Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейските индекси и петролът дръпнаха стабилно нагоре

4 коментара
Европейските борси навлязоха за втори ден в зелената зона, сн. ЕПА/БГНЕС

Основните индекси на водещите европейски фондови борси продължиха похода си в зелената зона, прибавяйки нов стабилен ръст в петък. Причината е сдържаният оптимизъм на инвеститорите, че обявените мащабни мерки в подкрепа на икономиката и срещу разпространението на коронавируса в Европа ще дадат резултати, информира СиЕнБиСи.

В Париж САС 40 нарасна с 6.27 на сто до обяд, франкфуртският DAX дръпна сериозно с 6.68% при старта на търговията, но после ръстът спадна до 5.8 процента.

Лондонският FTSE 100 също тръгна оптимистично с 4.61 на сто нагоре, но после отхлаби до 3.52% увеличение.

Миланската фондова борса остава  в зелената територия с повишение на основния си индекс FTSE MIB с 3 на сто след вчерашния ръст от 2.29%., а главният показател за динамиката на кризата спредът или разликата в стойността на държавните ценни книжа на Италия и Германия и процентът по обслужването на външния дълг, се върна до равнище под 200 пункта след значителни скокове през последните дни.

Петролът също се е устремил нагоре. Сортът Брент поскъпна със 7.73 на сто до 30.67 долара за барел, а американският лек петрол – с 8.68 процента до 28.16 долара за барел.

Азиатската търговия също затвори в зелената зона с изключение на японския Никкей 225, който загуби 1.04 на сто от стойността си. Индийският BSE Sensex приключи с ръст от 5.5 процента, а хонконгският Hang Seng  - с 5.05% нагоре.

Експерти отбелязват, че това е реакцията на пазарите на решението на Европейската централна банка да задейства програма за изкупуване на ценни книжа на стойност 750 милиарда евро в подкрепа на финансовата стабилност в условията на разпространението на новия коронавирус.

Американската централна банка междувременно обяви, че отменя тазгодишните тестове за устойчивост на осем големи банки и кредитно-жилищни институции, за да им даде възможност да се съсредоточат върху кредитирането през периода на кризата с коронавируса, предаде Ройтерс.

Сроковете за въвеждането на останалите капиталови изисквания от Базел за банките може да се окажат трудни за спазване, прилагането им ще бъде координирано с другите страни, съобщи британската централна банка.

Отменянето на стрес тестовете бе предшествано от решение на ЕС да отмени планираните тестове за устойчивост на водещи банки в блока, сред които и британски.

Последният стрес тест от 2019 година показа, че британската банкова система е устойчива на дълбоки едновременни рецесии във Великобритания и в световни икономики, които са по-тежки като цяло от световната финансова криза, наред със спад на цените на активите и допълнителни сътресения, свързани с разходи за неправомерно поведение, посочи Банк ъв Ингланд.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лизи Гугуткова
    #4

    ian Vassilev 10 часа · Ситигруп и куп анализатори прогнозират по-нататъшен срив на цената на суровия петрол. Това не касае България. Всичко може да стане. Дори цена под 10 долара на барел. И нула цена да бъде суровия нефт, у нас той ще струва над лев и петдесет, т.е. минимумът от акциз, плюс такси, ДДС и рафинерни разходи плюс "техните" 40-50 стотинки свръхмарж

  2. Лизи Гугуткова
    #3

    Нефть (Brent) - Последние сделки Время Цена 14:29:07 29,22 КОЛКО ЛИ СТРУВА УРАЛС И КОЙ ГО КУПУВА, СЛЕД КАТО ЧЕРШАФИТЕ ГО ПРОДАВАТ НА ЕВРОПА С 8-10 Д.ПОД БРЕНТ!?(

  3. Коментарът е изтрит в 13:35 на 20 март 2020 от автора.
    #2
  4. Лизи Гугуткова
    #1

    След срива на цените на петрола, безпрецедентен след 90-те години на миналия век, „къщата от карти“, построена през годините, разруши стабилността. За 10 дни доларът скочи 13 рубли, еврото скочи 12 рубли, а валутният пазар беше в състояние на микроинфаркт: на аукциона в сряда, 18 март, курсовете скочиха 7% и почиваха на „лимита”, определен от борсата. При нивото от 80,87 рубли за долар и 88,72 за евро нямаше продавачи на чуждестранна валута на пазара. ОСВЕН ЦЕНРАЛНАТА БАНКАзада свалицената.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.