Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейският съвет даде зелена светлина за членството ни през 2007

18 коментара
Европейският съвет даде зелена светлина за членството ни през 2007

Лидерите на Европейския съюз потвърдиха целта си България и Румъния да бъдат приети за членове на Съюза през януари 2007 г. Така положителният политически сигнал, който европейски анализатори очакваха от юнската среща на върха в Брюксел, в петък вече е факт.

България, за която в доклада на Европейската комисия (ЕК) миналия месец се казва, че е по-малко подготвената страна, трябва да покаже резултати  в борбата с организираната престъпност, да въведе закони за борба с корупцията и измамите, да се справи с прането на пари и да завърши реформите в  земеделието.

Изискванията към Румъния са по –скоро от технически характер - да приключи  създаването на агенции за изплащане на помощта на ЕС за фермерите, да ускори реформите в земеделието и да подобри системата за събиране на данъци, за да може правилно да събира ДДС, предадоха световните агенции.

Европейският съвет остава убеден, че с политическа воля двете страни могат да превъзмогнат проблемите, за да постигнат  предвидената дата на присъединяване - 1 януари, се казва в приетата декларация.

През октомври ЕК ще даде окончателната препоръка за приемането на България и Румъния от 2007 г., ако изпълнят поставените условия.

Някои лидери заявиха, че е нереалистично да се очаква двете страни да постигнат някакъв голям напредък в оставащите 6 месеца, предаде АП.

Ако проблемите продължат, ЕК може да предложи спиране на помощта за София и Букурещ след присъединяването им, да наложи защитни клаузи или механизми на мониториг. Така ЕС би гарантирал, двете страни ще са изпълнили условията, преди  да получат пълните ползи от членството в ЕС.  Налагането на клаузите би означавало, че България и Румъния ще бъдат изолирани при вземането на решения в ЕС в области като правосъдие, вътрешни работи и безопасност на храните.

Представителите на Франция, Германия и Дания – страните, чиито парламенти решиха да отложат ратификацията на договорите за присъединяване на България и Румъния за есента, след публикуването на новия доклад – заявиха категорично, че няма да създават никакви за присъединяването на двете страни. Те обещаха темата да не бъде използвана и при дискусиите около промените в конституцията на ЕС и бюджетните въпроси за 2007, очертаващи се като горещи теми за ЕС второто полугодие на тази година.

На срещата и заседанието на Европейския съвет участва и българска делегация начело с премиера Сергей Станишев.

Положителни сигнали към България и Румъния бяха отправени от всички европейски държавни и висши институционални ръководители.

Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Дурау Барозу заяви на срещата, че въпросът за приемането на България и Румъния е "вече решен".

Късно снощи австрийският канцлер Волфганг Шусел, чиято страна в момента председателства ЕС, заяви на пресконференция, че двете страни принадлежат исторически към Европа, били са откъснати вследствие на възможно най-неблагоприятните обстоятелства при една тоталитарна система и е време да се завърнат в Европа. България и Румъния имат проблеми, произтичащи от  комунистическата диктатура и нейното наследство е бреме за двете страни, но те ще се справят и ние ще им помогнем, каза Шусел.

Способността на ЕС да “абсорбира” нови членове

Бъдещето разширяване на ЕС се превръща във все по-сериозна тема на фона на институционалната криза в Съюза и неприетата все още евроконституция. Особено противоречиви са дебатите около бъдещо членство на Турция. Последното не се и предвижда в рамките на един период от поне 15 години, бе заявено отново от канцлерската служба на немското правителство.

На късна работна вечеря в четвъртък лидерите на ЕС и външните министри обсъдиха подробно темата с разширяването. Въпреки нееднозначните мнения, в ЕС се обмисля нов вариант на присъединяване – той ще е “по-гъвкав” и ще е съобразен със способността на ЕС да “абсорбира” бъдещите кандидати.

“Абсорбционният капацитет” на ЕС при бъдещото му разширяване обаче няма да води до въвеждането на нови критерии за присъединяването, бе категоричен председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу.

“Малко съм загрижен, разбира се. Но не трябва да въвеждаме допълнителен критерий“, заяви той в петък.

В документа  на ЕС допълнително се потвърждава и мандатът на ЕК да представи през есента “специален доклад за всички аспекти, свързани с възможността на Съюза да приема нови членове“.

До края на 2008 ЕС ще продължи размишлението за конституцията

На работната вечеря европейските лидери постигнаха съгласие периодът на “размисъл” за  европейска конституция да продължи до края на 2008 г.

“Имаме консенсус, че текстът на конституционния договор е добър и полезен. Нямаме консенсус как да го осъществим на практика,” каза австрийският канцлер Волфганг Шусел.

Два ще бъдат ключовите етапи в бъдещото обсъждане на евроконституцията – през първата половина на 2007, когато Германия ще е ротационен председател на ЕС, и през втората половина на 2008 –ма, когато председател на ЕС ще е Франция.

До края на 2007 г. да бъде изготвен доклад за възможните варианти за действие във връзка с конституцията.

Досега 15 страни членки на Евросъюза са ратифицирали конституцията, която бе отхвърлена при проведените във Франция и Холандия референдуми преди една година.

Седем държави още не са определили срокове за разглеждането на документа, а една страна - Финландия - смята да го приеме през есента.

