Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейската конституция приета само като базов проект

0 коментара

Европейските лидери приеха проекта за европейската конституция, но само като "базов документ" за сериозни преговори по политическите реформи в ЕС.

Проектът бе представен на срещата на върха в Порто Карас във вид на брошура от 68 страници. Той е резултат от 16-месечни преговори в Конвента на ЕС, председателстван от бившия френски президент Валери Жискар д'Естен. Той заяви пред лидерите на ЕС, че проектът е получил широка подкрепа.

Кореспондентът на Би Би Би в гръцкия курорт прогнозира, че все още предстоят тежките битки за новата конституция, най-вече по плановете да се редуцира правото на вето на страните - членки и промяната в системата за гласуване, която да отговаря на различния брой население в отделните страни.

Спорни са също другите ключови предложения - за създаване на пост на постоянен председател на ЕС и за европейски външен министър или външнополитически представител.

Независимо от това гръцкият премиер Костас Симитис, чиято страна е ротационен председател на ЕС, заяви пред репортери, че днешният ден е "много важен за ЕС, важен ден за европейското обединение".

По повод възможността за предстоящите трудни разговори по конституцията, Симитис каза: "Компромисът, постигнат в предложенията на д'Естен, е добър. Това е компромис, който може да бъде допълван, подобряван, в текста може да бъде постигнат труден баланс".

Окончателният текст трябва да бъде приет на междуправителствената конференция, планирана през октомври в Италия.

Това ще бъде основният документ, регулиращ отношенията в разширяващия се Европейски съюз.

Десет нови страни, повечето от които от Източна Европа, трябва да присъединят към съюза през май 2004. Днес техните ръководители участваха в разговорите за новата конституция заедно с 15-те страни - членки.

Напрежения съществуват между по-големите и по-малките държави, както и между тези, които искат по-голяма власт за Брюксел и другите, които предпочитат националните правителства да държат властта.

Германия и някои други страни искат по-големи наднационални правомощия за ЕС, включващи външнополитически решения чрез мажоритарен вот.

Великобритания и Дания се сред страните, които искат ограничени права на ЕС и да се блокира създаването на независима от НАТО европейска отбрана.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.