Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейският съюз прие нови санкции срещу Сирия и Иран

7 коментара

ЕС затегна значително финансово-търговските си санкции срещу Техеран в опит да накара режимът да възобнови преговорите по спорната му ядрена програма, които са в застой от три години, предаде Франс прес.

На срещата си в Люксембург външните министри на ЕС одобриха нова поредица от наказателни мерки, които се прибавят към многобройните вече приети санкции, включително влязлото в сила през юли петролно ембарго.

Новият пакет засилва санкциите срещу иранската централна банка и забранява всякакви транзакции между европейските и иранските банки. Дават се изключения за конкретни случаи при парични преводи на частни лица, при хуманитарни плащания и плащания, свързани със закупуване на хранителни продукти и медицинско оборудване.

Един ирански министър и 34 фирми, главно от петролния и газовия сектор, са прибавени към черния списък на ЕС за замразяване на авоари и визова забрана.

Освен това европейските корабостроителници вече няма да могат да доставят петролни танкери на Иран. Забранява се и износът на суровини като графит и алуминий, които могат да се използват от иранската ядрена и ракетна програма.

27-те външни министри решиха също да забранят вноса на ирански природен газ. Тази мярка е символична, тъй като няма сключени договори за такива доставки от Иран.

"Въпреки всички усилия за водене на преговори Иран продължава да се опитва да печели време. Все пак санкциите започват да дават резултат и това показва, че има възможност за мирно решение", посочи германският външен министър Гидо Вестервеле.

Държавите от групата 5+1 (петимата постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН САЩ, Китай, Русия, Великобритания и Франция плюс Германия) искат от Иран да преустанови обогатяването на уран до 20 процента, считан за опасно близък до обогатения до 90 процента уран, който може да се използва за направа на ядрени оръжия, да изпрати количествата си обогатен уран в чужбина и да закрие подземния обект във Фордо, където се извършва това обогатяване.

Европейският съюз замразява и активите на още 28 привърженици на сирийския лидер Башар Асад и на две сирийски компании.

Решението бе взето на среща на европейските външни министри в Люксембург. С това черните списъци на ЕС включват вече 151 души, близки до режима в Дамаск, 54 търговски дружества и административни структури.

Имената на засегнатите от новото решение хора и компании няма да се огласяват, преди да бъдат публикувани утре в официалното издание на ЕС.

Двете нови компании, включени днес в списъка, са заподозрени, че са купували оръжия или оборудване, които може да се използват за репресии, уточни дипломатически източник.

ЕС вече наложи ембарго върху оръжейните доставки за Сирия и покупките на сирийски петрол, забрани също да бъдат внасяни луксозни стоки в тази страна.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    Забраната за внос на иранскси природен газ: 1. Не е символична - Турция и Гърция внасят. 2. Даже и да няма договори, мярката е превантивна, а не символична.

  2. Анонимен
    #6

    Примката се затяга около вратовете на лудите молли и тяхното кърваво безбожно протеже. Рано или късно собствените им народи ще им видят сметката. И моля този път Франция да не дава убежище на побърканяците.

  3. Анонимен
    #5

    добре, но пак закъсняло решение...

  4. Анонимен
    #4

    Каква демокрация е западната която припознава само себе си,а другите народи не могат даже да защитават елиментарните човешки права на своите граждани.Защо САЩ,Великобритания,Франция,Китай,Индия,Русия,Израел,да не ги изброявам могат да притежават атомно и термоядрено оръжия,могат да играят ролята на световни жандарми ,а други не могат.По думите държавите които не притежават тези оръжия не могат да се снабдя с тях.Тук важи поговорката за вълка и агнето,даже агнето да пие вода и под вълка то пак ще му мъти водата и пак ще бъде изядено

  5. Неандертал
    #3

    Сигурно Кокошков се е завърнал. А аз се хванах на неговото кудкудякане. Давай Кокошков - гони кокошките от курника!

  6. Неандертал
    #2

    Кое е фашизъм? Ако имаш само копия и лъкове, а съседното племе иска да има танкове, как ще постъпиш? Ше им съдействаш да ги получат ли? А режимът на аятоласите е пълна демокрация, нали?

  7. Анонимен
    #1

    И това ако не е ФАШИЗЪМ под маската на "демокрация",пепел му служи.Но,както викат старите хора,един ден идва и оня-ВИДОВ ДЕН за всички поборници на т.н.западна демокрация!Силно се надявам и те да изпитат на собствен гръб въпросни мерки с пълната им сила!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.