Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейските лидери се събират за миграцията и отношенията с Лондон, Русия и Канада

1 коментар
Европейските лидери се събират за миграцията и отношенията с Лондон, Русия и Канада

Европейският съвет се събира тази вечер в Брюксел за двудневно заседание, на което ще бъдат обсъдени въпросът с миграцията и отношенията с Русия, Канада и Великобритания.

Дневният ред на заседанието предвижда най-напред държавните и правителствените ръководители в ЕС да разговарят по темата за миграцията. В документите за срещата се отчита, че вече се наблюдава значителен спад в потока на идващите в Европа чужденци, като този спад достига 98 на сто в източната част на Средиземно море. Същевременно подходът от централната част на Средиземноморието остава основният източник на незаконна миграция. Според данните най-често мигрантите сега идват от Африка и главно от Нигерия и Еритрея.

Предвижда се ЕС да сключва отделни споразумения с държавите на произход и транзит на мигрантите, за да бъдат те възпирани или приемани обратно. Очаква се Европейският съвет да призове за повишаване на броя на върнатите в Турция мигранти, незаконно проникнали в ЕС през Гърция.

Тереза Мей пренасочи фокуса на ЕС от Брекзит към Русия

В първото си участие в срещата на върха на лидерите на ЕС в четвъртък, британският премиер Тереза Мей се стреми да потисне конфронтацията с колегите си за Брекзит, настоявайки вместо това дневният ред да се фокусира върху постигането на "силна и единна" позиция срещу Русия, съобщава "Файненшъл таймс".

Тя заяви пред репортери, че страните от ЕС трябва да работят заедно, за да спрат "ужасните варварски" действия на Русия в Сирия.

Още

Отношенията с Русия

Довечера Европейският съвет ще обсъди дългосрочните стратегически отношения с Русия.

В писмото си до държавните и правителствените ръководители председателят на Европейския съвет Доналд Туск определя Русия като "важен съсед". Той отбелязва, че решения по темата за отношенията с Москва ще бъдат взети през декември. По неговите думи основното средство в двустранните отношения с Русия остава единството на ЕС. До днес, въпреки нашите различия, в ЕС успяхме да останем единни, трябва да продължим така, пише той.

Предвижда се разговорът тази вечер да засегне външното руско влияние, включително в Сирия, Украйна и на Балканите.

Страните членки на ЕС разглеждат "всички възможности, включително допълнителни санкции" срещу "поддръжниците на режима" в Сирия. Това гласи проектоспоразумение между 28-те държави, с чийто текст се запознала Франс прес. Предходен документ по същия въпрос, приет в понеделник от външните министри на държавите в общността, предвиждаше нови евентуални санкции срещу "сирийци, подкрепящи режима" на Асад. Това уточнение вече не фигурира в проектоспоразумението от европейската среща на върха, което фактически означава, че може да бъдат санкционирани граждани на Русия, пояснява АФП.

Тереза Мей е на първата си среща на върха в Брюксел като британски премиер

Три месеца след като стана британски премиер, Тереза Мей ще участва в първата си среща на върха в Брюксел, за да разсее опасенията на европейците от "твърд" Брекзит, да ги запознае с подробностите от британския план и да заяви, че решението на страната ѝ е необратимо, отбелязва Асошиейтед прес.

В кратка реч на работна вечеря с лидерите на останалите 27 страни в ЕС се очаква Мей да потвърди, че до края на март 2017 г. ще задейства процеса за излизане от съюза.

Мей предизвика недоволството на 27-те с категоричното си виждане за прилагане на контрол върху имиграцията на граждани от ЕС, насочвайки се към "твърд" Брекзит, без отстъпки. Според европейците тази позиция е в разрез с принципа за свободно движение и е несъвместимо с безусловния достъп до единния пазар.

"Жестоката истина е, че от Брекзит ще загубим всички. На масата няма да има сладкиши, а само сол и оцет", подчерта Туск, който се страхува от бурен развод между ЕС и Обединеното кралство.

Според близък до "Даунинг стрийт" източник обаче, Мей все пак била готова да смекчи позицията си и да потърси съдействието на 27-те за постигане на възможно най-безболезнена раздяла.

"Мей иска силна Великобритания, която да бъде партньор на един силен Европейски съюз. Тя не желае процедурата по напускане да навреди на ЕС. Искаме конструктивна раздяла без сътресения, която намалява несигурността", изтъкна правителственият източник. "Докато сме част от ЕС, ще действаме като отговорен, деен и ангажиран член на съюза", уверяват от "Даунинг стрийт".

От Еврокомисията настояват да няма преговори преди задействането на чл. 50 от Лисабонския договор. Председателят на Европейския съвет Доналд Туск, който ще ръководи двудневната среща на върха, няма да предлага дебати по въпроса след речта на британската министър-председателка тази вечер. Въпреки това се очаква Мей, която не беше поканена на срещата на върха на ЕС в Братислава, да се възползва от възможността да сондира терена за потенциални съюзници. Министър-председателката вече посети Франция, Германия, Дания, Холандия и Испания. В Брюксел тя ще има отделни разговори с лидерите на Естония и Румъния.

Търговското споразумение с Канада

В петък разговорите ще се съсредоточат върху търговията и пречките пред договарянето на търговското споразумение между ЕС и Канада. Очаква се това да бъде решителен момент, доколкото Белгия засега отказва да подпише документа. Възможно е на заседанието да бъде постигнат пробив, като в противен случай не е изключено насроченото за следващата седмица заседание ЕС-Канада да бъде отменено.

В навечерието на Европейския съвет белгийските власти намекнаха, че е възможен напредък по споразумението. Представителят на регионалните власти в белгийската провинция Валония Пол Маниет заяви, че "в политиката всичко е възможно". Така той коментира очакванията до утре да бъде постигнато решение около възраженията на Валония.

Валонските власти приеха в последните дни декларация, с която не позволяват на федералното правителство на Белгия да подкрепи споразумението. Така позицията на Валония се превърна в единственото сериозно препятствие пред сключването на споразумението идната седмица.

Европейската комисия потвърди днес, че нейни представители са разговаряли снощи с Маниет и с белгийския вицепремиер Дидие Рейндерс. ЕК продължава да полага всички усилия, за да може процесът да завърши добре, заяви говорител на комисията.

Пред местни медии Маниет коментира, че промяна в становището на Валония до утре би било "много трудно" да се постигне. Той добавя, че е повторил пред ЕК опасенията на неговия регион, за да може комисията да представи отговор възможно най-скоро. Маниет пояснява, че щом разполага с отговора, ще го представи веднага на парламента на Валония, но не би се поддал на ултиматуми и не би се ангажирал със срокове за промяна на взетото решение.

Блокирането на споразумението с Отава би попречило на отпадането на канадските визи за граждани на България и на Румъния. София и Букурещ все още изразяват резерви срещу споразумението, доколкото договорката за визите не е залегнала в писмен документ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони Монев_deactivated_1503637416
    #1

    ЕС: Русия да прекрати зверствата Това пише в проекта на документ, който ще бъде разгледан на среща на високо равнище в Брюксел

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.