Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейските фондове и държавният бюджет

10 коментара
Европейските фондове и държавният бюджет

В последно време фондовете на Европейския съюз са истински хит. Не минава ден, информационна емисия на телевизия или радио, издание на вестник или списание без да се спомене поне няколко пъти фразата “европейски фондове”. По принцип няма нищо лошо да се дискутира усвояването, разходването, контролът на тези фондове. Проблемът е по-скоро свързан с непропорционалната важност, който се придава на тези фондове, която е или показател на неискреност, или желание да се остави добро впечатление в Европейската комисия, или пък просто начин да се избяга от въпроса за ефективността на вътрешните, български, фондове и ресурси.

Европейски фондове

Очакванията са между 2007 и 2013 година на българското правителство да бъдат отпуснати над 12 милиарда евро по програми на Европейския съюз. Разбира се, почти невъзможно е, особено имайки предвид досегашния опит на българската администрация с европейски фондове, да се използват изцяло средствата, отпуснати от ЕС. Вероятно, усвоената сума няма да надхвърли 80% /дори според някои прогнози 75% е максимумът, който може да бъде усвоен/.

Същевременно, българското правителство освен да получава пари от ЕС, ще трябва и да внася определени средства в европейския бюджет. Тези вноски най-вероятно ще надхвърлят 2 милиарда евро за седемгодишния период от 2007 до 2013 година като при тях е сигурно, че трябва да се направят, независимо доколко са усвоени отпуснатите от ЕС средства.

Не на последно място, по много програми и проекти, финансирани от ЕС, ще има нужда от българско съфинансиране. С други думи, българският бюджет ще трябва да отдели допълнителни средства, за да се получат пари от европейските фондове. Спорен е въпросът дали националното съфинансиране трябва да се приеме /изцяло или частично/ за разход и съответно с него да се намали нетният размер на финансирането от ЕС или не. За нашите цели ще приемем за разход само половината от националното съфинансиране.

След всички изчисления, нетната сума, която можем да очакваме България да получи от Европейския съюз е около 11 милиарда лева за 7-годишен период.

Държавен бюджет

През 2006 година, ако икономиката продължи да се развива с настоящите темпове, приходите в консолидирания държавен бюджет ще достигнат 20 милиарда лева. Ако допуснем умерен ръст на икономиката и инфлацията през следващите 7 година, можем да очакваме за периода 2007-2013 година приходите в държавния бюджет на България да бъдат общо около 200 милиарда лева.

Икономика

Без да сме прекалени оптимисти или песимисти, можем да допуснем, че средният номинален икономически растеж през следващите 7 години може да е около 8.5% (3.5-4.5% реален ръст и още толкова ръст на цените). При това положение, през следващите 7 години общият произведен брутен вътрешен продукт ще достигне сума от над 450 милиарда лева.

Сравнителен анализ

В най-добрия случай, при пълно усвояване на отпуснатите средства, България може да очаква 14 милиарда лева нетно финансиране от ЕС в рамките на 7 години. В по-реалистичния случай, финансирането е около 11 милиарда лева. Следователно, колкото и усилия да се вложат в усвояването на еврофондовете, максималната промяна, която може да се постигне, е около 3 милиарда лева. При това, използването на тези средства се подчинява на множество ограничения, за да се постигнат максимално целите на ЕС и те не могат да се влагат там, където българското общество има най-големи нужди.

Както показахме, приходите в държавния бюджет за същия период са около 200 милиарда лева, т.е. около 16 пъти повече от очакваните средства от ЕС. Имайки предвид колко голям дял заемат неефективните разходи в бюджета на българската администрация, една по-засилена политика на контрол и повишаване на ефективността на разходите може да доведе до поне 30 милиарда лева нетен положителен ефект.

Общият произведен брутен вътрешен продукт през периода 2007-2013 година при реалистични оценки за темповете на развитие ще възлезе на над 450 милиарда лева. Ако се извършат по-бързи и радикални икономически реформи, темповете на развитие могат да се завишат с поне 4-5 процентни пункта, както показва практиката в други страни. Едно подобно развитие би могло да донесе нетен положителен ефект за благосъстоянието на страната в размер на около 100 милиарда лева под формата на допълнителен доход.

Очевидно е, че най-големи възможности за повишаване на благосъстоянието на българските граждани могат да се извлекат от реформи, които повишават темповете та икономическо развитие. Около 3 пъти по-малък ефект може да се получи чрез повишаване ефективността на държавните разходи. Ефектът от влагане на повече усилия в усвояването на европейските фондове е около 33 пъти по-нисък отколкото ефекта от повишаване на икономическия растеж и около 10 пъти по-нисък от повишаване ефективността на държавния бюджет.