Словения влиза в Еврозоната от 2007

Друг важен резултат от срещата бе гласуваното от лидерите на държавите от ЕС  официално присъединяване на Словения към еврозоната от 1 януари 2007 г. Решението на европейските държавни следва препоръката, дадена от ЕК на 16 май, според която Словения изпълнява напълно условията за членство в еврозоната. Така Словения става първата от приетите в ЕС на 1 май 2004 нови членки, която приема единната европейска валута.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. az
    #18

    Shte ni priemat 2007, wypreki che im e predelno qsno che ne sme gotowi. Shte ni nalojat razni ogranicheniq i samo formalno shte sme w ES, a na praktika pak shte sme w zadniq dwor na Evropa.Shte ni priemat zaradi podpisaniq dogowor i za da prikliuchat zasega wyprosa s razshirqwaneto i da se opitat da si reshat ostanalite problemi. Kogato se syzdawashe ES nikoi ne predpolagashe che shte stane tolkowa golqm i sega neshtata izlizat ot kontrol. Zatowa nikoi ne iska ES da se razshirqwa poweche, no s nas i rumyncite weche sa podpisali dogowor i nqma nakyde, nqma smisyl i da ni otlagat, zashtoto taka ili inache shte wlezem, zashto da se zanimawat oshte 1 godina s nas.

  2. Swan
    #17

    Това е важното: "Положителни сигнали към България и Румъния бяха отправени от всички европейски държавни и висши институционални ръководители. Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Дурау Барозу заяви на срещата, че въпросът за приемането на България и Румъния е "вече решен". Късно снощи австрийският канцлер Волфганг Шусел, чиято страна в момента председателства ЕС, заяви на пресконференция, че двете страни принадлежат исторически към Европа, били са откъснати вследствие на възможно най-неблагоприятните

  3. justice
    #16

    Тези дни невъобразим медиен шум се вдига в Държавата. Странно защо обаче нашата „БУДНА” журналистика някак си много срамно отмина един значим за обществото факт. Навярно още не е отрезняла от „другарско- празничната медийна веселба” в курорта АЛБЕНА! Всъщност тези дни НС, прие ЗАКОН, който е АНТИКОНСТИТУЦИОНЕН понеже поставя една група граждани в привилигировано положение спрямо всички останали в Държавата.Става въпрос за това, че някогашните АКТИВНИ БОРЦИ срещу капитализма, след слизането от горите

  4. БКП
    #15

    Много сте се разлаяли в сайта. Ще Ви пратя при онуй момче Влаховчето да Ви покаже как се става на кълбо и легне стани. Кобалт, генерале с приятелчето Ви Джъсти направо сте се пос...ли. То ще видим кво пише за Вас в ония книги?

  5. x
    #14

    Кой окраде България и изнесе милиардите зад граница? Мълчи се нали? Журналистите също. Вижте поредната крадлива история. НС прие закон за обезмездяване на КАСТАТА граждани определили се някога като АКТИВНИ БОРЦИ срещу капитализма. Те непосредствено след 9.09.1944г., изгониха и се настаниха в жилищата на богати българи и сега когато ТЕ си ги получават обратно, АКТИВНИТЕ борци пак излязоха на ДАЛАВЕРА! ДЪРЖАВАТА ЩЕ ИМ ОСИГУРИ НОВИ ЖИЛИЩА И НАРОДА ЩЕ ПЛАТИ! Браво "другарю" Корнезов, ей го на кого бе

  6. Попов
    #13

    резултатите от помоща на ЕС вече са налице - БКП прави неща които електората им не е и сънувал!!!Но има още много работа докато изпратим комунистическата сган където им е мястото - в историята - като престъпници срещу България, а някой от тях преди това в затвора !!!

  7. Мужик
    #12

    Ще се примъкнем май

  8. justice
    #11

    Кой окраде България и изнесе милиардите зад граница? Мълчи се нали? Журналистите също. Вижте поредната крадлива история. НС прие закон за обезмездяване на КАСТАТА граждани определили се някога като АКТИВНИ БОРЦИ срещу капитализма. Те непосредствено след 9.09.1944г., изгониха и се настаниха в жилищата на богати българи и сега когато ТЕ си ги получават обратно, АКТИВНИТЕ борци пак излязоха на ДАЛАВЕРА! ДЪРЖАВАТА ЩЕ ИМ ОСИГУРИ НОВИ ЖИЛИЩА И НАРОДА ЩЕ ПЛАТИ! Браво "другарю" Корнезов, ей го на кого бе

  9. Българан
    #10

    и в същото време да приватизираш по "Балкан"-ски, жена ти да пере руско - мафиотски пари и да отваряш границата за контрабанда! Съвсем друго е да работиш истински за приемането на България в ЕС!ЗАЩО БУШ ОТКАЗА ДА ПРИЕМЕ КОСТОВ, ЛИЧНО??И година след това Симеон беше първият български премиер приет в Кейп Дейвид?? Буш отказа да приеме Костов, защото последния говореше за приемането на БГ в НАТО и ЕС, но на практика отвори страната за руски и израелски капитали с неизвестен произход. Е, те затова Костов обикаляше като гладна кучка около Белия дом, белким зърне Буш да му каже "Хелоу"!

  10. До Българина
    #9

    Ти си такъв глъмпер, че май си от най-големите тапънари в тази държава. Припомни си кой пое пътя към ЕС. Кой ни измъкна от Виденовата тиня, 1 долар = 3 лева, с малко хипер инфлация (ако това ти говори нещо), със хора като теб направо се отчайвам какво е бъдещето на тази държава.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.