Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейска интеграция и местен монопол

0 коментара

Закон за задължителните запаси от нефт и нефтопродукти беше приет на първо четене от парламентарната икономическа комисия в сряда.

Съгласно този закон задължителните запаси се организират и финансират от производителите и вносителите на нефтопродукти (бензин, газьол, керосин, мазут, пропан-бутан). За такива запаси няма да се броят нефтопродуктите, намиращи се в тръбопроводи или в бензиностанциите, т.е. те трябва да са налични в специално регистрирани складове. Нивото на резервите ще се изчислява на база на среднодневното потребление на нефтопродуктите, като в рамките на 9 години постепенно трябва да достигне размер, покриващ потреблението минимум за 90 дни.

Всеки производител или вносител ще поддържа такова количество запаси, което е пропорционално на продаденото, респ. внесеното количество нефтопродукти през предходната година.

Коментар:

1/ Този закон е типичен пример за регулация, приемана във връзка с европейската интеграция, с която държавата пряко налага разходи на бизнеса. Според изчисленията на Министерството на икономиката разходите, които производители и вносители на нефтопродукти ще трябва да правят, са около 160 млн. лв. на година. В тази цифра най-вероятно не са отчетени разходите по отчитането, предвиждано от закона. Тези разходи естествено ще се отразят на крайната цена на горивата и в крайна сметка ще се платят от крайния потребител.

Сметките на икономическото министерство предвиждат оскъпяване на литър гориво с около 2-3 стотинки. Според зам.министъра на икономиката Никола Янков, чрез предлагания законов механизъм ще се минимизират разходите, които държавата трябва да прави във връзка със съобразяването с изискванията на Европейския съюз.

2/ Основният проблем, с който производителите и вносителите на горива несъмнено ще се сблъскат при съобразяването с изискванията на закона, е фактическият монопол на “Нефтохим” и “Петрол” върху складовете за съхранение на нефтопродуктите. Всъщност самите фирми явно още отсега предвиждат трудности с децентрализираното договаряне на цените за ползване на резервоарите, затова реагираха по адекватен начин - ориентираха се към картелиране. Българската петролна и газова асоциация предложи проект на закон, въвеждащ модел на централизирано договаряне чрез специална Асоциация на задължените лица, която да натрупва необходимите запаси от свое име и за своя сметка. Този вариант не е бил приет от правителството. Реално обаче и при правителствения законопроект няма пречка задължените лица да се сдружат и да се договарят колективно.

3/ Няма яснота по отношение на данъчното третиране на запасите, по специално относно дължимите косвени данъци - ДДС и акцизи. Не се предвиждат промени в съответните данъчни закони. Според зам.министър Янков този проблем може да се реши, ако складовете се регистрират като митнически складове съгласно закона за митниците. Съхраняваното гориво в митнически склад не подлежи на облагане с ДДС и акциз. На практика това означава регистрационен режим, т.е. бариера пред навлизането/оставането в бизнеса с представянето на складови услуги и допълнителни транзакционни разходи.

4/ В крайна сметка няма убедително обяснение защо българският парламент в този момент и при сегашната конюнктура на пазара на горива трябва да приема подобен закон. “Дежурното” обяснение е, че страната има конкретен ангажимент и фиксиран срок да приеме подобен регламент. Самата Европейска комисия в своя преглед на стратегията за разширяване, представена пред Съвета на Европа, пише следното: “Препоръчително е приемането на преходни периоди по отношение на запасите с нефт и нефтопродукти, един типичен проблем, свързан с инвестиции. Комисията ще продължи да предлага приемането на преходни периоди, ако такива са поискани от страните-кандидатки, при наличието на определени обстоятелства”. За България подобен преходен период изглежда съвсем приемлив. Той обаче предполага евентуално инвестиране и изграждане на нови складове, т.е. нарушаване на определен монопол. Което явно не се вписва в определени интереси.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.