Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейска отбрана: крайно време е да се действа!

0 коментара

Събитията от 11 септември 2001 г., интервенциите в Афганистан и Ирак показаха на Европа необходимостта да засили собствената си отбрана.

През последните години беше извършено дълбоко преструктуриране на европейската военна промишленост и създадени международни компании за отбрана - БАЕ Системс, Талес и Европейската авиационна военно-космическа компания /ЕАДС/.

Създаването на тези компании отговаря на необходимостта да бъдат оптимизирани техните ресурси, да се извършат значителни икономии и в крайна сметка да се постигне целта за интегрирана европейска отбрана.

Въпреки това институционното обединяване на политиките в областта на отбраната и сигурността в Европа продължава да се извършва бавно.

Наистина шест от страните членки на ЕС /Франция, Германия, Великобритания, Италия, Испания и Швеция/ вече се договориха да въведат общи норми и да хармонизират политиките си в областта на отбраната. Освен това четири от страните прехвърлиха на Общата организация за сътрудничество в областта на въоръжаването управлението на голяма част от програмите, осъществявани в сътрудничество помежду им. Но всички тези резултати са все още твърде далече от целите, определени преди пет години на френско-британската среща на върха в Сен-Мало.

За щастие вече се появяват някои окуражителни признаци. Първо, страните членки си взеха поука от неотдавнашните операции в Косово и Афганистан и признаха, че Европа не разполага с достатъчно капацитет.

След това Европейският план за действие, изготвен, за да бъдат преодолени тези недостатъци, вече навлиза във втората си фаза, която цели да бъдат увеличени способностите и създадени центрове в такива области, като научните изследвания и спасителните операции при сражения, разузнавателните и нападателните безпилотни самолети, възможностите за зареждане в полет, защита от ядрени, бактериологични и химически заплахи.

Друг начин да бъде увеличена ефикасността на европейските сили е да се предприемат общи действия в областта на стратегическото и тактическото планиране, анализа и обединяването на данни, което е от основно значение при управляването на кризи и за изготвяне на сценарии за война.

Години наред инвестициите за отбрана в Европа са много по-малки от тези в САЩ: 40 милиарди евро срещу 100 милиарда долара. Освен това европейските инвестиции се извършват чрез различни органи, като по този начин силите и възможностите се разпръскват. Време е да се премине към по-координирани инициативи, като инвестициите за отбрана бъдат рационализирани /на основа на английския и френския модели/.

Имайки предвид, че изследванията и технологията са дългосрочни инвестиции за отбраната и сигурността, от първостепенно значение за Европа е да обедини и активизира усилията си в тази област. Неотдавнашните изявления на френското, германското и британското правителства и препоръките на групата за отбрана на Конвента за бъдещето на Европа са в подкрепа на необходимостта да бъде създадена Европейска агенция за въоръженията и стратегически изследвания, която въз основа на съществуващите структури да се занимава със съвместните проекти за изследване, разработване и производство. Създаването на такава агенция, ръководена от страните, желаещи да се върви напред конкретно в тази област, би било голям напредък за бъдещето на европейската отбранителна промишленост.

Изследователската дейност е приоритет. Сегашните успехи на отбранителната промишленост са резултат до голяма степен от инвестициите, направени през последните години в областта на изследванията и технологиите. Надеждното развитие на европейската отбранителна промишленост зависи пряко от тези инвестиции.

Трябва да се отбележи все още голямото изоставане на европейските бюджети за изследвания в областта на отбраната спрямо средствата, отделяни от САЩ. В момента разликата е 1 до 8 пъти, а при космическите изследвания дори от 1 до 15 пъти.

Необходимо е да се запълни възможно най-бързо пропастта в ресурсите и възможностите от двете страни на Атлантика, за да се превърне Европа в надежден участник на международната сцена и в сериозен партньор на САЩ.

В крайна сметка не ни липсват нито технологични способности и умения, нито промишлени структури. Недостатъчна е само политическата воля и решимостта да се постигнат резултати. Затова е крайно време да се действа, като се увеличат бюджетните усилия, хармонизират се нуждите и се интегрират европейските оперативни сили.

Филип Камю и Райнер Хертрих са президенти на Европейската авиационна военно-космическа компания Дени Ранк е президент-генерален директор на френската компания за военна и гражданска електроника Талес Майк Търнър е изпълнителен директор на БАЕ Системс
По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.