Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европарламентът подкрепи спирането на парите за страни без върховенство на закона

20 коментара
Европарламентът подкрепи спирането на парите за страни без върховенство на закона

Европейският парламент прие в четвъртък предложението за спиране на достъпа до европейско финансиране за държави от ЕС, които застрашават върховенството на закона. Под риск са държави, чиито политически власти се намесват в работата на независимата съдебна система и/или не водят борбата с корупцията и измамите.

Спирането на парите ще се налага с едновременно решение на Съвета на ЕС и Европейския парламент по препоръка на Европейската комисия. ЕК е натоварена да следи за "широко разпространено незачитане на принципите на правовата държава" в държавите членки.

Европейското финансиране ще бъде отпуснато отново, след като държавата коригира установените дефицити.

"Гражданите на ЕС не са съгласни данъците им да отиват към държави, които не спазват върховенството на закона", каза по-рано същия ден заместник-председателят на Европейската комисия Юрки Катайнен в интервю за БТА.

"Вярвам и се надявам, че въпросът с върховенството на закона ще има по-голяма роля при разходите по новия бюджет на ЕС до 2027 г.", посочи той.

Катайнен допълни, че властите в ЕС не могат да искат от европейските граждани да плащат данъци и тези пари да отиват в държави, където правителствата умишлено нарушават законността.

"Нарастват опасенията сред гражданите, че държавите приемат средствата от ЕС, но не спазват основните ценности, сред които е върховенството на закона. Въпросът с правната сигурност също се поставя", каза заместник-председателят.

"Знам, че някои държави не харесват нашето предложение, но пък и гражданите не са съгласни данъците им да отиват към страни, които не спазват върховенството на правото. Който няма какво да крие, когато действа по правилата и съобразно европейските ценности, няма от какво да се бои. Става дума просто за честност", обобщи той.

Катайнен отбеляза, че в Европейския парламент има силна подкрепа за предложението на ЕК нарушителите да бъдат лишавани от европейски фондове. Вижда се силна подкрепа, макар и известна съпротива, отбеляза той.

Историята

Идеята за спиране на еврофондовете се роди в началото на миналата година, а негов автор е чешкият еврокомисар по правосъдието Вера Йоурова. Тогава мишени бяха Полша и Унгария, но проблемите с правосъдието в източната част на ЕС се разшириха с Румъния. България също не е извън радара на Брюксел, въпреки последния положителен доклад на ЕК.

В края на 2017 година срещу Полша започна процедура за задействане на член 7 от Договора за ЕС, което имаше за цел да лиши от глас на най-голямата източноевропейска страна при взимането на решения в европейските институции. Повод за процедурата дадоха управляващите в Полша, които започнаха масово да сменят неудобни съдии.

Унгария обяви, че ще блокира задействането на чл. 7 срещу Полша. Месеци по-късно Европейският парламент предложи налагане на същата санкция и срещу Унгария за неспазване на основни ценности на ЕС - върховенството на закона, свободата на словото, правата на малцинствата и мигрантите. Това предизвика реципрочна реакция от Полша, която обяви, че ще наложи вето.

България също се намеси в разговора и българското правителство взе решение да гласува "против" санкциите за Будапеща, ако темата стигне до Съвета на ЕС. Темата все още не е стигнала до Съвета на ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boriana
    #20
    Отговор на коментар #10

    Не, тези трима- четирима просто са от мозъчния тръст на Цветанов поне с по два ника, виждам един от неорганизирани нацита с плоско еднопосочно мислене, виждам и един заяливец по природа, който винаги е против. Принципно не бива да им се отговаря, достатъчно е, че ги четат и реагират срещу тях често пъти многократно повече хора отколкото участват в дискусиите. Те и без това вече са развили и страдат от мазохизъм.

  2. boriana
    #19

    Кои са тези държави? Това е типичен пример как ЕС пуска пара в свирката. Губене на време. Признак за умора и безидейност. Прав е Тръмп да не ходи в Давос. Какво да говориш с хора които нямат смелост да приложат собствените си решения. Полша и Унгария хич да не взимат сериозно това или което и да е подобно решение. А същевременно европейските бюрократи се ежат на Англия и се опитват да я пречупят. Дали пък такива мишки като нас, Гърция, Румъния, другите бивши соц. страни НЕ допринесоха да се ИЗКРИВИ

  3. Ilia Iliev
    #18

    ЕС не е най доброто за Бг. По една причина. ... Бг обществото имаше нужда от време , за да смени дтария си манталитет на роб , с нов, на свободен човек. Или по манталитет да станем нормални. Като,чехи,унгарци,германци или европейци. Или техните закони са за друг манталитет. И наложения ни калъп не работи. Той изкарва лош матириал. Ние имахме нужда от строги закони,за кражби,измами и други такива. Смъртното наказание трябваше да се върне,за да може човек да не се страхува за живота си във всяка точка на Бг. Без ред няма държава.

  4. Ilia Iliev
    #17

    Палката ли ще се използва или примамката. ЕС в тази си форма никога няма да проработи. Стоките все още излизат от Германия, но вече с по малка печалба. Азиатските тигърчета раскъсаха на парчета конкуренцията си. ЕС представлява сбор от противоположности. И лошото е ,че шмекерите са много. Бедните стават по бедни, а богатите по богати. Германия не исса да дели технологични производства с Бг.

  5. lisavv
    #16

    А, ейй сетихте се, след като дълго време захранвахте мафиотите в страните и създадохте много организирани престъпни групи, които захранваха и вас.

  6. Real ''Mickey''
    #15

    Хубава идея, също както кацата с мед - една лъжица катран го прави негоден. За корупцията, за краденето на фондове, за правосъдие по закони, човешки права....ДА ДА И ДА!!!!! Но да намесват: НАЛАГАНЕ на имиграция(обучение на деца в многПоловост, инвестиране в 5-6 "различни по пол" тоалетни и в момичешки съблекални да влизат момчета които днес са се почувствали момичета, или на женски спортни състезания да участват родени мъже и израстнали като такива), е абсолютно лицемерие. ПРОСТО ИСКАТ ПОКРАЙ РАЦИОНАЛНОТО И ЛОГИЧНОТО да си вкарат и ТурбоЛиберастГлобализЪма.

  7. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #14
  8. Преслав
    #13

    Боко не го мислете, доклада на ЕК относно правосъдието беше повече от добър. Водещата и ръководеща към момента ЕС, ЕНП не допусна до конгреса си партийка на кресльовците отдолу, та е доста смешно изобщо да се изказвате по темата. Европа не ви иска дори като зрители.

  9. Entdecken
    #12

    Наш Боко му е намерил цаката - след като с Хемус нещата не се одобряват за европейско финансиране поради съмнения за корупция вие от матряла ще си плАтите сами и то на тези дето аз кажа - те тва е логиката на човека от народа от Банкя ...

  10. Boris Kamov
    #11

    Който не слушка, няма да получава "фондове". Съюзът "Орел, рак и щука" му намери цаката да наказва неправоверните. Или поне така си мислят...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.