Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейските лидери водиха "отровен“ разговор за миграцията

0 коментара

Две години след като кризата с мигрантите в Средиземноморието разтърси Европейския съюз, усилията за преодоляване на различията по отношение на политиката за бежанците се провалиха на последната за годината среща на европейските лидери в Брюксел.

Откровената дискусия по време на вечерята, която започна в четвъртък вечер и се проточи до ранните часове на петък, имаше за цел да изчисти атмосферата и да покаже дали има начин да се съчетаят противоположните възгледи за това как да се реформират отменените правила за даване убежище.

Но лидерите, излезли след няколкочасовите разговори, ясно разказаха, че макар на вечерята да са се чувствали слабо гневните страсти от лятото на 2015 г., когато един милион души нахлуха в Гърция и се отправиха към Германия, "честният и трезв" обмен на мнения не е успял да заличи острото противопоставяне между страните членки, отбелязва Ройтерс.

"Трябва да свършим много работа. Позициите не са се променили", каза на излизане пред репортери германският канцлер Ангела Меркел.

Според "Франкфуртер алгемайне цайтунг" Германия е недоволна, че няколко държави членки няма да приемат бежанци дори и в случай на криза. Въпреки напредъка по въпроса за охраната на външните граници според канцлера Ангела Меркел е нужна повече солидарност на вътрешноевропейско равнище, отбелязва вестникът.


Унгарският министър-председател Виктор Орбан даде представа за степента на разделението по въпросите на миграцията в Европейския съюз на срещата на лидерите от общността, на която страни от Централна и Източна Европа се противопоставиха на приемането на повече бежанци, предаде Асошиейтед прес.

Във видео с английски субтитри, публикувано в петък във Фейсбук, Орбан описа по колоритен начин снощната вечеря, заявявайки с усмивка: "Часът е 12,40. Борихме се помежду си досега. Това беше близък бой, един вид политически близък бой." По думите му поляците, унгарците, чехите и словаците "са се справили добре в битката" срещу тези, които искат от тях да приемат повече от настанените в лагери в Италия и Гърция бежанци. "Отстояхме позиции си, но не можахме да убедим противниците си", заяви Орбан.


Председателят на Европейския съвет Доналд Туск определи разговорите по въпроса за задължителните миграционни квоти снощи като "отровни". Напрежението спада, поне успяхме да "проветрим помещението", добави той, цитиран от БТА.

По неговите думи постигането на споразумение изглежда много трудно. Той съобщи, че разговорът ще продължи през март догодина, а през юни се очакват решения. През февруари Европейският съвет ще обмисли възможностите в бюджета на ЕС да бъде отделено перо за миграционните разходи.

Моята оценка (за това, че квотите не работят и водят до разделение) предизвика много емоции, снощи говорихме за липсата на усилия досега, поясни Туск. Споразумяхме се, че разселването не важи за незаконните мигранти. Статистиката сочи, че 93 на сто от подлежащите на разселване са били обхванати от квотите. Също според статистически данни, дори и 100 процента да бяха разселени, това са под два процента от подалите молби за убежище в ЕС, отбеляза Туск.

По неговите думи задължителните квоти са важни, но не са решение на проблема с миграцията. За мен най-важната цел е Европа да остане единна, а на второ място е предприемането на стъпки срещу незаконните миграционни потоци. Като председател не мога да изразявам само една гледна точка, не съм съгласен, че взимам страна, не го правя, включително за моя регион, заяви Туск. Защитавам правото и задължението си да представя фактологична оценка на обстановката. Надявам се да намерим компромис. Напълно наясно съм, че можем да вземем решение с квалифицирано мнозинство, но съм напълно сигурен, че това не би било израз на солидарност, а обратното. Искам да постигнем съгласие, това е най-добрият начин да защитим солидарността, коментира той.

Всичко зависи от гледната точка, отвърна председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер на съвместната пресконференция. Твърдя, че разселването е успех. Общо 93 процента са разселени. Доналд е прав, че този брой е малък. Не разбирам защо разселването отне толкова време. Защо се смята, че това засяга европейската цивилизация. Можем да поемем 32 000 души. Надявам се по този въпрос малко да се успокоим, заяви Юнкер.

Искам държавите от ЕС да допринасят повече към фонда за Африка. Съгласен съм с онези, които искат охрана на външните граници - има я. Не достигат засега 92 граничари от ЕС в Гърция, както и 114 в България, добави Юнкер.

Разговорите снощи не бяха толкова противоречиви и драматични, обменихме мнения. Проблемът не е в задължителното разселване, а в самото разселване. Има решения на Съвета и се придържам към тях, докато не бъдат променени. Добре разбирам Доналд, ще се постараем 27-те държави в ЕС да могат да действат заедно. Единството трябва да бъде възстановено, защото беше изгубено, коментира Юнкер.

Той съобщи, че следващата седмица ЕК ще реши дали да предложи прилагането на чл.7 от договора за ЕС срещу Полша - лишаване на право от глас. Тази процедура може да бъде предприета заради няколко случая на несъобразяване с общностното законодателство. Туск отбеляза, че е поканил на разговор новия полски премиер, но поканата му е останала без отговор.

Юнкер коментира, че реакцията на еврокомисаря по миграцията Димитрис Аврамопулос, определил коментарите на Туск за миграционните квоти като "антиевропейски", са плод на недоразумение. Доналд е убеден европеец, каза Юнкер.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.