Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европарламентът одобри новата Европейска комисия

0 коментара

Европейският парламент одобри в четвъртък новия състав на Европейската комисия с председател Жозе Мануел Дурау Барозу с 449 гласа "за", 149 "против" и 82 "въздържали се", съобщиха световните агенции.

Гласуването в Страсбург окончателно сложи край на 3-седмичната безпрецедентна криза в историята на Европейския съюз, предизвикана от отложеното гласуване на новата Еврокимисия поради риска да бъде отхвърлена от депутатите.

Барозу беше принуден да оттегли първоначално предложения си екип, тъй като депутати от левите партии се обявиха срещу консервативния католик Роко Бутильоне, номиниран за комисар по правосъдието.

Новата Еврокомисия ще поеме функциите си в началото на следващата седмица, макар че това трябваше да стане на 1 ноември.

Европейският парламент също така се очаква да гласува резолюция, която задължава председателя на ЕК да отстрани всеки еврокомисар, загубил доверието на мнозинството от евродепутатите.

При гласуването в четвъртък Дурау Барозу получи подкрепата на трите най-големи групи в Европарламента - дясноцентристката Европейска народна партия, Партията на европейските социалисти и Либералдемократите. Против новия състав на комисията гласуваха Зелените, комунистите и евроскептиците.

Барозу отказа смяната на комисаря по конкуренцията

На 29 октомври Барозу предпочете да оттегли състава на ЕК, изправен пред възможността парламентът да отхвърли предложенията му. Най-силни бяха възраженията срещу италианеца Бутильоне, който при изслушванията в парламентарните комисии определи хомосексуализма като грях. Италианският премиер Силвио Берлускони беше принуден да го замени с Франко Фратини, доскоро външен министър на страната.

Новият председател на ЕК направи още две промени в екипа си, като Латвия смени номинацията на еврокомисаря си, а на кандидата на унгарското социалистическо правителство Ласло Ковач бе даден друг ресор.

Независимо от това Барозу не се поддаде на натиска на евродепутати да смени Нели Крус, холандската номинация за еврокомисар по конкуренцията.

След като обновеният състав на ЕК бе одобрен от Европарламента, Барозу каза, че е "изключително щастлив", тъй като е получил подкрепата на 66% от депутатите.

Той заяви още, че възнамерява да засили връзките на Еврокомисията с парламента и добави, че европейската демокрация става все по-зряла.

Неговите приоритети ще са икономическият растеж, понижаването на безработицата и консолидацията на "европейския модел, който съчетава реформите и икономическата динамика със солидарността и социалната кохезия".

Настъпилите персонални промени в състава на Еврокомисията са голям успех за Европарламента, който е единственият пряко избран орган на ЕС.

Кореспондентът на ББС в Страсбург обаче отбелязва, че в действителност правителствата на страните - членки на ЕС все още остават най-важните играчи в политическата система на ЕС.

Барозу плати висока цена

В коментара си, публикуван в деня, когато Европарламентът гласува новата ЕК, испанският в. Ел Паис коментира, че португалецът Жозе Мануел Дурау Барозу е трябвало да плати висока цена и да приеме условията на депутатите.

"Те искаха Комисия, която да е на всички европейци, така че направих необходимите промени", заяви той ден преди вота в реч, която с лекота преминаваше от португалски на френски и английски.

Барозу тръгна за Страсбург с пълното съзнание за критиките, които все още могат да предизвикат някои от членовете на неговия екип. Става дума за холандката Нели Крус, предложена за еврокомисар за конкуренцията, независимо че е участвала в множество управителни съвети на редица многонационални компании и за италианеца Франко Фратини, най-доверения човек на премиера Силвио Берлускони. И за двата поста Барозу заяви, че ще бъде особено внимателен, като призова да се гласува с оглед на качествата на екипа като цяло.

Консерваторите (268), социалистите (200) и либералите (88), към които се присъединиха и 27-те националисти от Съюз за Европа на нациите, се споразумяха в сряда да приемат резолюция. В нея те ще изразят съжаление, че Барозу не е намерил адекватно решение за преодоляване на потенциалните проблеми, свързани с конфликти на интереси.

В тази резолюция ще се съдържа текст, според който, ако в бъдеще парламентът свали доверието си от някой комисар, Барозу ще трябва да поиска неговата оставка или да оправдае отказа си пред парламента. Освен това се уточнява, че Барозу ще носи отговорност, когато трябва да се посочат тези конфликти на интереси и последиците от тях.

Резолюцията отива още по-далеч от споразумението, което вече съществува между Комисията и парламента. В това споразумение няма изискване председателят на ЕК да дава обяснение за отказа си да иска оставката на определен еврокомисар и ако това обяснение не е задоволително, парламентът да започне процедура за бламиране на Комисията.

Барозу отхвърли всякакви автоматични механизми, когато става въпрос за снемане на доверие от еврокомисар или искането на оставката му. "Защо да се иска от Комисията повече от това, което вие очаквате от собствените си правителства?", запита Барозу.

Той определи и като неприемливи аргументите, с които някои евродепутати поискаха отстраняването на Фратини заради това, че заема пост в италианското правителство.

Острият тон на дебатите обаче беше предизвикан от председателя на парламентарната група на социалистите Мартин Шулц и от председателя на либералите Греъм Уотсън. Шулц отправи критики към холандския премиер Балкененде, чиято страна председателства ЕС, че не е бил толкова гъвкав, колкото Берлускони и не е отстранил Нели Крус от поста еврокомисар за конкуренцията. Тежката артилерия обаче беше насочена към Барозу, на когото със заплашителен тон беше припомнено какво се случи в края на октомври, когато Барозу поиска отлагане на гласуването за състава на Еврокомисията, поради недостатъчна подкрепа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.