750-местният Европейския парламент одобри на първо четене във вторник оспорвани промени в европейското законодателство против тютюнопушенето, целящи да направят цигарите по-малко привлекателни за подрастващите, но отхвърлиха опита за ограничаване на електронните цигари, съобщи Франс прес, цитирана от Портал Европа.
ЕП отказа да приеме предложението в директивата електронните цигари да бъдат класифицирани като медицински продукти, което би ограничило продажбата им само в аптеките.
Електронните цигари, които добиват все по-голяма популярност, ще могат да се продават по магазините, но продажбата им на малолетни е забранена. Няма да бъде разрешено и рекламирането им.
В директивата е записано още, че тютюневите компании ще са задължени да поставят предупредителни надписи и илюстрации за вредата от тютюнопушенето на всички страни от опаковката и заемащи 65% от повърхността ѝ (предложението в проекта на директивата бе да заема три четвърти или 75% от площта на опаковката). Марката на цигарите трябва да бъде изписана в долния край на кутията/пакета.
Забранява се производството на овкусени с различни съставки и аромати цигари. Не бе прието да не се продават тънки цигари, каквото бе предложението в проекта, а забраната за продажба на ментолови цигари се отлага с осем години след влизането в сила на закона.
Приетите разпоредби стават част от вътрешното законодателство, когато бъдат одобрени от националните парламенти.
Смекчаването на приетите текстове в сравнение с предложените показва колко ожесточена е била борбата на привържениците на крайно рестриктивните мерки срещу пушенето и техните противници. Целта на забраните е известна - ограничаване на пушенето особено сред младите хора. Мерките за постигането ѝ обаче не се споделят от ред представители на европейския законодател.
В петък миналата седмица Ройтерс припомни, че евродепутатът и съпредседател на групата на Зелените Ребека Хармс обвини тютюневия гигант Philip Morris, че е похарчил около 1.5 милиона евро за обеди и вечери в рамките на разрешената си лобистка кампания. От компанията отхвърлиха твърдението и заявиха в прессъобщение, че всъщност за 2012 г. са дали между 1 и 1.25 милиона евро за защитаване на интересите на фирмата пред европейските институции. Неотдавна Би Би Си обаче цитира изследване, според което тютюневата индустрия официално дава в Брюксел за лобиране около 5 млн. евро годишно.
В България неотдавна учредената Българска асоциация на търговците на тютюневи изделия (БАТТИ) излезе миналата седмица с призив до българските евродепутати да се противопоставят на законовите промени, заложени в проекта за директива, и така да защитят бизнеса "от бюрократичните нападки на Европа срещу тютюневия сектор".
Становището на търговците бе, че "по този начин европейските чиновници искат стандартизация на вкуса на цигарите и външния вид на кутиите им, като така ще ограничат правото на информация и избора на потребителите и ще създадат ненужни пречки пред търговията, без да имат какъвто и да е ефект върху нивата на тютюнопушенето".
"В условията на повсеместна икономическа криза тези ограничения на практика отварят вратата за незаконната търговия и нанасят сериозни удари върху приходите от регламентираните продажби и върху заетостта в законно действащите търговски обекти", се казваше в декларацията на БАТТИ.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
3 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
М.Н. Както е написал Петко Славейков: "Парице, парице, всесилна ти моя царице". Това е. Мангизите са много по-важни от здравето. Отварят всякакви наглед здраво заключени врати. Можем да напомним и една сентенция на Филип Македонски. "Добре натоварено със злато магаре прескача и най-високата крепостна стена." Както виждате, господа, няма много място за морала.
Има хора , които за пари убиват други хора! Някои го правят брутално, буквално, а други фино,чрез лобиране, но избиват милиони! Първите ги съдят, вторите ги наричат политици и бизнесмени и често ги потупват по рамото. Но за радост има Висша Справедливост и рано или късно истината побеждава!
Поне глупостите за тънките цигари, както и за електронните цигари не минаха. Което няма нищо общo с пушенето или не в заведенията. Sin