Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейските лидери направиха умерени стъпки към повече интеграция

Борисов: "Предложих им да работим на български език"

12 коментара
Европейските лидери направиха умерени стъпки към повече интеграция

Най-тежкият етап от европейската криза е преодолян, но ни предстои още много работа. Това заяви в петък президентът на ЕС Херман ван Ромпой, обобщавайки резултатите от срещата на високо равнище на съюза.

"Срещата на високо равнище потвърди "пътната карта" за създаването на европейски банков съюз. Надявам се, че изработването на необходимите закони за сформирането на банковия съюз ще приключи към юни 2013 година", отбеляза Ван Ромпой

Той припомни освен това, че вчера на заседание на Еврогрупата бе прието ключово решение за предоставянето на Гърция на поредния транш от финансовата помощ за Атина. Това означава, че "изпълнението на задълженията по бюджетната консолидация на тази страна дава резултати и гръцката икономика върви към възстановяване", допълни президентът на ЕС.

През юни 2013 година Ван Ромпой ще представи план за действие за задълбочаването на Икономическия и валутен съюз в четири области: предварително координиране между държавите членки на икономическите реформи, които те планират да направят, социалното измерение на Икономическия и валутен съюз, надеждността и механизмите за постигане на споразумения между държавите и европейските институции за конкурентоспособността и растежа и най-сетне механизмите за солидарност, с които са обвързани тези договори.

"Днес бяха на лице всички условия за преодоляване на кризата с еврото", заяви френският президент Франсоа Оланд. "Ние съгласувахме създаването на всички механизми за това", допълни Оланд.

Като цяло обаче Европейският съвет направи твърде умерени стъпки към повече интеграция и отложи някои от най-важните решения за спасяване и укрепване на единната европейска валута.

Меркел попарила надеждите за по-щедра Европа

Френският вестник "Фигаро" подчертава противоречията между германския канцлер Ангела Меркел и лидерите на Франция, Италия и Испания. Меркел попари надеждите на тези три държави, че може да има една по-щедра Европа, отбелязва изданието. Първата жертва на тази германска непреклонност беше президентът на Европейския съвет Херман ван Ромпой, който от юни подготвяше план за бъдещето на финансова Европа. Става дума за пътна карта, наречена "Към истински икономически и валутен съюз". Месеци наред тя беше обсъждана от всички умни глави в Брюксел, но сега под натиска на Берлин пътната карта ще бъде представена от Ромпой едва през юни идната година.

"Фигаро" припомня, че Франция е разчитала тази пътна карта да започне да се прилага колкото се може по-бързо, за да може Европа да стане финансово по-щедра, а растежът на нейната икономика да бъде подкрепен. Тези надежди бяха попарени от Меркел, която е готова да помогне на нейните партньори да се реформират, като отдели за това временни и целенасочени помощи. Но Меркел не смята, че стремежът към реформи трябва да се използва като претекст за въвеждането на нови източници на постоянно финансиране, отбелязва френското издание.

От друга лидерите на ЕС решиха да отложат създаването на отделен бюджет за еврозоната. "Решихме да се фокусираме върху следващите месеци, но без да забравяме идеите за бъдещето", каза председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу. "Няма да работим по бюджета на еврозоната следващата година", допълни председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой.

Мерки в бъдеще време

Срещата на върха на ЕС приключи с приемане на стратегия за задълбочаване на икономическата и финансова интеграция на общността и на пътна карта за реформата на икономическия и валутен съюз, съобщи БТА.

Допълнителни стъпки към завършен банков съюз, включително механизма за финансово оздравяване на банките и схемите за взаимно гарантиране на банковите влогове, трябва да бъдат предложени през 2013 г. и приложени през 2014 г.

"Икономическата политика трябва да осигури подкрепа на уверения и постоянен растеж , да укрепи бюджетната дисциплина, да повиши конкурентоспособността и да допринесе за създаване на работни места, на първо място сред младежите", се казва в заключителното комюнике на срещата.

Всички тези мерки са насочени към решаване на задачата за поддържане на висока конкрунтоспособност на ЕС в икономическата и социалната сфера, както и за съхраняване на европейския социален модел.

