Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейските лидери търсят съгласие по фискалния пакт

Премиерът Борисов отново подчерта, че България трябва да има достъп до срещите на еврозоната

5 коментара
Снимка: БГНЕС

Лидерите на страните от ЕС трябва да приемат в понеделник окончателния текст на фискалния пакт, който да стабилизира еврото и европейската икономика. На извънредното заседание на Европейския съвет в Брюксел участва и премиерът Бойко Борисов.

Очаква се лидерите на ЕС да се споразумеят за въвеждането на правилото за допускане до 3% бюджетен дефицит и до 0.5% от БВП на структурен дефицит. Ако тези параметри бъдат нарушени, страните от ЕС ще могат да се съдят една друга в Европейския съд, като паралелно с това Европейската комисия ще запази правото за предприемане на наказателна процедура за прекомерен дефицит.

"Идвам сравнително спокоен, след като в петък миналата седмица политическите сили в Народното събрание ни подкрепиха да преговаряме днес. По темата за хармонизацията на данъците в ЕС сме категорични, че това трябва да остане приоритет на всяка от държавите. Разбира се, с всички сили подкрепяме борбата с данъчните измами", заяви премиерът преди срещата.

Борисов изрази надежда, че ще бъде постигнато решение да бъде даден статут на наблюдатели в заседанията на еврогрупата за страните извън еврозоната.

"Има държави в ЕС, които са заявили, че изобщо няма да използват еврото, но ние в България имаме валутен борд и левът е фиксиран към еврото, мисля, че ни се полага и ни е важно да знаем какво се случва в еврозоната, ще настояваме за това", посочи още Борисов, цитиран от БТА.

Чешкият премиер Петър Нечас заяви от своя страна, че новият пакт за бюджетна стабилност е "трудно приемлив" за Чехия.

"Трудно е да се приеме, че страни като Чехия, която е извън еврозоната, подписват такъв документ и потенциално дават принос за кредитирането от Международния валутен фонд в подкрепа на страните от еврозоната, а в същото време се канят само символично на преговорите. Ако те искат ние да се ангажираме с нещо, ако искат ние да плащаме, то нашето присъствие на масата за преговори трябва да бъде пълноправно", каза Нечас.

Според българската позиция, която мина и през парламента, участието на страната ни във фискалния пакт не трябва да води до финансови задължения и ангажименти за хармонизиране на данъчната политика с договарящите се държави. Така депутатите спазиха намерението си да отхвърлят напълно дял Четвърти от пакта, който се отнася за общата икономическа политика и синхронизирането на данъците.

Страната ни няма да участва и с вноска към европейския стабилизационен фонд също до влизането си в еврозоната. Прието бе обаче, че България ще прилага фискалния европакт в пълната му цялост от датата на присъединяването ѝ към еврозоната.

 Предвижда се, ако бъде приет, пактът да бъде подписан през март и ратифициран от националните парламенти на страните от ЕС частично или изцяло до края на годината. На този етап Великобритания е единствената държава в общността, която заяви твърдо, че няма да подкрепи споразумението.

Предстои да бъде обявено решението на Полша, която предупреди, че също няма да утвърди пакта, ако той не предостави възможност страните извън еврозоната да участват със статут на наблюдател в заседанията на еврогрупата.

 В дневния ред на заседанието влиза и обсъждането на мерки за увеличаване на заетостта, особено сред младите, както и мерки за стимулиране на малкия и средния бизнес, повишаване на конкурентоспособността и общия пазар.

В момента в целия ЕС 23 млн. души са безработни.

Oчаква се по време на срещата да бъде обявено, че около 20 млрд. евро от неизползвани еврофондове ще бъдат пренасочени за създаването на работни места.

"Европейската среща на високо равнище трябва да предложи "път на надежда" към преодоляването на дълговата криза, заяви президентът на ЕС Херман ван Ромпой малко преди началото на форума.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    Не е ли ясно,че повечето страни от ЕС,включително и БГ,се управляват не от национално отговорни политици,а от умствено изостанали некадърници и престъпници, изповядващи папуаска икономика?Какво означава съзнателно да си затвориш икономиката,като по Иван Костовски и Петър Стояновски подскачаш на площада и крещиш "ДЕ-МО-КРА-ЦИ-Я"?Какви са реалните икономически резултати от действията на националния ни политически елит,съставен от пауни и пуяци,които срещу достъп до нарисувани хартийки, стъкълца и наркотици

  2. Анонимен
    #4

    Добре де след като не участваме с вноска и ще стоим пред вратата да чакаме да ни кажат какво са решили големите,каква ни е ползата та се бутаме да участваме в този пакт. От участие без пари могат да дойдат само задължения и ангажименти за прилагане на техните решения без никакъв лев нещо помощ,субсидия,фонд и т.н.Каква е ползата та Боко толкова много се натиска?Виждаме Чехия,Полша,Англия отказват и се опъват.Ние защо се бутаме? Някой може ли да ми обясни или цялата работа се свежда пак до потупване по рамото и напъни от страна на матриала.

  3. Анонимен
    #3

    цццц, бря море лела му... е пъ мое ли такева равоти ве... лай...ери, ла...аре.... тъжно, тъжно ваш: филгин юлерджан юрая хая пашърнак путлъ варъщърма куян-фичме, олуч джингиз байрактар, д-р, граф, маркграф, паша ташаклъ и пр. и пр.

  4. Анонимен
    #2

    Досега във всички публикации само се съобщава,че Англия не подкрепя пакта без на нито едно мято да се отбележи защо.Коя е прчината?Те навремето и еврото не приеха като национална валута и всички казаха,че поради комплекси за величие.Ето обаче,че се оказа че нещо повече от другите са знаели британците.Сега ние като юрдеци ще се набълбучим пак на грешната страна ( напълно подкрепяме - какво подкрепяме и ние не знаем ама подкрепяме напълно)и после ще сме длъжни да вървим по гайдата на тоз и оня и да

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.