Черна гора, Сърбия и Косово могат да постигнат по-голям напредък по пътя си към присъединяване към ЕС, ако се насочат към добросъседските си отношения и към реформите, заявиха евродепутатите в три отделни резолюции, приети от Европейския парламент на сесията в Страсбург. Реформите в тези страни трябва да бъдат насочени към борбата с корупцията и организираната престъпност, налагането на върховенство на закона, независимостта на съдебната система и медиите, и защитата на основните свободи, съобщи пресслужбата на Европейския парламент.
Депутатите подчертаха, че преговорите със Сърбия за влизане в ЕС трябва да започнат преди юни, ако правителството в Белград запази темпото на реформите в областта на борбата с корупцията, свободата на медиите и защитата на малцинствата. Евродепутатите добавиха и че е необходимо парламентите на Сърбия и на Косово да усилят диалога между Белград и Прищина.
"Определянето на дата за започване на преговори за присъединяване ще мотивира реформистките нагласи в Сърбия и ще спомогне за икономическото възстановяване на страната", заяви Йелко Кацин (АЛДЕ, Словения). "Напредъкът в разговорите между Сърбия и Косово ще има дългосрочен ефект върху процеса на приобщаване на Западните Балкани в ЕС", добави той.
Косово трябва да постигне бързи реформи в налагането на върховенство на закона, борбата с корупцията и организираната престъпност, защитата на малцинствата, административния капацитет и търговията, за да може да бъде подготвено споразумение за стабилизиране и асоцииране с ЕС, от което ще зависи и членството на страната в Общността, заявиха евродепутатите.
"Не одобрявам това, че Испания, Гърция, Румъния, Словакия и Кипър не подкрепят усилията на Косово. Тези страни все още не са признали независимостта на Косово. Те трябва да го направят сега, за да позволим на Косово да участва в Европол и Интерпол, и в международни спортни събития", заяви докладчикът Улрик Луначек (Зелени/ЕСА, Австрия).
Черна гора има значителен напредък и ключова роля за регионалната стабилност. Въпреки това е необходима още работа по отношение на борбата с организираната престъпност, корупцията по високите етажи на властта, свободата на медиите и правата на жените и равенството между половете, се посочва в приетата от ЕП резолюция.
"Гладкото протичане на преговорите до този момент е ясен сигнал към останалите държави от Западните Балкани, че процесът на разширяване не спира с присъединяването на Хърватия", заяви докладчикът за Черна гора Чарлс Танък (Европейски консерватори и реформисти, Великобритания). Той отбеляза необходимостта от по-голяма независимост и отчетност на съдебната власт и от свобода на медиите в страната.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
2 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Европейският Парламент нещо се е объркал. Държава Косово никога не е съществувала и не може да съществува, защото няма нито една предпоставка за това. Тази територия е транзитен център за трафик на дрога, оръжие и проститутки и няма нито едно действащо промишлено предприятие.