Догодина Европейската комисия трябва да представи своите предложения за създаване на Единен механизъм за оздравяване на банките, който да действа за страните, присъединили се към Единния надзорен механизъм за банковия сектор в ЕС. Новата структура трябва да заработи в течение на сегашния парламентарен цикъл на Европейския съюз. Пълномощията на действащия състав на Европейския парламент изтичат през лятото на 2014 година.

Участниците в срещата на върха на ЕС отбелязват, че структурите на банковия съюз на ЕС "трябва да осигурят финансова стабилност и ефективна работа на институциите и едновременно защита на данъкоплатците по време на банкови кризи".

Механизмът по оздравяване на банките ще получи необходимите финансови гаранции, включително и възможни средства от страна на държавите, които след това ще се връщат за сметка на данъците върху финансовите структури.

По време на срещата са възникнали разногласия за бъдещия размер на Механизма за оздравяване на банките. Докато някои страни се стремят той да има неограничени финансови гаранции, Германия настоява за по-сдържан подход.

На срещата беше решено, че до изтичането на първото тримесечие на 2013 г. да бъде изработен единен подход за класифициране на дълговете на банките, за да може Европейският механизъм за стабилност да провежда преки операции по увеличаване на капитала на затруднени банки.

Европейският съвет нареди на висшите органи на ЕС да подготвят за предстоящата през юни среща на върха "пътна карта" за устойчив растеж на икономиките на страните от ЕС, запазване на конкурентоспособността в условията на глобалната икономика и създаването на нови работни места.

"Пътната карта" трябва да включва създаване на системи за координиране на реформите, провеждани в страните от ЕС, съгласуване на социалната политика в икономическия и валутния съюз, система за взаимопомощ между страните от ЕС.

Освен това на срещата на високо равнище през март 2013 г. ще бъдат внесени документи за по-ефективна реализация на приетия през пролетта на тази година пакт за растеж, координация и управление.

Френският президент очаква "ЕС на две скорости"

Френският президент Франсоа Оланд призова в петък проевропейски настроените държави в Европейския съюз да продължат със задълбочената интеграция, дори ако това означава да оставят назад по-евроскептичните държави, предаде "Ройтерс".

С тези думи след края на последния за годината Европейски съвет Оланд намекна, че "ЕС на две скорости" е неизбежен сценарий.

"Има възможност за тези, които искат да напреднат, да направят повече, за тези, които искат да намерят ресурси и средства да се организират, така, че да, бих поискал от 2014 г. да продължим със засилено сътрудничество", допълни той.

Процедурата по "засилено сътрудничество" позволява на девет държави членки да задвижат законодателство на ЕС, ако няма единодушие в целия съюз.

Попитан за Великобритания, която иска преразглеждане на отношенията си с ЕС, той отговори, че "никоя страна не трябва да бъде изключена (от по-задълбочената интеграция), но в същото време нито една държава не трябва да бъде принуждавана" да се включи в нея.

По-рано британският премиер Дейвид Камерън каза, че Великобритания трябва да използва промените, създадени от кризата в еврозоната, за да изгради нови отношения с ЕС.

Борисов: ЕС завършва годината по добър начин

Европейският съюз завършва годината по добър начин – евротои еврозоната са по-стабилни, консолидацията на ЕС е по-силна итова са по-добри сигнали към пазарите и към народите насъответните държави, коментира в Брюксел българският министър-председател Бойко Борисов, цитиран от БТА.

Банковият съюз е безспорнодисциплиниращ, след като Европейската централна банка (ЕЦБ) щеима възможност да контролира тези над 6000 банки в Европа, следкато и държавите извън еврозоната ще имат същия глас катоголемите държави, добави той.

Премиерът припомни, че европейският съвет е потвърдил на снощното си заседаниерешението на ЕКОФИН от сряда, което предвижда държавите в ЕС даимат еднакъв по тежест глас в Банковия надзор.

По-важното от това е, че с този Банков съюз се дава вече реален шанс и за икономическия растеж, и за интеграция на държавите, смята премиерът.

