Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейците – доволни от живота, но скептични към икономиките си

Българи, румънци, гърци, унгарци и португалци дават най-негативни оценки

2 коментара
Европейците – доволни от живота, но скептични към икономиките си

Въпреки че европейците остават негативно настроени в оценките за общата ситуация в страната си, вярата им във възстановяването на икономиката се възвръща и мнозинството от тях са доволни и позитивни спрямо персоналния си статус. Това сочи проучване на Евробарометър за “социалния климат” в ЕС, публикувано в понеделник. Оптимизмът при оценката за живота като цяло преобладава в сравнение с 2010 г., въпреки че анкетираните заявяват, че днес разходите им са по-високи от преди година.

Най-високи оценки по отношение на живота като цяло, площта за живеене, настоящата си работа и финансовите възможности на домакинството дават гражданите на скандинавските държави, страните от Бенелюкс, Великобритания и Ирландия. Най-недоволни са гърците, източноевропейците, гражданите на балтийските държави, Унгария и Португалия.

Ситуацията в момента е оценявана по скалата от – 10 до + 10, като средната оценка за Европа е + 3.5 – с 0.4 по-висока спрямо 2010 г. По отношение на оценката за финансовата ситуация на домакинството най-доволни са в Швеция (+5), следвани от Дания (+4.7), Люксембург (+4.6) и Холандия (+4.2). Най-недоволни от парите, с които разполагат, са в Унгария (-2.5), следвани от България (-2.3), Румъния и Гърция (с по -2.1).

Българи, румънци, гърци, унгарци и португалци дават отрицателна оценка за живота си като цяло и за настоящата си работа. Любопитно е, че България е на дъното на таблицата с оценките за площ за живеене. При средна оценка за Европа от 4.4, българите дават 0.7.

По отношение на пенсионната политика анкетираните в 26 от 27 страни членки заявяват, че ситуацията е по-зле от преди 5 години и дават негативна оценка за перспективата през следващите 12 месеца.

Европейците са най-недоволни от начина, по който правителствата се справят с неравенството и бедността (средна оценка -2.5). Единствено гражданите на Люксембург дават положителна оценка, а най-недоволни са в Латвия, Румъния, Гърция и Литва с оценка минус 5 или по-ниска.

По отношение на публичната администрация европейците са като цяло разочаровани – средна оценка минус 1.4. Най-ниска оценка на институциите си дават гърците – минус 5.9.

Средната оценка в ЕС за здравеопазването е положителна, но трябва да се отчетат огромните разлики в различните страни членки. Белгийците дават оценка от + 6.3, следвани от австрийците (+ 5.2), докато оценката на румънците е минус 5.1, в Гърция – минус 3.7, а в България – минус 2.8.

“ЕС преминава през период на предизвикателства, трудни избори и промяна на приоритетите, които променят ежедневието на хората”, коментира Ласло Андор, еврокомисарят, отговарящ за заетостта, социалните въпроси и приобщаването, по време на форум за бедността в ЕС в Краков, Полша. По думите му резултатите от проучването осветяват задълбочаващите се разлики между страните членки в сравнение с 2010 г. - подобряване на ситуацията в богатите държави и влошаване в най-бедните страни от алианса. “Жизненоважно за възстановяването на Европа е да поставим на равна основа растежа, заетостта и социалното равенство, защото постигането на истинско благоденствие включва и персоналното чувство на удовлетвореност при измерването на прогреса”, каза Андор.

Възприятието на европейците за общата ситуация в страната им е доста по-мрачно, отколкото за собственото им положение. Въпреки това расте оптимизмът, че нещата ще се подобрят в следващите 12 месеца. Открояват се и позитивните оценки по отношение на бъдещите социална защита и включване.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    Любопитно е, че България е на дъното на таблицата с оценките за площ за живеене. При средна оценка за Европа от 4.4, българите дават 0.7. ----------------------------------------------------- А какво стана с мита че всеки у нас имал два апартамента поне !? Май ще излезе прав Плевнелиев че вървим към дефицит на жилища в големите градове, а!? И тогава какво продължаваме надолу към 200евро/м2?

  2. Анонимен
    #1

    46-ти добре казано. В Америка ненормалниците са основно два вида - религиозни или поклоници на култа към личниста на Стив Джобс, които обаче си мислят че стоят много далеч от първия вид...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.