Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И Орбан отхвърли примата на европейското право над националното

Преди началото на Европейския съвет Макрон призова полския премиер към диалог с ЕС

7 коментара
Общ изглед от залата, в която заседават европейските лидери

Унгарският премиер Виктор Орбан отхвърли днес примата на европейското право над националните законодателства на държавите членки, предаде Ройтерс.

Така той изрично взе страната на Полша, говорейки на пристигане в Брюксел за срещата на върха на ЕС, обсъжданията на която се очаква да бъдат доминирани от спора за върховенството на закона.

Конфронтацията рязко ескалира, след като на 7 октомври най-висшата съдебна инстанция в Полша постави под въпрос върховенството на европейското законодателство над националните, оспорвайки ключов принцип на интеграцията.

Европейският съвет ще обсъди тази вечер въпроса за върховенството на закона в сянката на спора между Европейската комисия и полските власти за превеса на европейското над националното законодателство. Държавите от ЕС нямат еднаква оценка по въпроси като законността, историята, отношението към институциите, отбеляза европейски дипломат, пожелал да не бъде назоваван. Той добави, цитиран от БТА, че Европейският съвет няма да приеме днес решения по въпроса с Полша.

Заседанието тази вечер ще обхване също темите за борбата с пандемията и високите цени на енергията. Участниците ще оценят предложенията на ЕК за подпомагане на по-бедните домакинства и малките фирми да покрият енергийните сметки до пролетта, когато се очаква цените да се понижат.

На двудневното заседание България е представлявана от президента Румен Радев. Германският канцлер Ангела Меркел ще участва за последен път в заседание на Европейския съвет. Меркел е присъствала на 107 заседания на Европейския съвет през последните 16 години, в които бе начело на правителството на Германия.

"Фактите са много ясни: Приматът на правото на ЕС изобщо не се споменава в договора (за Европейски съюз)", каза Орбан пред репортери и нарече идеята за налагане на санкции срещу Полша "нелепа".

Той обвини европейските институции, че "заобикалят правата" на националните парламенти и правителства и "променят договора (за ЕС) без да имат каквато и да било легитимна власт да правят това".

Унгарският премиер отхвърли и плановете на съюза за борба с климатичните промени, като ги нарече "утопична фантазия" и намекна, че "зелените" мерки са отговорни за повишаването на цените на енергията в Европа. "Здравият разум е от едната страна, а фантазията - от другата. И утопичната фантазия ни убива - това е и проблемът с цените на енергията", каза Орбан.

Според анализатори и Европейската комисия основната причина за високите цени на електроенергията в Европа е покачването на цената на газа, а пазарът на въглеродни емисии в ЕС е допринесъл за до една пета от поскъпването на тока, отбелязва Ройтерс. Брюксел предложи пакет от нови политики за климата, който ще трябва да бъде обсъден и одобрен от страните от ЕС преди да влезе в сила.

Еманюел Макрон призова полския премиер към диалог с ЕС

Френският президент Еманюел Макрон изрази пред полския премиер Матеуш Моравецки безпокойство от решение на полския Конституционен съд и го призова да обсъди с Европейската комисия намирането на решение, съвместимо с европейските принципи, съобщи канцеларията на Макрон, цитирана от Ройтерс.

Френският държавен глава се срещна с Моравецки на летището в Брюксел, пристигайки за европейска среща на върха.

Моравецки днес заяви, че Варшава няма да се поддаде на "изнудването" от централните институции на ЕС, които си присвояват правото да вземат решения за правомощията на страните членки, включително за националната сигурност.

При пристигането си за срещата на 27-те национални лидери на ЕС, Моравецки каза, че въпреки всичко ще търси решения на продължаващите спорове на Варшава с блока.

Белгия, Нидерландия, Люксембург притискат Полша

Лидерите на Белгия, Нидерландия и Люксембург бяха сред участниците в срещата на върха на Европейския съюз, които подложиха на натиск Полша във връзка с върховенството на закона, предаде ДПА.

Нидерландският премиер Марк Рюте каза, че основният въпрос е независимостта на съдебната система, а не самото решение, което наскоро постанови полският Конституционен съд. По думите му ще е много трудно Полша да получи големи суми от общия план на ЕС за възстановяване от пандемията, ако не бъде уреден този въпрос.

Белгийският премиер Александър де Кро каза, че облагодетелстването от предимствата на членството в ЕС означава да се приемат общите правила. "Не може да си част от един клуб и да казваш, че правилата не се отнасят за теб", заяви той.

Люксембургският премиер Ксавие Бетел каза, че ще бъде срамно, ако Полша отстъпва само когато става дума за пари. Според него финансовите наказания са крайна мярка, а за предпочитане е да се намери решение чрез диалог.

Полша трябва да приеме, че Европейската комисия е пазител на Договора за ЕС, заяви испанският премиер Педро Санчес при пристигането си за срещата на върха в Брюксел, посочва Ройтерс.

Въпреки войнствените изказвания на някои от европейските лидери германската канцлерка Ангела Меркел, известна като привърженик на компромиса, предупреди да не се води продължителна политическа и правна битка, която може да навреди на всички, особено в момент, когато ЕС се опитва да излезе от най-голямата икономическа криза в своята история.

"Ние трябва да намерим начини и възможности отново да се обединим по този въпрос, защото евентуална вълна от правни спорове пред Съда на ЕС не е решение", каза тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Петър Хрисимов
    #7
    Отговор на коментар #1

    Швабските бягат в Русия,а рускитеВ Германия. Горби имаше огромно имение близо до Мюнхен.мдааа взаимно бъркане по дупките

  2. Pesho776
    #6

    Но Румен Брадев е изключително съгласен даже и за незадължителното законодателство на ЕС. След като въведе Ковид диктатура, дали ще посмее да отмени и изборите? Чудя се ББ инфо ли е имал, или е целил на посоки и уцелил, понеже от 5 месеца говори за "диктатора", "хунтата", "разделителя на нацията". Щото като се слушам в момента съм силно притеснен, че използвам същите термини, и са истина. А лично съм псувал всички герберски тролове. Потрисащо е докъде ни докара Брадев.

  3. Коментарът е изтрит в 23:46 на 2 март 2022 от автора.
    #5
  4. Rhapsody of fire
    #4

    Кураж за какво? Да си безчинстват както си искат, както копнееш и ти и другите български мракобеси? Затова този път ЕК най-сетне трябва да е безкомпромисна.

  5. Коментарът е изтрит в 23:46 на 2 март 2022 от автора.
    #3
  6. Pavlova
    #2

    Да се оттърваваме от тази вече... Един Бойко Борисов дето ни го инсталира ни стига. Докара ни до Трета национална катастрофа тази. Всеки наш съюз с Германия неизменно завършва с катастрофа. Голямо тенк ю на Конрад Аденауер, без тях сега можеше да сме просперираща държава и действително да сме част от Европа.

  7. асен
    #1

    мазната мути ханъм, която съсипа европа слава богу ще се махне. интересно къде в матушката ще кацне. при шрьодер или при шюсели кнайсел. същата предателка е като тях.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.