Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейската икономика е "много слаба"",N

0 коментара

Състоянието на 12-те страни от еврозоната е дори по-лошо, отколкото се смяташе.

Предупреждението на председателя на Европейската централна банка (ЕЦБ) Вим Дуизенберг идва само седмица след като банката понижи лихвените проценти с половин пункт до 2%, изправена пред заплахата от дефлация и подновяване на рецесията, съобщи Би Би Си.

Сега Дуизенберг отхвърли предишните предвиждания на банката за растеж в еврозоната от 2% и прогнозира растеж от порядъка на 0.4 - 1.0 % за 2003 г.

"Икономическият растеж през първата половина на 2003 г. вероятно ще е слаб, много слаб и очакванията за средния годишен растеж за тази година и за 2004 трябва да бъдат понижени", каза Дуизенберг пред монетарната комисия в Европейския парламент.

Новината засили вероятността от ново понижаване на лихвените проценти в Европа.

Инфлацията пада значително - каза председателят на ЕЦБ - с което възникват опасения, че цените могат да започнат да падат и така да застрашат инвестициите, от което се засилва рискът за дори още по-голям спад на растежа.

Той прогнозира, че растежът на цените през 2003 ще е близо до предвижданията. През 2004 г. обаче може да се очаква силно понижение на инфлацията - нещо, което ЕЦБ желае да предотварти.

Традиционно банката се стреми да държи инфлацията под 2%.

Би Би Си отбелязва, че месец преди да му изтече мандата, риториката на Вим Дуизенберг се е променила.

Изтъквайки промяната в политиката на ЕЦБ от май, която акцентира на това, че инфлацията не бива да бъде "под", а "близо до" 2-процентовата цел, Дуизенберг заяви пред комисдията по монетарни въпроси, че ЕЦБ ще се бори с дефлацията също толкова твърдо, колкото и срещу инфлацията.

Ако нивото на инфлацията спадне около 0 процента, Съветът на директорите на ЕЦБ със сигурност ще го интерпретира като твърде ниско, посочи Вим Дуизенберг, цитиран от ДПА.
Нов признак за тревога в еврозоната предизивка новината от четвъртък сутринта за резкия спад с 0.8 % на производството във Франция през април. В Германия спадът е още по-сериозен - с 1 %.

Дуизенберг нарече разбираеми опасенията на британците от влизането в еврозоната, която в момента изпитва икономически трудности и има сериозни структурни проблеми.

Критиките на британците по този въпрос показват колко необходимо е да бъдем сериозни по въпроса за структурните реформи, заяви Дуизенберг пред Европейския парламент. Според него, Великобритания и Швеция са започнали да извършват структурни реформи 10-15 години преди повечето икономики от еврозоната и сега се възползват от факта, че са започнали по-рано.

Той оцени като "положителна" принципната позиция на британското правителство за еврото, която предвижда въвеждането му в страната в дългосрочен план.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.