Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейците плащат фитнес за кучета, субсидии за шведския крал, лимузини

6 коментара

Фитнес за кучета, субсидии за шведския крал, скъпи лимузини за евродепутатите, изследователски център за хип-хоп танци.. Това са само част от топ 50 на най-екстравагантните и глупави проекти, за които се харчат пари от европейския бюджет, събрани от британската неправителствена организация Open Europe.

"Европейският бюджет е ирационален, изключително сложен и безнадеждно остарял", коментира директорът на Open Europe Мац Першон.

Така например за фитнеса на кучета са похарчени 411 000 евро, като целта на проекта е "да подобри техния стил и стандарт на живот". Фитнесът е част от рехабилитационен център за хидротерапия за домашни любимци в Унгария. Той е финансиран по програмата за развитие на селските региони.

Около 1.6 милиона евро от преките земеделски субсидии са дадени за ниви и ферми, собственост или арендувани от шведския крал Карл XVI Густав. Шведски рибари пък получили 500 000 евро, за да предадат за скрап кораба си и така да се намали уловът на застрашени видове. Вместо да се откажат от риболова обаче, двамата рибари си купили нов плавателен съд.

50 хиляди евро са дадени за изследователски център за хип-хоп танци във Франция, а 57 хиляди - за европейски джойстик оркестър, изпълняващ музика, правена с геймърското устройство. 2.7 млн. евро са отишли за създаване на 3D версия на виртуален тур на средиземноморските острови.

Евродепутатите пък са похарчили 5.25 млн. евро за нови лимузини, с които да се движат из сравнително малкия Страсбург, в който заседават веднъж месечно. Според изчисленията на Open Europe придвижването на евродепутатите между двете седалища на парламента в Брюксел и в Страсбург струва на данъкоплатците отделно 200 милиона евро годишно.

Голф игрище с два хотела за 900 000 евро от фонда за регионално развитие пък трябвало да създаде заетост в район с висока безработица. Проектът осигурил работа едва на 18 души. Сред гостите на голф клуба, членството в който струва 1100 евро годишно, е германският канцлер Ангела Меркел.

София също присъства в класацията с коктейл в прослава на Европа, организиран на 9 май, но подобни мероприятия са се провели в още няколко столици, като общо са били похарчени 44 000 евро.

7.5 милиона евро са похарчени за реклама на еврофинансирането от регионалните власти в испанската провинция Андалусия. В плана на кампанията са включени 596 телевизионни, 126 радио- и 40 печатни реклами. Например в прогнозата за времето на местен телевизионен канал слънцето било заменено от 12-те звезди от европейския флаг.

16 000 евро от бюджета на ЕС и 24 000 евро от австрийското правителство са били похарчени за подобряване на емоционалната връзка с природата на тиролските фермери. Целта е била чрез разговори земеделците да осъзнаят връзката си с природата и да разбират по-добре емоционалното си отношение към земята, за да преодолеят доминиращите си рационално-икономически мотиви.

172 млн. евро са дадени за стимулиране на изучаването на чужди езици в интернет по оригинален метод чрез плуване във виртуални басейни. Програмата е действала около 9 години. Победителите са гледали на живо плувните финали на Олимпиадата в Пекин. Освен онлайн проектът е развиван и чрез информационни щандове на големи плувни състезания, за да се даде възможност на спортистите да усъвършенстват езиковите си познания и така да улеснят общуването помежду си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Победоносцев
    #7

    Да живее обединена и харчеща Европа!

  2. Крум С.
    #6

    1. Харчене на собствени пари за собствени нужди. Като резултат много внимаваме колко харчим и за какво харчим.2. Харчене на собствени пари за нуждите на някой друг. Тогава също внимаваме колко харчим, но не внимаваме толкова за какво ги харчим.3. Харчене на чужди пари за свои нужди. Тогава много внимаваме за какво ги харчим, но не и колко харчим.4. Харчене на чужди пари за чужди нужди. В този случай не ни е грижа нито колко харчим, нито за какво ги харчим.Това отгоре са четирите начина за харчене на пари, описани от Милтън Фридман. Така е и във всички социални държави. Събират се колкото се може повече пари от данъкоплатците и после правителството се поти, за да ги изхарчи.

  3. И.Иванов, Швеция
    #4

    Написалият прегледа Матс Першон, директор на сдружението "Отворена Европа" във Великобритания, по принцип полезно с ровенето си спрямо бюрокрацията, разхищенията и абсурдите в Брюксел, е швед, от левите с антипатии към монархията в Швеция. Внушението му"Европейците плащат ... субсидии за шведския крал ... ...Около 1.6 милиона евро от преките земеделски субсидии са дадени за ниви и ферми, собственост или арендувани от шведския крал Карл XVI Густав ..."може да впечатли само нешведи.На шведския крал

  4. Ганий
    #3

    че т.нар. западняци, т.нар. развити демократични страни, са мноооооооооого по-напред от нас в кражбите...

  5. И.Иванов, Швеция
    #2

    "Шведски рибари пък получили 500 000 евро, за да предадат за скрап кораба си и така да се намали уловът на застрашени видове. Вместо да се откажат от риболова обаче, двамата рибари си купили нов плавателен съд."Наблюдателният човек забелязва, че въпросните рибари, бракували риболовния си съд, са си купили не риболовен съд, а плавателен съд. Нищо непозволено. Ще връщат субсидиите до стотинка, ако ловят с него риба.А иначе земеделските субсидии на ЕС "за отказ от отглеждане на портокали в полярните области на Швеция" (да не говорим за отглеждане на грозде за производство на алкохол и на тютюн за пушене) са абсурден анахронизъм, за съжаление основен смисъл на членството на Франция в ЕС.

  6. Дедо Тошо
    #1

    заблуждава.ЕС не дава пари за високи технологии. Те остават приоритет на метрополиите. Смешките по-горе само прикриват истината, че ние ще получаваме пари за ливади, пасища, ниви, селски туризъм, опазване на разни популации и събиране на боклуци.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.