Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейският съюз се раздели по въпроса за имиграцията

0 коментара

Усилията да се изработи обща европейска политика за решаването на проблема с нелегалната имиграция претърпя неуспех вчера, когато правителствата на страните от ЕС публично заеха различни позиции по предложението да се обвърже отпускането на помощи с оказването на сътрудничество в борбата срещу този вид имиграция. Предложенията на Испания, подкрепени от Великобритания, предвиждащи да не се отпускат помощи на развиващите се страни, когато те не успяват да се справят с контрабандата на хора и не приемат обратно свои граждани, срещна съпротивата на Швеция, Франция и Люксембург. "Много е важно да се поддържа сериозно партньорство с държавите от Третия свят, за да им бъде оказвана помощ в борбата срещу причините за потока от емигранти", предупреди шведският външен министър Анна Линд. "Не е правилно те да бъдат заплашвани", добави тя.

Неуспехът да се постигне споразумение вдигна залога на срещата на високо равнище в петък в Севиля, където нелегалната имиграция ще бъде най-важният въпрос в дневния ред на форума след неотдавнашния изборен успех на десни и популистки партии в Европа. Дванайсет от 15-те страни-членки на ЕС подкрепиха испанските идеи, които бяха силно повлияни от желанието на Тони Блеър да използва двудневната среща на високо равнище за постигането на конкретен напредък по въпрос, който на практика се решава бавно. Испанският премиер Хосе Мария Аснар, който е домакин на форума в Севиля, призова държавите, които получават помощи от ЕС да положат по-големи усилия, за да се справят с контрабандата на хора. "Ако тези задължения не бъдат спазени, Европейският съюз трябва да си запази правото да ревизира сътрудничеството си", заяви той пред испанския вестник АБС. Британският външен министър Джак Стро заяви:"Трябва да изпратим силен сигнал до някои страни от Третия свят, че ако те искат да развиват тесни връзки с ЕС, необходимо е да окажат по-голямо сътрудничество в борбата с нелегалната миграция и да си вземат обратно своите граждани".

Около 500 000 нелегални имигранти влизат годишно в Евросъюза. Но шведски официален представител заяви:"Искаме да балансираме между тоягата и моркова. Ако се заложи твърде много на тоягата, то това няма да даде резултати." Британски дипломати настояват, че идеята предвижда да се обвържат начините за подобряване на способностите на развиващите си страни да контролират по-успешно границите си. Това е част от едни по-широки усилия да се води борба с корупцията и да се поощрява доброто управление, политиката, на която може да се разчита, и независимата съдебна власт, добавят те.. "Ако дадена страна не сътрудничи, то трябва да се направи опит и да се разреши проблемът чрез диалог", заяви официален представител на ЕС."Но ако това не стане, трябва да се потърсят наличните възможности", добави той.

Определено е срещата в Севиля да се занимае с този въпрос, който бавно обхвана цялата система на ЕС, независимо от поетия преди повече от две години ангажимент да се изработи обща политика в района, доминиран от чувствителността на тема национален суверенитет. Вероятно напредъкът за осъществяването на амбициозни идеи, като установяването на гранична служба на ЕС, ще бъде бавен. Но има по-голяма възможност да се предприемат действия за ограничаването на практиката на т.нар. "купуване на убежище", особено в страните от Шенген, които премахнаха вътрешните си граници. Правозащитни организации предупредиха срещу предизвикването на паника по проблеми като търсенето на убежище и имиграцията. "Трябва да се намери баланс между големия дебат по хуманитарните аспекти на въпроса в рамките на ЕС и борбата срещу незаконната имиграция", посочи германският външен министър Йошка Фишер.

Очертава се проблемът с нелегалната имиграция да заеме основно място в изборната надпревара в Германия през есента. Независимо от твърдите изявления, вероятно ще има нежелание да се приложат мерки срещу транзитни държави като Турция, Египет и Мароко, докато наказанията срещу по-бедни като Афганистан може да засегнат най-уязвимите. Британският външен министър Стро твърди, че ЕС е в правото си да се бори с имиграцията и отхвърля обвиненията, че с действията си правителствата насърчават крайната десница. Според него държавите, на които се отпускат помощи, могат да не успеят да спрат икономическата имиграция, но те могат да направят така, че хората, на които са отхвърлени молбите за убежище, да бъдат приети обратно и подходящо настанени. "Ако гражданите нямат доверие, че политиците-демократи ще се справят с този проблем, за съжаление, крайните решения ще станат по-привлекателни", добави Стро.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.