Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейската асоциация на съдиите: Промените в съдебния закон са абсурдни

11 коментара
Европейската асоциация на съдиите: Промените в съдебния закон са абсурдни

Абсурдни и нерядко присъщи на недемократични общества са доводите, с които се прекратява достъпът до външно финансиране за съсловните организации на съдиите, прокурорите и следователите. Това заявява президентът на Европейската асоциация на съдиите (ЕАС) Хосе Игреха Матос в писмо до председателя на Народното събрание Димитър Главчев.

"Държим да отбележим, че участието на съсловните организации в такива проекти (с външно финансиране – б.р.) е необходимо, за да се обезпечат дейности като организиране на навременни професионални дискусии, обучения, срещи между магистрати, участие на външни лектори, обмен с чуждестранни колеги, издаване на наръчници, справочници и друга правна литература", се допълва в писмото. В него се призова Народното събрание да изключи професионалните сдружения на магистрати от обхвата на проектозакона.

Въпросният проект за промени в съдебния закон предвижда съсловните организации на магистратите да бъдат изцяло лишени от външно финансиране, в което управляващите съзират основна заплаха за тяхната независимост. Същото важи и за финансиране на научна и преподавателска дейност, ако тя е финансирана от чужбина.

Очаква се преди второ четене забраната да бъде облекчена, като се допусне финансиране от Европейския съюз и от Европейското икономическо пространство. За това настоя лично премиерът Бойко Борисов. Така в "забранителния списък" остават само Съединените щати, тъй като основните външни донори за българските магистратски организации са от Европа и САЩ.

Отново с цел да се гарантира независимостта на магистратите се предлага забрана за сдружаването им извън техните съсловни организации. Така съдии, прокурори и следователи няма да могат да участват в ръководство на най-старата съсловна юридическа организация в страната – Съюза на юристите в България (СЮБ). През последните години СЮБ бе една от най-активните прореформаторския организации в страната и промяната в закона би ударила нейната легитимност.

Отделно проектът предвижда "кариерен бонус" за членовете на ВСС. След края на мандата им в съвета те ще могат да изберат в кой съд да продължат да работят. Условието е да заемат същото ниво в системата като преди да влязат в кадровия орган на съдебната власт.

Преди няколко дни вицепремиерът с ресор съдебна власт Екатерина Захариева се обяви срещу законопроекта. Същото направи и съдия Красимир Шекерджиев, който бе избран за член на следващия Висш съдебен съвет от квотата на съдиите. В петък с критична позиция излязоха и съдиите от Върховния касационен съд.

Европейската асоциация на съдиите (ЕАС) обръща внимание и специално на изискването за деклариране на членството на магистратите в техните професионални организации пред ВСС. Според организацията това изискване има сковаващо действие и възпира упражняването на правото на свободно сдружаване.

"Правото на съдиите да членуват в професионални сдружения е важно, тъй като цели да укрепи тяхната независимост и се признава съгласно международните принципи на правото, включително член 25 на Препоръка CCM/Rec 2012/12 на Комитета на Министрите на Съвета на Европа и аналогични препоръки на Организацията на обединените нации. Изискването за деклариране на такова членство пред Висшия съдебен съвет - органът, взимащ решения по всички въпроси, свързани с кадровото развитие на съдиите, има сковаващо действие и възпира упражняването на правото на свободно сдружаване", пише Хосе Матос.

Той допълва, че промените в съдебния закон не изглежда да са продиктувани от някаква "видима цел". Съдия Хосе Матос напомня на българския парламент, че поведението на българските власти "влиза в разрез със съгласуваната в София политика за укрепване, а не уязвяване, на сдруженията на съдии".

"Следването на тази съгласувана политика от София е принципен въпрос не на последно място поради приетия от министрите на правосъдието на държавите-членки на Съвета на Европа План за действие за независимост на съдебната власт на срещата им на 21 април 2016 г. в София", напомня шефът на ЕАС.

Позицията на представляваната от него организация е, че прилагането на приетите на първо четене изменения в ЗСВ "ще се превърне в пречка за свободното сдружаване на магистрати в професионални организации, като паралелно с това ще наложи забрана за участието им в управителните органи на организации, учредени съвместно с представители на други правни професии".

Досега Съюзът на съдиите, Съюзът на юристите и Асоциацията на прокурорите реагираха остро на предложенията и настояха за тяхното оттегляне, защото са противоконституционни. Те бяха подкрепени от близо 20 авторитетни български неправителствени организации. Европейската комисия също следи изкъсо случая. Фондация "Америка за България" реагира с позиция, че този закон би подкопал евроатлантическите ценности и приятелството между САЩ и България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #11

    Според тази Путинова логика да забраним и на всички български студенти да получават стипендия в чужбина - ставали зависими! И даже да забраним да учат в чужбина, защото още по-лошо - излизат с промит мозък! Ей, внимавай Ганьо Балкански, известен в миналото като Бай Ганю! Става въпрос за децата ти! Мисли, когато гласуваш! Не вярвай на сладките приказки - мост ще ви прекараме, може и река за да минавате! Не се страхувай - няма "Дека е Вуте"!

  2. joro
    #10

    Аз пък се питам къде е сега Европейската Комисия? Дали ще се изока?Или са много заети с Полша та не виждат нашите безобразия...

  3. Kiril Kovatchev
    #9

    Не знам дали и след тази европейска реакция срещу безумията вършени от българския парламент на народа ще му просветне под шапката че пак е гласувал за абсурдни образи да го управляват.

  4. До преди ГЕРБ< 2-ри адвокатски колектив се беше преселил в парламента и той ковеше законите! АКо искат съдии да пишат закони, да си създадат партия! Май ДАЙ Българио беше техен проект! На следващите избори, ако влезнат в парламентта с достатъчно места, да си приемат закони каквито им сърце иска! Задължение на съдиите е да изпълняват и налагат закона, а не да го коментират!

  5. [email protected]
    #7
  6. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #6
  7. [email protected]
    #5
  8. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #4
  9. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #3
  10. [email protected]
    #2

    Голям рев пада тука,за паричките под масата!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.