В светлината на тези данни, прекомерният акцент, който се поставя на европейските фондове, не е обоснован. Най-голямо внимание в икономическите дебати трябва да имат икономическите реформи, водещи до повишаване на растежа на стопанството и реформи, повишаващи ефективността на държавния бюджет. Няма нищо лошо да се обсъждат европейските фондове, но акцентът трябва да е преобладаващо върху икономическите и фискалните реформи.


Сравнителен анализ: Фондове, бюджет и БВП

Лева

Европейски фондове

Държавен бюджет

Икономика /БВП/

Очаквано развитие

11 000 000 000

196 000 000 000

457 000 000 000

Възможен допълнителен ефект при реформи

3 000 000 000

30 000 000 000

100 000 000 000

Източник: изчисления на автора на база данни от АИАП, НСИ, БНБ, МФ

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. георги чернев
    #10

    Материалът заслужава внимание, защото напоследък твърде много надежди и очаквания за чудеса в България се свързват с еврофондовете. За периода 2007 - 2013 г техният размер е едва около 5% от приходите в държавния бюджет за същия период. Софийската търговско-промишлена камара подкрепя ИПИ и Георги Ангелов в извода, че повече внимание следва да се насочи към увеличаването на приходите в бюджета, което може да стане чрез очакваните и препоръчвани вече години наред от ИПИ и бизнеса икономически и фискални

  2. Здравко
    #9

    Браво, точно. Бях правил подобни разчети. Напишете и следващи материали. Необходимо е. С поздрав

  3. az
    #8

    Статията звучи оптимистично и има доста верни неща, но си е просто теория. Някой от посочените цифри също не са верни. Първо Б-я има фиксирана вноска 500 млн. евро за ЕС + 75 % от събраните мита от трети страни. Така, че за 7 години вноските на Б-я ще са значително над цитираните 2 млр. От друга страна практиката по отношение на новоприетите стани показва доста по-ниска усвояемост на фондовете около 30% средно.Истината е, че за Б-я при това положение далеч няма някакви предимства от влизане в ЕС.

  4. коментатор
    #7

    Много навременна статия. Много добри са и досегашните коментари във форума. Приказката "Неволята учи" е много подходяща за сегашния момент у нас.Що се отнася за Гърция и нейното сегашно състояние, то е несравнимо с нашето. Най-притеснителното при това сравнение е, че в Гърция работят половин милион българи. И те създават част от брутния вътрешен продукт на нашата съседка. Крайно време е в България трайно да се настани европейски капитал. И то в такова количество и с такова качество, че нашия брутен

  5. kosio
    #6

    това че в Гърция и Португалия се е случило по един начин, ня значи че и у нас ще стане така. Там не са ги управлявали безмозъчни последователи на Плановата икономика, Маркс и Ленин!Колкото до десетките хиляди "служители" (на кого ли служат) - още по-добре - ще облекчат бюджета с разходите за тях. Имай пред вид все пак, че всички работещи им плащат и заплатите и режийните и осигурителните вноски чрез данъците. И те НЕ СА приходна, а разходна част на бюджета! Запомни - държавата, във всичките си проявления

  6. хихи
    #5

    Защото, Снежи, никога не си правила бизнес с руснаци, и затова просто възприемаш хипнозата на пропагандата. Защото да правиш бизнес с руснаци е като да играеш руска рулетка с пет патрона в револвера. В пет случая от шест си излъган - няма да ти платят, или ще ти бавят плащането докато фалираш, или банката, където е отворен акредитивът, се оказва фиктивна, или ще те заплашват, или ако си уреждаш сам транспорта, трябва да платиш на стотици безсмислени посредници и местни велможи, което прави сделката

  7. самюелсон
    #4

    са си еврофондове и определено имат значение, въпреки горните напълно безмислени матеематически схоластики. за сведение вижте какво стана в съседна гърция или в далечна португалия. а , че трябвват реформи в икономическата политика - това е очевидно, но те няма да доведат автоматично до качествен растеж, както младия оптимистично настроен автор прогонозира. едно просто примерче. ако някое правителство реши че пазарът вече се саморегулира и няма нужда от държавна регулация, би трябвало да се закрият

  8. SAPATA
    #3

    Абсолютно си прав.Необятния руски пазар е необятен, но само по отношение на мошениците.

  9. sneji
    #2

    Chudya se kak nikoi ne razbira che tryabvat istinski reformi v bulgarskata ikonomika, a ne samo prikazki. Kakvo proizvejda Bulgaria? - nyakoi zadava li si tozi vapros. Kakvo bi mogla da proizvejda? - tova e drugiyat vajen takav i nai-veche da se proizvejda taka, che produkciyata da e konkurentna na mejdunarodniya pazar. Kakvo stana s pazarite ni v Rusia? Zashto tryabva da se nasochvame samo kam Evropa i da se lishavame ot bivshite ruski pazari? Neka da izpolzvame vsichki vazmojnosti, che bulgarinat savsem obednia.

  10. k
    #1

    Ako tova e verno to za kakvo tolkova se natiskame da vlezem vav E U

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.