Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейската комисия ще даде становище за кандидатурата за членство на Сърбия

1 коментар
Европейската комисия ще даде становище за кандидатурата за членство на Сърбия

Европейските страни решиха да бъде разгледана кандидатурата на Сърбия за членство в ЕС, предаде Франс прес.

Министрите на външните работи от ЕС, които заседават в Люксембург, решиха да поискат от Европейската комисия да проучи и да даде становище за кандидатурата на Сърбия.

"Това е един чисто технически етап и ние все още не сме стигнали дотам да вземем решение за даване на Сърбия на статут на кандидат за членство в ЕС, но символично това е важно", посочи европейски дипломат.

В същото време ЕС възнамерява да продължи натиска за арестуването на бившия босненски сръбски генерал Ратко Младич и настоява за пълно сътрудничество на Белград с Международния трибунал в Хага.

Белград внесе кандидатурата си за членство през декември 2009 г., но 27-те страни от ЕС досега не успяваха да се споразумеят за придвижването ѝ напред заради съпротивата на Холандия.

Много европейски страни настояваха по този въпрос. Те изтъкваха, че Сърбия трябва да бъде възнаградена за сближаването ѝ с Косово, намерило израз в гласуваната наскоро съвместна резолюция с ЕС в Общото събрание на ООН, в която се призовава за диалог между Белград и Прищина по конкретни теми.

"Сърбия показа готовност за сътрудничество и се държа справедливо в ООН. Ето защо ние би трябвало да дадем нашия принос и да направим така, че Сърбия да отбележи напредък в Европа", каза германският външен министър Гидо Вестервеле.

Президентът Борис Тадич постигна значителен напредък, заяви френският държавен секретар за европейските въпроси Пиер Льолуш.

Холандия дълго се противопоставяше на жест към Белград, преди да са арестувани издирваните от Международния трибунал Ратко Младич и Горан Хаджич.

В страната се намира Международният трибунал за престъпленията в бивша Югославия и Холандия е травмирана от спомена за избиването на 8000 босненски мюсюлмани в Сребреница през юли 1995 г., което холандските сини каски не успяха да предотвратят. Холандия настоява за арестуването на последните двама военнопрестъпници, издирвани от Международния трибунал - Ратко Младич и Горан Хаджич, припомня БТА.

Бившият босненски сръбски генерал Ратко Младич е обвинен в геноцид заради ролята му по време на войната в Босна (1992-1995). Бившият лидер на хърватските сърби Горан Хаджич се издирва от Международния трибунал за военни престъпления, извършени в самообявилата се Република Сръбска Краина в хърватската област Славония в периода от 1991 до 1993 г..

За да преодолеят резервите на Холандия, страните от ЕС приеха текст, имащ характер на предупреждение към сръбските власти.

Текстът гласи, че следващите етапи по пътя на Сърбия към присъединяване ще бъдат преминати, когато ЕС реши единодушно, че има пълно сътрудничество на Белград с Международния трибунал.

И най-убедителното доказателство за това сътрудничество ще бъде арестуването на Младич и Хаджич, се казва в текста.

ДПА отбелязва, че повечето решения за процеса на присъединяване към ЕС трябва да се вземат с единодушие, но решения по някои технически въпроси в миналото е можело да се вземат с мнозинство.

Текстът, приет днес от външните министри на ЕС, дава на Холандия пълно право на вето за всяка следваща стъпка във връзка с кандидатурата на Сърбия, посочва агенцията.

Сръбският президент Борис Тадич увери, че сръбското правителство няма никога да прекрати усилията си за залавяне на Младич в съответствие с международните си задължения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Реалността
    #1

    Ами да им е честита Първата крачка в посока към Европейския Съюз ! Чака ги обаче дълъг път. И крайно време е да се откажат от провокационната им „македонистка” политика към България, провеждана чрез техните Скопски измекяри. Ако съдим по досегашната практика, може да станат член на ЕС някъде около 2021 година. България беше приета в Европейския Съюз през 2007 г., след като бе подала молба за присъединяване на 14.12.1995 г.. и бе получила за попълване от ЕК специалния въпросник за кандидатстване през пролетта на 1996 г.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.