Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европарламентът отхвърли АСТА с голямо мнозинство

8 коментара
Снимка: БГНЕС

Международното търговско споразумение за борба с фалшифицирането АСТА бе отхвърлено в сряда от Европейския парламент с голямо мнозинство. С 478 гласа против документа, 39 подкрепили го и 165 "въздържали се" евродепутатите не ратифицираха документа, срещу който бяха организирани протести на хиляди хора в различни страни на Европа, включително в България.

 

Евродепутатите бяха атакувани с улични призиви, бомбардировки от писма да електронните им пощи и обаждания в офиси да не ратифицират АСТА. В Европарламента бе внесена и петиция, подписана от 2.8 милиона граждани от цял свят, призоваващи за отказ от споразумението.

 

Докладчикът на препоръката за отхвърляне на АСТА - британецът Дейвид Мартин, изрази удовлетвореността си от решението на парламента. Той повтори мнението си, че споразумението е твърде неясно формулирано и създава възможности за неправилно тълкуване, което да застраши свободата на гражданите. В същото време той отбеляза, че има нужда от намиране на алтернативни начини за защита на интелектуалната собственост, като един от "градивните елементи на икономиката на ЕС“.

 

Депутати защитници на АСТА предложиха окончателното гласуване да бъде отложено до произнасянето на Съда на ЕС по съвместимостта на ACTA с договорите на ЕС, но това не бе прието от останалите им колеги.

 

Споразумението, договорено от ЕС, САЩ, Австралия, Канада, Япония, Мексико, Мароко, Нова Зеландия, Сингапур, Южна Корея и Швейцария, трябваше да засили спазването на правата върху интелектуалната собственост и борбата с онлайн пиратството и вноса на фалшифицирани стоки. Гласуването от сряда означава, че нито ЕС като цяло, нито отделни държави членки ще могат да се присъединят към ACTA.

 

"Отхвърлянето на АКТА е победа на хората, които излязоха на улиците и застанаха с лицата си в социалните мрежи. Те запазиха достъпността и свободата на интернет. Това е победа на гражданите", коментира евродепутатът от групата на европейските социалисти Ивайло Калфин.

 

Според него отхвърлянето на споразумението от Европейския парламент слага точка на надеждите, че АСТА ще стане част от европейското законодателство и сега всяка страна трябва да реши сама, без да се крие зад европейските институции да го прилага или не.

 

Двадесет европейски държави, включително България, бяха подписали споразумението, но София замрази ратификацията в Народното събрание в очакване на вота на Европейския парламент.

 

Междувременно от дружеството за колективно управление на сродни права ПРОФОН излязоха с позиция против решението на ЕП. В нея изпълнителите и продуцентите посочват, че "творческите и иновативните индустрии в Европа считат, че днешното гласуване на Европейския парламент ще ощети интелектуалната собственост, процеса на създаване на работни места и икономическото развитие на Европа". От организацията твърдят, че "решението относно ACTA е една пропусната възможност за Европейския съюз да защити своите индустрии, базирани на творчество и иновации на международния пазар".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    Въпреки, че съм за защитата на интелектуалната собственост (в крайна сметка този труд е поне толкова зор както и всеки друг, ако не и повече и заслужава същата защита - кражбата си е кражба без значение дали е чанта или книга), това предложение беше некачествено. Да помислят организациите които седят зад него как да го направят по-реалистично.

  2. Анонимен
    #7

    такива като анoнимчо 3, никога през живота си не са правили нещо повече от джобен тенис, така че тях прават не ги интересуват, просто няма какво да защитават. Само че ако всички по света започнат да свалят безплатно след една - две години няма да има какво да се сваля. Само европейски бози правени с парите на данъкоплатците и чалга принцеси, които така или иначе си вадят парите от други услуги, а не от пеене.

  3. Анонимен
    #6

    Ха да видим сега нашите продажници дали ще развалят вече подписаното присъединяване към АСТА!

  4. Анонимен
    #5

    У-у-у на костоваците от ЕНП.

  5. Анонимен
    #4

    1, няма ляво и дясно вече (не само в България) - дневният ред вече е съвсем различен. Въобще можеш ли да дефинираш ляво и дясно? Защото практиката показва, че политици определящи се като "леви" въвеждат плосък данък, а политици определящи се като "десни" предлагат невъзможни популистко-социални "реформи".

  6. Анонимен
    #3

    Тц-тц-тц! #2 сигурно е голям праводържател, може дори да е директор на водопад...! Само че, момичета и момчета, сега директорите на водопади ще се опитат да ни пробутат същото чрез националното законодателство. Май вече даже опитват... От нас се иска много малко, при това то е нещо, което знаем - да четем. И да реагираме бързо и адекватно, с извинение.

  7. Анонимен
    #2

    Лумпени от всички страни обединявайте се!

  8. Анонимен
    #1

    ЕНП се е опитала с шикалкавене да отложи гласуването, но не можала. Лява вълна се надига, драги сънародници!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.