Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейски банки действат в данъчни убежища въпреки скандалите

0 коментара
Европейски банки действат в данъчни убежища въпреки скандалите

Водещите европейски банки всяка година отчитат 20 милиарда евро или 14% от общата си печалба в 17 територии с особено благоприятни данъчни режими, се казва в доклад на Данъчната обсерватория на ЕС.

Този процент остава стабилен от 2014 г. насам, когато вълна от разкрития, като например Lux Leaks и Panama Papers, разкриха данъчните практики, използвани от компаниите и богатите лица за избягване на данъци.

"Въпреки нарастващото значение на тези въпроси в публичния дебат и в политическия свят, европейските банки не са намалили значително използването на данъчни убежища", се казва в доклада.

Обсерваторията е направила преглед на данните, публикувани от 36 финансови институции за периода 2014-2020 г., със специален акцент върху големите банки HSBC, Deutsche Bank и Societe Generale.

"Наблюдаваме разнообразие от ситуации: за HSBC по-голямата част от тези печалби идват само от едно убежище (Хонконг), докато в други случаи става въпрос за множество данъчни убежища", се казва в документа.

HSBC беше обявен за лидер в тези практики, като повече от 62 % от печалбите си между 2018 и 2020 г. преди удържането на данъци са регистрирани в данъчни убежища, в сравнение с 49.8 % за италианската Monte dei Paschi, която е на второ място.

Standard Chartered затваря кръга.

Разбира се, както HSBC, така и Standard Chartered, макар и със седалище в Лондон, в Хонконг са водещи търговски банки, включително и за търговия на дребно.

HSBC, в която работят около 30 000 души в града, извлича по-голямата част от печалбата си в Азия, като Китай и Хонконг са основните двигатели.

"Поради нашето наследство, размера на операциите и стратегията, значителна част от печалбите на групата продължават да нарастват в банката в Хонконг, която е най -големият кредитор в града", се казва в отговор до AFP.

"HSBC не използва стратегии за избягване на данъци, за да пренасочва изкуствено печалбите към юрисдикции с ниски данъци", се казва в съобщението.

Хонконг, големият световен финансов център с 16,5 % корпоративна данъчна ставка, е и най-големият бизнес на Standard Chartered.

"Ние сме глобален бизнес и имаме значителни търговски операции както в юрисдикции с високи, така и с ниски данъци", се казва в отговор на банката.

"Ние се занимаваме само с данъчно планиране, което подкрепя реалната търговска дейност", пише в писмото.

Германската Deutsche Bank и NordLB са, съответно, на четвърто и пето място.

Докладът определя 17 държави и територии като предпочитани дестинации, включително Бахамите, Британските Вирджински острови, Каймановите острови, Джърси и Гърнси, Гибралтар, Хонконг, Макао, Панама и членовете на ЕС Малта и Люксембург.

"Печалбите, регистрирани от банките в данъчните убежища, са необичайно високи: 238 000 евро на служител, за разлика от около 65 000 евро в страни извън убежището", се казва в доклада.

"Това предполага, че печалбите, записани в данъчните убежища, се изместват предимно от други страни, където се извършва производството на услуги", смятат експертите.

Проучването е направено, тъй като държавите са последния етап от преговорите за международна рамка за данъчно облагане на мултинационалните компании, която е подкрепена от Г-20 и ОИСР.

Планът ще въведе минимално данъчно равнище от 15 % върху печалбите на най-големите международни компании, въпреки че финансовият сектор в крайна сметка може да бъде изключен от него.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.