Той отново заяви, че българският закон за банките, приет след банковите фалити у нас, е много добър и гарантира капитализацията и стабилността. Тогавашното правителство и тогавашният парламент са направили изключително добро нещо. Никога, когато са направили нещо добро, не съм го отричал, точно обратното, заяви Борисов. По неговите думи такъв контрол над банките в момента се въвежда в Европа.

Заседанието ни снощи бе тежко и продължи до късно, защото споровете бяха за това не само да се връщаме към това, което е било - да гарантираме шокови ситуации с фондове или чрез отделни инструменти на Европейската комисия, а как, като вече извлекли поуките от годините на криза, да осигурим растеж, работни места, особено за младите хора, поясни Борисов.

По неговите думи постигнатите споразумения ще гарантират растежа в следващите 10 години.

Премиерът е убеден, че в по-дългосрочен план Европейската комисия и всички в ЕС ще преминем и към контрол на бюджетите на отделните държави, посочи той. Представете си, че дадем бюджет с двойно увеличение на пенсиите и заплатите - ЕК ще каже: "Добре, откъде ще вземете тези пари?". Унгария го прави това преди 10 години и виждате сега къде е и с какъв дълг към Международния валутен фонд, посочи Борисов.

"Когато хората слушат програмите на политическите партии на избори, трябва да вземат ясното решение - когато им се обещават огромни пенсии и заплати, това ще бъде за сметка на тяхната стабилност и ще се наредят след това на опашката да молят за пари, а тогава няма кой да им ги даде, защото големите и силните държави, които са си направили реформите, стабилизирали са финансовите си системи, въвели са справедлива социална система, казват: "Дотук беше с плащанията, отсега нататък ЕЦБ да контролира", обобщи премиерът.

"Предложих им да работим на български език"

"Даже аз им предложих (на лидерите на Европейския съюз) да работим на български език, защото в българския език много ясно се казва кое е "да", кое е "не", кое - "може би", обясни Борисов, разказвайки за сложността на водените преговори.

"Докато тук много, много време се отделя на английски какво е точно значението на текста: "може би" или "ще". Около час коментираха колегите дали и какво е точно значението, дали и след него не води нещо, което примерно да не сме го възприели, или нещо подобно", допълни премиерът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #12

    Политическите партии все по-малко говорят за политика и все повече - за даване на пари.

  2. Анонимен
    #11

    че английският е двусмислен и за това не много подходящ за международни преговори е отдавна известно. По тази прияина до около преди 50-60 години в международните отношения се е използувал френския. Е, все пак не българския, но не и английския.

  3. Анонимен
    #10

    другара Тодар Живков Браво не само на Меркел, но най-напред на Борисов и Дянков, че са наложиха и постигнаха каквото искахме. Че Българският е по-съвръшен от Английския, не е никаква новост, освен, че и Борисов го е разбрал.

  4. Анонимен
    #9

    Пиша ти на бзлгарски , хайде лягйте си , че ще ти се случи коледно чудо ....

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #8
  6. Анонимен
    #7

    Нашичкият дебил нииищичко не е стоплил от това което са си говорили, не изключвам и да е попридремнал на няколко пъти и търтори общи приказки, като дори от тях му личи, че не е вденал и въобще за какво иде реч. Но е бил първи в залата на другия ден (даже Той я е отворил). Ми другите заседавали предния ден до 3 ч. а нашия е зачохлил. Добре, че са такива форуми за да се наспи като хората. Ако на вечерята е имало и две втори.... Какво му е на живота?

  7. Анонимен
    #6

    С такава политика - растеж няма да има! По-лошото предстои дори и пред Германия!

  8. Анонимен
    #5

    Браво, да се предложи българския език за международен език. Само с думата "такова" и производните и, става ясно кое е "да" и кое "да".

  9. Анонимен
    #4

    Урааааааааааааааааааааааааааааааа

  10. Анонимен
    #3

    Разбирам европейските политици, че трябва да внушават на хората оптимизъм, особено преди Коледа и Нова година, но истината е, че за съжаление най-лошото за Европа и света тепърва предстои. Всички „мерки”, които „се взимат”, са неадекватни и само отлагат развръзката, която ще бъде толкова по-ужасна, колкото по-дълго се отлага с палиативи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.