Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европарламентът иска преговори за присъединяване на Македония

5 коментара

В специална резолюция Европейският парламент настоя Македония, която е кандидат за членство от 2005 г., да получи дата за начало на преговори за присъединяване към Европейския съюз. Той определи факта, че Съветът все още не е определил дата, като повод за "заслужено разочарование" от страна на общественото мнение. "Тази страна принадлежи към ЕС и присъединителните преговори трябва да започнат без отлагане",
заяви докладчикът Ричард Хоуит.

Депутатите изразиха съжаление, че перспективите за членство се блокират от спора за името с Гърция. Те приветстваха инициативата на комисаря по разширяването Щефан Фюле за започване на неформален "диалог за присъединяването на високо равнище" на 15 март, в подкрепа на процеса на реформи.

Депутатите приветстваха избора на нов парламент и бързото съставяне на коалиционно правителство. Те изразиха притеснения свързани с фундаменталните свободи, които илюстрираха с примера за концентрацията на медийна собственост.

Корупцията е "сериозен проблем" в Македония, заяви ЕП, като същевременно изрази задоволството си от усилията за борба с нея. Парламентът настоя за повече усилия за намаляване на сегрегацията в образователната система по отношение на деца от различни етнически групи. Той оцени икономическите показатели като добри, но обърна внимание на високите нива на безработица и бедност.

В друга резолюция Европейският парламент изрази загриженост за ограничения напредък на Босна и Херцеговина в изпълнението на реформите, необходими за членството в ЕС. Той заяви, че бъдещето на страната е в членството и настоя, че тя може да влезе в ЕС само като единна, суверенна и обединена държава, чиито власти могат да изпълнят критериите за членство.

Сега, когато ЕС засили присъствието си в Босна и Херцеговина, ЕП си задава въпроса за бъдещата ролята на международната общност. Той призова "да се помисли върху необходимостта от продължаване на дейността на Службата на Върховния представител и да се намерят решения свързани с нейното разпускане."

Парламентът изрази притеснението си от екстремистките заплахи на Западните Балкани и призова власите в Босна и Херцеговина да "се борят с екстремизма, религиозната омраза и насилието в близко сътрудничество с международната общност."

В третата резолюция Европейският парламент отбеляза политическите разделения в Исландия по отношение на членството на страната в ЕС и изрази надеждата си, че тя ще се присъедини към съюза. Исландия е една от най-старите демокрации в ЕС и депутатите изразиха задоволството си от нейния напредък в изпълнение на изискванията за членство.

Депутатите припомниха и противоречията между Исландия и ЕС по отношение на квотите за улов на скумрия и за китолова, който е забранен в ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    Няма по-здраво и устойчиво нещо от истината. А тя е, че културно-историческото наследство на основното население на Вардарска Македония е българско с привнесена неголяма доза византийско и сръбско културно влияние и че новоизлюпената държавица БЮРМ е изцяло продукт на Титовоюгославската политика. Чрез "популстко-националистическите" им провокации, управниците на БЮРМ обслужват на практика интересите на Белград и Атина. Те фактически отдалечават страната си от Европа и я тласкат към неизбежен разпад !

  2. Анонимен
    #4

    а сещате ли се каква албанска помия ще ни залее ако влезе Македония. не ми пука за самите макета. те са си българи

  3. Анонимен
    #3

    Защо не споменава нищо Медиапоол за участието на българските евродепутати в дебата и техния принос към резолюцията???? Много странно...явно не се интересува редакцията от това. Доста глупава политика имате, ако е нещо добро не го казвате, ако има нещо лошо веднага ще го напишете

  4. Анонимен
    #2

    Абе, я ги оставете тия бюрмари на албанците. Там им е мястото на тях. Пък и май само с тях се разбират най-добре ...

  5. Анонимен
    #1

    Македония не отговаря на елементарните условия за членство в ЕС за спазване на човешките права на македонците с българско самосъзнание. Каде са българските евродепутати, за да кажат това?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.