Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейските лидери обещаха помощ на Гърция

19 коментара
Европейските лидери обещаха помощ на Гърция

Лидерите на Европейския съюз се съгласиха в четвъртък да помогнат на Гърция в преодоляването на дълговата криза, поставяща на изпитание цялата еврозона, но оставиха определянето на конкретните параметри на помощта на своите финансови министри, които ще се съберат в понеделник.

След заседание на Европейския съвет в Брюксел, председателствано за първи път от него, президентът на ЕС Херман ван Ромпой заяви, че 16-те страни от еврозоната ще "вземат решителни и коориднирани мерки, ако има нужда да се защити стабилността в зоната като цяло".

Ромпой специално подчерта, че Гърция не е искала финансова помощ и добави, че ЕС очаква "непреклонни" действия от гръцкото правителство.

Това е първият голям тест за Ромпой, който искаше срещата да се фокусира върху нова стратегия за работните места и растежа за следващите десет години. Защитата на еврото обаче се оказа по-неотложен въпрос.Правилата на ЕС не дават право на страните от еврозоната колективно да помогнат на Гърция, но кризата принуди лидерите на ЕС да търсят заобиколни начини за това.

Каквато и да е подкрепата за Гърция, тя вероятно ще бъде с много строги условия, за да се гарантира, че Атина изпълнява строгите планове, и за да бъдат убедени европейските граждани, че техните данъци няма да бъдат отклонени в помощ за Гърция.

Канцлерът на Германия Ангела Меркел заяви, че "Гърция няма да бъде оставена сама, но има правила, които трябва да се спазват“.

Финансовите ангажименти на Гърция да намали силно бюджетния си дефицит още през 2010 година ще бъдат наблюдавани ежемесечно от Европейския съюз, заяви след срещата френският президент Никола Саркози.

Президентът на Еврогрупата (министрите на финансите на 16-те страни, въвели еврото) Жан-Клод Юнкер от своя страна изключи възможността от фалит на Гърция. Според него подобна хипотеза не трябва да се предвижда днес.

Разговорите в четвъртък се състояха часове, след като стачка в публичния сектор блокира Гърция. Решението на правителството да замрази заплатите и да вдигне възрастта за пенсиониране са между мерките, срещу които се обявиха местните профсъюзи.

Други страни от Еврозоната с големи дефицити, като Португалия и Испания, се смятат за уязвими, ако гръцката бюджетна криза не бъде решена.

Бюджетният дефицит на Гърция се равнява на 12.7% от брутния вътрешен продукт, което е над четири пъти по-високо от позволеното в еврозоната ниво.

Дълговете ѝ възлизат на 300 млрд. евро и според изчисление на правителството страната ще трябва да вземе 53 млрд. евро заеми тази година, за да покрие надостига в бюджета.

Според цитиран от информационните агенции високопоставен европейски източник, присъстващ на срещата, основна част от пакета помощи за Гърция ще бъдат вътрешноевропейски кредити. Берлин и Париж са се ангажирали да окажат голяма финансова помощ на Атина.

Друг обсъждан вариант е банките с държавно участие в страните от еврозоната да купят нейни държавни облигации.

ББС определя обстоятелството, че Франция и Германия стоят рамо до рамо с Гърция, като важен сигнал към пазарите, които обаче все пак остават скептични за възможностите на Атина обслужва дълговете си.

Липсата на яснота за конкретните стъпки и условията за помощта на Гърция накараха валутните пазари да реагират негативно на изявлението на Херман ван Ромпой. Пазарите определиха изявлението като "разочароващо" и предлагащо "неясно послание за намеренията на ЕС". Според анализаторите засега декларираната подкрепа за Гърция има само условен и политически характер.

Затова еврото отново понижи стойността си спрямо останалите основни световни валути. От началото на годината единната европейска валута падна с 4.2% спрямо долара заради притесненията, че страните с най-големи дългове в еврозоната ще бъдат затруднени да посрещнат задълженията си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Toteff
    #24

    (само грънците не ги оправя тоягата)Валутен борд!

  2. tim
    #23

    Подкрепям напълно. Само да се навият германците.

  3. Кръговрата
    #22

    Когато гърците са водили дъщерите си на нашите войници за един хляб.

  4. Stefan
    #21

    Да ги изключат от еврозоната и толкоз! като искат да папат повече отколкото са изработили ?!? Много ящни тези гърци бе :)

  5. един
    #20

    иска им се, но не могат да ги "резнат", защото немските и някои други банки са се нагрухали с гръцки лоши кредити, както и гръцки книжа. Така проблемът на хитрите гърци е проблем за финансовите системи и на други страни. Ще ги спасят и този път, но оттук нататък на гърците ще им е трудно да си живеят както досега.

  6. Ив.Петров
    #19

    например северната- така ще се реши въшроса с блокадата на границата от фермерите, а също и проблема с името на Македония, ще имаме един отличен съсед

  7. Nemeca
    #18

    Напълно съм съгласен с теб :)))

  8. Група армии Е
    #17

    Незабавно да нахлуее Вермахта в Гърция, като реши и вътрешните проблеми на бат Бойко с блокадата на границата, щото колоса на глинени крака ГЕРБ се клати. По този начин с един куршум ще се ударят два заека - хем бат Бойко ще закрепи шменти-капелите на т.нар. правителство на България, хем ще се реши и македонския въпрос. Рискове: Лошото е, че може да се формира алтернативно българско правителство в западните земи, което да оспори бойковата царска корона наследена от дедо. Ха-ха.

  9. Непримиримият
    #16

    ...по строги регулативни мерки в еврозоната! Иначе този номер ще се повтаря, както се повтаря блокадата на границата всяка година от мързеливите дебелаци!

  10. 112
    #15

    още трябва за да изравним евро - долар, иначе не сме конкурентни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.