Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейци сме ний, ама все не сме дотам!

Или защо не може да се удължи забраната за продажба на земя на чужденци

29 коментара
Сн. БГНЕС

"Със своята заплата един англичанин може да си купи десетки декари от нашата земя, а ние с нашите – едва няколко квадратни метра английска“. Това изречение като че ли най-добре обобщава "народната“ позиция относно изтичащия преходен период за продажба на земя на чужденци - граждани на Европейския съюз.

Главният герой, англичанин, явно е същият, който се бунтува срещу отварянето на английския трудов пазар за българи. Наследник на колонизатори, и той дълбоко в душата си е останал такъв и идва да ни колонизира. Като изкупи за жълти стотинки най-ценното ни – земята.

Депутатите ни, обикновено много шумни и всезнаещи, по тази тема мънкат нещо неясно, но в общ хор. Единственото, което се разбира, е рефренът: "Ще водим дебат в парламента“. И те самите още не знаят каква позиция да защитават. Подсъзнателно като че ли разбират, че ако яхнат популистката вълна, тя ще ги разбие в онзи общ принцип, който крепи правовата държава: договорите се спазват.

Разговорът не е за продажбата на земя на граждани на ЕС. Тази тема отдавна е затворена.

Затворихме я през 2005 г., когато изменихме конституцията, според която "чужденци и чуждестранни юридически лица могат да придобиват право на собственост върху земя при условията, произтичащи от присъединяването на Република България към Европейския съюз или по силата на международен договор, ратифициран, обнародван и влязъл в сила за Република България, както и чрез наследяване по закон“.

Така разпоредбата съответства на правото на ЕС. Иначе щяхме да сме в нарушение и щяхме да се разминем с членството.

Затворихме я и с подписването на Договора за присъединяване към ЕС, в който предвидихме седемгодишен преходен период, в рамките на който се запази старият режим. И седемдесетгодишен да беше, пак щеше да ни е малко и пак някой щеше да ни е крив, че идва в скъпоценната ни Родина, за да открадне едничкото ни останало (необработено май) богатство.

Всъщност в Акта за присъединяване на България и Румъния към ЕС, Приложение VI, са уредени всички преходни мерки, които ще се прилагат по отношение на България след присъединяването, тоест случаите, при които правото на ЕС няма да се прилага в своята пълнота на наша територия.

Тези преходни периоди са уговорени както в полза на България, така и в полза на другите държави членки. Така максималният седемгодишен преходен период, в рамките на който другите държави членки могат да ограничават пазара на труда си за българи, е уреден в тяхна полза. Обратно, седемгодишният период, в който чужденци не могат да купуват земеделска земя и гори, е в полза на България.

В полза на България има и още едни дълги преходни периоди относно увеличените норми на серен диоксид и прах, относно качеството на водите (канализационните мрежи и изискването за пречистване) и рециклирането на отпадъци. Не знам доколко те са в полза на българските граждани. Да вземем да ги увеличим и тях...

Седемгодишните преходни периоди са най-дългите, уговорени в Договора за присъединяване. Няма по-дълги, така че за продажбата на земя каквото е можело да бъде направено, е направено.

С нетърпение чакахме тези дълги седем години да изтекат по отношение на либерализацията на пазарите на труда, за да могат български граждани да работят свободно на цялата територия на ЕС. В последния момент се сетихме, че продажбата на земя май не ни устройва. Нищо, че тя е свързана с осигуряването на свободното движение на капитали в ЕС, което е основен принцип при функционирането на вътрешния пазар. Искаме си нашата земя, не искаме тяхната (защото не можем да си я купим), но ако може, да си работим навсякъде из ЕС.

Разговорът е за ценностите ни и за келепира. "Като има келепир, и бай ти Ганьо знае да обича“. Крайно време е да се научим, че безплатен обяд няма. Както по-красиво са го казали римляните, комуто ползите, нему и вредите.

След като искаме да сме европейци (граждани на ЕС), ще играем по правилата (на ЕС). И ще се научим да разбираме дълбокия смисъл на спазването на поетото задължение. Едва тогава ще станем част от цивилизования свят.

"Европейци сме ний, ама все не сме дотам!“ И през 1895 г., и през 2013 г.

_____________________________

 

*Станислав Костов е главен асистент по право на Европейския съюз в СУ "Св. Климент Охридски”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #29

    Много тъп казус.Ами като не искате да ви купуват земята-не им я продавайте,бе!Да сте чули някой чужденец да е закупил насила нечия нива?

  2. Анонимен
    #28

    25 е от плебса, защо се обажда като не са му ясни основни неща, че правилата се спазват. А не само да ходиш из Европа и да крадеш!

  3. Анонимен
    #27

    Простащината надделя в парламента. Най-чудното е, че и европееца Борисов стана антиевропеец. Вижте му акъла и после гласувайте за него (аз направих тази грешка)

  4. Анонимен
    #26

    OTLICHNO!

  5. Анонимен
    #25

    Написано от позицията на компрадорски елит в колониална държава. По всички критерии - политика,социална система, култура, зависима икономика - България, е по-близо до Хондурас и Ел Салвадор, не до Стара Европа. ЕС си е просто механизъм за колонилна власт на Балканите, нищо ново.

  6. Анонимен
    #24

    Напълно подкрепям 18. Свободната продажба на земя на чужденци (нека да не се забравя, че става въпрос само за граждани на ЕС!) не устройва единствено тлъстите червени арендатори и няколкото чисто наши си (не чужди) мутро-олигарха, които точат лиги за земята на хората.

  7. Анонимен
    #23

    ЭВМ

    21,

    През онези години империята на зло крадливо ссср
    беше сложена от Свободния Свят под ембарго.

    Затова хем се правеше на много велико, хем разчиташе на
    на други държави от социалистическкия концлагер
    да види що е то High Tech от Свободен Свят.

    Включително Американски компютърни системи на IBM и Apple,
    Британски... технологии от Западна Германия, Япония и т.н.

    България произвеждаше големи компютърни системи съвместими с IBM 360 и 370. Легално разполагаше със Западна технология.

    През

  8. Анонимен
    #22

    RR Офчи, не социализъм, а фашизоиден марксизъм болшевизъм комунизъм разсипа полвин Европа, полвин Азия и т.н. Къде е Общонародната Собственост строена насила или доброволно през 1944-1989 в България??? В по-голямата част, приватизираха я интерчервенокафяви "бизнесмени" или я разрушиха и продадоха за жълти стотинки. И са си тук и там, "на всеки километър": в медии, съдебна система, парламент... Интернационални корупционери фалшификатори на избори. ОСТАВКА, СЪД И ЛУСТРАЦИЯ!!! WWW.SVОBОDATA.COM 21 До 19 - икономиката я унищожи социализма, след като другара Тодър Живков...

  9. Анонимен
    #21

    До 19 - икономиката я унищожи социализма, след като другара Тодър Живков три пъти презаписа амортизираните активи на предприятията като нови, а да не мислиш че те струваха нещо.

    Т.е. андрешкото от Правец имитираше благосъстояние без да инвестира поне 15-20 години. Да не мислиш, че чуждите инвеститори като дойдат не виждат с какви машини работиме и в какви сгради от 60-те години е предприятието. Те плащат само за земята и пазара, а оборудването го сменят изцяло след това. Вземи например бирения завод

  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #20

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.