%), 5. Пopтугaлия (94%), 6. Литвa (92%), 7. Мaлтa (89%), 8. Итaлия (88%), 9. Чexия (87%),

  10. boriana
    #106

    Относно Истанбулската конвенция Резолюцията препоръчва да се гласуват онези нейни точки които не противоречат на българската Конституция, обръща внимание на развихрилата се пропаганда с-у нея и преиначаването на съдържанието и, препоръчва се за онези нейни положения които не са в синхрон с наата Конституция да се потърси начин за тяхното разглеждане. НО ОСНОВНОТО- призив да не се използва за фалшиви и неверни внушения нейното съдържание. Това се отнася до БСП и националистите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.