Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейските лидери отложиха ревизията на имиграционната си политика за лятото на 2014 г.

Българският премиер изрази удовлетворение, очаква 5-6 млн евро от ЕС до края на годината

6 коментара
Председателят на ЕК Барозу и Херман Ван Ромпой (вдясно)

Срещата на върха на Европейския съюз не постигна съществен напредък по ключовия за ЕС въпрос за ограничаване на незаконната имиграция и решението за евентуална промяна на действащата миграционна политика на съюза беше отложено за юни догодина. Това заяви след срещата в Брюксел председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой, цитиран от осведомителните агенции.

Ромпой обаче подчерта, че в близките месеци контролът по южните морски граници на ЕС ще бъде засилен.

"Цяла Европа беше потресена от трагедията този месец край италианския остров Лампедуза. Повторение на тази ситуация не бива да се допуска", отбеляза той.

Според Ромпой политиката на ЕС в областта на незаконната имиграция се основава на три принципа: "недопускане, защита и солидарност".

Италия, Малта, Кипър, Хърватия и Испания настояха на срещата на върха останалите страни от ЕС да се ангажират да съдействат на държавите от Южна Европа в осигуряването на подслон на бежанците, пристигащи по море от Африка, Близкия изток и Азия. Гласът им обаче не беше чут и въпросът беше отложен за юни 2014 г.

Съгласно споразумението на ЕС, известно като "Дъблин-2", всяка страна от ЕС, на чиято територия пристигат бежанци, трябва сама да решава проблема за настаняването им, докато се разгледат молбите им за убежище.

Австрия предлага квоти за приемане на бежанци в страните от ЕС

Австрийският канцлер Вернер Файман подкрепя идеята бежанците да бъдат разпределяни между страните от ЕС според специални квоти. Самият той заяви това в кулоарите на европейската среща на върха в Брюксел.

"Ако всяка страна бъде готова да приеме известна част от бежанците, това би смекчило остротата на проблема", заяви Файман, преди началото на втория ден на Европейския съвет в Брюксел.

Федералният канцлер на Австрия признава, че съгласуването на подобно решение ще изисква сложна и не твърде бърза процедура. Той отбеляза, че страната му има готовност в най-кратки срокове да подпомогне материално Италия, за да се реши проблемът с бежанците и незаконните имигранти от Африка и Азия, нахлули в южната част на Апенинския полуостров.  "Следваща стъпка обаче според мен трябва да е въвеждане на квоти", добави Файман.

Обсъждането на пакет от извънредни мерки за засилване на контрола по южните граници на ЕС с цел да се овладее нарастващият поток от нелегални мигранти през Средиземно море бе включено в дневния ред на втория ден от лидерската среща на ЕС.

Програмата бе разширена с този въпрос след като светът бе разтърсен от новината за корабокрушението на 3 октомври край италианския остров Лампедуза, в което загинаха 360 души, опитвали се да стигнат до ЕС от Сомалия и Еритрея.

Българският премиер е удовлетворен

Българският премиер Пламен Орешарски обаче изрази удовлетворение от обсъждането на въпроса за европейската политика по въпросите на миграцията по време на заседанието на Европейския съвет.

Той отбеляза, че държавните и правителствените ръководители от ЕС са приели неговото предложение и настояване работната група, заета с въпросите на миграцията, да се насочи не само към Средиземноморието, а и към югоизточните граници на ЕС, които обхващат основно България и Гърция и където в последните два месеца има сериозен миграционен натикс, предаде БТА.

Макар общият миграционен натиск над България да е относително малък, нашите аргументи са сериозно да се вземе под внимние необходимостта от по-цялостен подход, поясни премиерът. Нашият проблем е част от общите европейски проблеми, каза Орешарски.

Той уточни, че работната група се очаква да посочи формите на солидарност в ЕС към страните, които поемат натиска от миграционните потоци.

България има ориентацията, че ще получи 5-6 милиона евро (до края на настоящата година), съобщи премиерът по повод очакваната помощ от ЕС за справяне с потока от бежанци към нашата страна.

Изненади не могат да се очакват, а за следващата година ще очакваме по-голяма помощ от предварително планираните средства, добави той. Премиерът уточни, че е поискал срещата с Барозу, за да го запознае с обстановката с бежанската вълна у нас и да го направи по-съпричастен към помощта на комисията в най-широкия аспект - техническа и финансова, на която може да се разчита.

Седем хиляди души (имигранти) за нас, като неподготвена страна, са доста, на фона на данните за други страни, всякакви преекспонирания от наша гледна точка не биха били убедителни пред нашите партньори. Можем да разчитаме на солидарност, но да не прибързваме да говорим за конкретни суми и направления, заяви Орешарски.

Предстоят ни много сериозни предизвикателства, вероятно част от тези бежанци ще останат у нас дълго, ще имат нужда от подпомагане, ще разчитаме на солидарността на Европа, посочи премиерът.

На този етап правителството не би мислило за отзоваването на еврокомисаря по международното сътрудничество, хуманитарната помощ и действията при кризи Кристалина Георгиева, посочи той в отговор на въпрос, предизвикан от направената по-рано в парламента в София декларация на "Атака". В нея Волен Сидеров настоя правителството незабавно да предложи на председателя на Европейската комисия да
отзове Георгиева.

Според Сидеров еврокомисарят "по неадекватен и вреден за България начин" е предложила бежанците да бъдат настанявани и интегрирани у нас, както и че те щели да спомогнат за решаването на демографския проблем в страната.

Орешарски заяви, че "Атака" е в опозиция в Народното събрание. Имам добри работни контакти с госпожа Георгиева и мога да кажа, че това, което съм консултирал с нея или съм искал информация, или съвет, не ми е отказвала, поясни той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    С ограниченията за продажба на земя на чужденци България неочасвано подкрепи ЕС за споменатите по-горе намерения.

  2. Анонимен
    #5

    Да допуснем, че при либерализиране придобиване на земи от чужденци, една държава (да речем - Сирия или Либия), инвестира в покупката на имоти в западащия и обезлюдяващ Видински край. Цените са ниски, хората се радват, че са направили добри пари от продажбите и т.н. За да стопанисват имотите, съобразно техните искания, новите собственици налагат свое управление - кмет и общ. съветници. Те, от своя страна, решават да дадат убежище на бежанците, да "инвестират" пари от чужбина за жилища, училища, джамии

  3. Анонимен
    #4

    За Рампо и Баро, които визира материалчето. Нашите без АТАКА просто треперят от страх от Рампо и Баро.

  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  5. Анонимен
    #2

    1, закого се отнася - Ромпой, Баро`у или Орешарски???

  6. Анонимен
    #1

    Знае се, че най-доброто, което маже да направи един политически некъдърник, е да отложи решението. Така изчаква да му мине мандата или да загуби избори, но отговорност не му се търси.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.