Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейският съд официално призна българския държавен абсурд

35 коментара

С две решения от четвъртък Европейският съд по правата на човека  (ЕСПЧ) “подпечата” съмненията, че в България не съществува върховенство на закона, а държавният апарат не зачита законните права на гражданите. По първото дело т.нар “Кехая и други срещу България”, съдът в Страсбург осъжда правителството в София да изплати 102 700 евро на 14 жители на град Сърница за отнета собственост върху земи.

В другия случай, по делото “Кирилови срещу България”, държавата ще трябва да плати още 100 000 евро обезщетения. Това са най-големите присъдени суми в цялата съдебна практика на Европейския съд в делата, водени срещу България.

Случаят “Кехая” е показателен за начина, по който функционира българското правосъдие. В началото на 90-те години жителите на Сърница подават пред местната Поземлената комисия искания за реституция на около 140 хектара наследствени земеделски земи, намиращи се в непосредствена близост до язовир “Доспат”. Комисията отхвърля исканията, но след обжалване Велинградския районен съд признава жалбоподателите за собственици на земите. Съдебното решение е окончателно и не подлежи на инстанционен контрол.

Няколко месеца по-късно, по незнайни причини, тогавашният главен прокурор Иван Татарчев инициира процедура по отмяната му пред Върховния касационен съд. В края на 1996 г. съдът се произнася и потвърждава решението на местния съд. Правото на хората да владеят земята е признато и им се издават нотариални актове.

В същото време обаче Държавното лесничейство – Велинград започва да твърди, че същата земя е част от горския им фонд и не може да бъде реституирана. Този път Велинградският съд уважава иска, а на по-горна инстанция Пазарджишкият съд го отхвърля. В крайна сметка случаят отново достига до ВКС, който въпреки предходното си ”окончателно” решение, отнема имоти от хората и ги дава на държавата.

В мотивите към своето решение Европейският съд заявява, че “тази практика е несъвместима с принципите на правната стабилност и върховенството на закона” и дава възможност на държавата да постига преразглеждане на окончателни съдебни решения чрез различни свои институции”. ЕСПЧ дава възможност на държавата да не плаща 72 000 евро от общите обезщетения, ако върне на хората от Сърница земите. Останалите 30 000 евро са присъдени за неимуществени щети.

Другото делото - “Кирилова срещу България” - се води от четирима българи срещу държавата. През 80-те години, за нуждите на благоустрояването на тях са им отнети имотите срещу обещанието да получат апартаменти. Двама от тях получават жилища през 2006 година, а другите все още не са получили нищо.

“До този момент държавата си затваряше очите пред осъдителните присъди в Страсбург, защото тя трябваше да плаща сравнително малки суми от 2 до 20 хиляди евро, най-вече за неимуществени щети заради упражнено полицейско насилие. След тези решения обаче над нея надвисват стотици дела за нарушени граждански права и ще е много трудно, този абсурд да продължи по същия начин”, коментира пред Mediapool адвокат Михаил Екимджиев от Асоциация за европейска интеграция и човешки права.

Михаил Екимджиев е адвокат от фондация "Правна алтернатива” – гр.Пловдив. Тази публикация е част от съвместния проект “На светло” между CEE Trust, фондация " Правна алтернатива”  и Mediapool, чиято цел е да изважда на яве и да дискутира казуси от широк обществен интерес

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

35 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. AK-47
    #42

    а би трябвало виновното лице(а) да се бъркат , тогаз да ги видим наште славни бюрюкрати!

  2. muncho
    #41

    Прав си, АК-47. Много е криво. Нашата държава е като корпорациите, притежавани от много собственици. Нашите управници не носят отговорност за това, което се случва - не и с личната си собственост. Те имат имунитет. Управителите на корпорациите по същия начин могат да извършват престъпления от името на собствениците си, за които никой не носи отговорност.

  3. Bezkompromisen
    #40

    I DA PRASHTAME ISKOVETE SI V STRASBOURGH...SHTO ZA DURZHAVA E TOVA??????????????

  4. Страсбург
    #39

    Ега ти съда, ега ти прокурорите!?НЕКА ВСИЧКИ, КОИТО СА СЛОЖИЛИ ПОДПИС под идиотските съдебни решения да плащат.Иначе все така ще си върви.

  5. 17
    #38

    Съд ЗА ВСИЧКИ ПРАВИТЕЛСТВА!Да живей Суверенът!17

  6. 17
    #37

    отново обнародвам!---Относно: Вишински --- 14 Юни 2007 15:35Автор: 17Получено на: 14 Юни 2007 16:05Хем сте прав, хем не сте прав...Системата е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ВАЖНА от философска гледна точка и АБСОЛЮТНО ПРЕНЕБРЕЖИМА И ОСОБЕНО ВРЕДНА от житейска гледна точка.Но!!! голямата шумотевица обикновено е за наказателните дела, които са НЕСРАВНИМО по-малко на брой от гражданските и административните...Пък да знаете КАКВИ НЕВЕРОЯТНИ ПАРИ се крият именно в гражданските и административните дела...В гражданските

  7. Наблюдаващ
    #36

    Предлагам имуществото на Татарчев и на лицата, участвали в тези безумия да бъде конфискувано до размера на осъдителните присъди и с това да се покрият разходите. Да им се остави само по една гарсонера, кадето да преживяват старините си и да служат за пример на следващите престъпници. Така и другите ще се замислят, преди да постъпят по подобен начин. защо обикновените и чести българи трябва да плащат за корумпираните ни управници?

  8. зак
    #35

    За немърливост,некомпетентност,незнание,корупция всеки лично трябва да отговаря няма зачение дали си прокурор,съдя или друг.Законите в тази провинция на Европейския съюз трябва да се променят и съдебната власт по естествен подбор ще заработи.На българина трябва да се бълка дълбоко в собствения му джоб само тогава разбира.

  9. 17 ЗА ТЕБ ПО-ЗДРАВ
    #34

    17 ЗА ТЕБ EДИН ПО-ЗДРАВ

  10. 17
    #33

    как ти беше името, бе?*

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.