Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европеизацията на България зависи и от стабилността на региона

0 коментара

Европейският съюз се нуждае от България, готов е за нейното присъединяване и е въпрос на време да я приветства като нова държава - членка на съюза. Това изречение от лекцията на еврокомисаря по разширяването Гюнтер Ферхойген пред студенти от Софийския университет "Свети Климент Охридски", макар и да не е новина, днес прозвуча като оптимистичен призив на Европа към София на фона на събитията в Македония.

Нестабилността в региона на бивша Югославия за пореден път сериозно дискредитира опита на Балканите да изглеждат като част от общата европейска ценностна мозайка. Последните събития в Тетово и рисковете конфликтът да излезе извън настоящите си граници са твърде голямо предизвикателство към възможностите на сегашните системи за колективна сигурност и потенциала им за превантивни действия.
Кризата между македонци и албанци в перспектива може да промени много от представите за международен порядък, които определят сегашната основа от принципи и отношения на държавите от Европа и света.

Преди месеци, по повод на косовската криза, българският премиер Иван Костов беше казал, че страната ни няма намерение да плаща цената на предизвиканата от други обща нестабилност в региона. Днес, за съжаление, става все по-ясно, че България, колкото и да не желае да плаща чужди сметки, в края на краищата не може да не се окаже сред потърпевшите. Докато Ферхойген вдъхваше европейски оптимизъм на студентите в Софийския университет, в същото време пред парламента премиерът Костов прогнозира нов отлив на чуждестранни инвеститори от страната и съобщи, че подобно явление вече е факт в Македония. България подкрепя европейската кауза, а не измислена етническа кауза, каза още пред парламента Иван Костов.

Дали става наистина въпрос за противовес между европейска кауза и измислена етническа кауза, в името на която воюват албанските екстремисти? Идеята за членство в Европейския съюз се споделя и от България, но и от останалите страни от региона - включително и Македония. Европейската кауза е кауза и за България, и за Македония. Да, но в София еврокомисарят Ферхойтен раздава комплименти, а в Македония ехтят изстрели и се раздават помощи и муниции. Албанците от АНО - въпреки че използват екстремистки средства, изговарят исканията си с европейска реторика "Ние се борим за нашите права и искаме равноправие. Ние също сме за запазването на териториалната цялост и интегритета на Македония" - твърди АНО. Може ли да се говори за "етническа измислена кауза" като антипод на "европейската кауза" , когато етническата кауза говори с лексиката на европейската и обяснява екстремизма си със стремеж към постигане на европейски стандарти?

Нещата очевидно далеч не се изчерпват с обяснението за двете различни каузи. Тъкмо обратното - недостатъчно ясния като конкретика европейски хоризонт за някои от страните в региона е в основата на етническите екстремизми. Ако България има готовност да приключи преговорите си с ЕС за пълноправно членство до 2004-та година, то страни като Македония и Албания например са несравнимо по-назад. Липсата на обозрима европерспектива подхранва екстремизмите. А те - от своя страна - оказват негативния си ефект и върху страни като България, чийто образ като страна от региона също носи белезите на Балканите.

Изводът, който се натрапва, е донякъде в противоречие с принципа на кандидатстването за членство и приемането в ЕС. Всяка страна има свой индивидуален път към Евросъюза, който преминава през покриването на съответните критерии за членство. Но, както се оказва, в ситуации на кризи цената се плаща солидарно от целия регион, а не само от страните - кризисни огнища. Следователно - пътят на България към ЕС, колкото и да е огледало на индивидуалното българско развитие и просперитет, е неизбежна функция и от обстановката в региона. България не може да се европеизира пълноценно в едни нестабилни Балкани. В най-добрия случай, при нестабилни Балкани България ще може да играе ролята на регионален европейски санитар. Еврошансът на София е във възстановяването на спокойствието в региона. А то може да се постигне само с активна роля и модерна визия на Европейския съюз за региона на Югоизточна Европа.

Думите на Ферхойген, че ЕС очаква България, ще прозвучат още по-убедително, когато ЕС помогне за стабилизирането на Македония.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.