Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Евроскептикът Орбан си осигури трети мандат начело на Унгария

10 коментара
Виктор Орбан, сн. ЕПА/БГНЕС

Автократичен лидер за едни, герой на нацията за други, наречен на шега от Жан-Клод Юнкер "диктатор", Виктор Орбан постигна в неделя убедителна победа в третите последователни парламентарни избори. Това му осигури още четири години на власт начело на една страна, която този бивш либерал и противник на имиграцията, промени дълбоко. Така Франс прес коментира изборната победа на Орбан, чиято партия по предварителни данни отново спечели мнозинство от две трети в парламента.

"Спечелихме, Унгария постигна велика победа“, заяви десноцентристът Орбан пред симпатизанти. "Зад нас остана голяма битка, спечелихме важна победа, която ни дава шанс да защитим Унгария“, каза премиерът, който изгради кампанията си върху борбата срещу миграцията. Той допълни, че високата избирателна активност е отхвърлила всички съмнения към властта.

Преброяването на 93% от бюлетините показва, че ФИДЕС на Орбан получава подкрепата на 48.9 на сто от избирателите, което му осигуряла 133 депутати в 199-местния парламент. Това е с 4 на сто повече подкрепа в сравнение с предишните избори, отново спечелени от Орбан. Втора остава крайнодясната "Йоббик“( "Движение за по-добра Унгария“), която напоследък се придвижва към центъра, с 26 депутати, трети са социалистите с 20 места. В парламента влизат още две малки леви - "Демократическа коалиция“ на Ференц Дюрчани и "Политиката може да бъде друга“, съответно с 9 и 8 депутати.

Това мнозинство позволява на Орбан да променя конституцията. И то при активност на избирателите от близо 70 процента - повече, отколкото на трите предишни парламентарни избори.

В победната си реч Орбан благодари за подкрепата на Ярослав Качински - лидера на управляващата в Полша консервативна партия "Право и справедливост“. Двете политически сили гледат една на друга като на съюзници в битката им срещу институции на Евросъюза, които ги заплашват с глоби и други наказания заради неспазване на общите политики в областта на миграцията и върховенството на закона.

Силната победа на 54-годишния Орбан може да окрили други националисти в Централна Европа, в Полша и в съседна Австрия, както и за очертае по-ясно различията в 28-членния ЕС, посочва Ройтерс.

Европейските лидери обаче не се разбързаха да поздравяват Орбан за успеха му. Неговите националистически изявления срещу "миграционната инвазия", мултикултурализма и предполагаемата намеса на Брюксел във вътрешните дела са повод за безпокойство и за главоблъсканици за част от страните членки, посочва Франс прес, цитирана от БТА. Все пак Орбан бе поздравен от Европейската комисия и страните от ЕС.

Но Орбан не остава изолиран. Той, който през 2015 г., нареди да се изградят стотици километри ограда от бодлива тел по границите, за да се спре бежанската вълна и който асимилира бежанците с терористи, се чувства уверен в позициите си заради осезаемото втвърдяване на миграционната политика на някои европейски столици. Орбан, вече съюзник с няколко страни от Централна Европа в "суверенисткия си поход", казва, че иска да работи и с Италия и Австрия за създаването на съюз на страните, които са противници на мюсюлманската имиграция.

Победата на Орбан вече бе приветствана от лидерката на френската крайна десница Марин Льо Пен и от холандския антиислямски депутат Герт Вилдерс, който често посещава Унгария.

Модел за твърдите десници в Европа и отвъд Атлантика, Орбан неотдавна бе наречен "герой" от Стив Банън, бившия съветник на американския президент Доналд Тръмп.

Орбан печели известност, когато е млад либерал на 26 години и дръзва да се противопостави на комунистическия режим в Унгария с пламенна реч през юни 1989 г. на церемония по отдаване на почит на жертвите от въстанието през 1956 г., в която отправя призиви за свобода.

Година преди това той е съосновател на Съюза на младите демократи (превърнал се през 2003 г. настоящия Унгарски граждански съюз (ФИДЕС) и става символ на въжделенията на Унгария да се освободи от тоталитаризма и да приеме западните ценности.

През 1998 г. Орбан става премиер, но четири години след това той е принуден да се откаже от властта след поражение на партията му от социалистите, наследници на бившите комунисти. Това унижение той не забравя никога. Връща се на власт през 2010 г., докато страната му е дълбоко разтърсена от икономическата криза и от скандалите, свързани с предишното правителство на либералната левица. Орбан започва да затяга хватката на партията си върху всички институции в страната, казвайки, че го прави в името на унгарската нация.

Преизбран с убедително мнозинство през 2014 г., Орбан, който е баща на пет деца, заявява възхищението си към руския президент Владимир Путин. Той е и първият лидер от ЕС, срещнал се с Путин след анексията на Крим.

От 2010 г. партията на Орбан ФИДЕС затяга контрола върху редица институции и "противотежести на властта", като медиите или съдебната система, но също и икономиката и културата. Всичко това Орбан направи благодарение на своето супермнозинство, без да се вълнува от критиките на Европейската комисия, на САЩ и на редица международни наблюдатели. Преди изборите Орбан каза, че иска да вземе "морални, политически и юридически мерки" срещу своите противници след изборите. Той каза, че разполага със списък от 2000 души, на които е било платено да свалят правителството му.

Критиките от чужбина срещу Орбан заради накърняването на баланса на властите или за отказа му да приема бежанци, не промениха неговата политика. Освен това той превърна американския филантроп и милиардер Джордж Сорос, финансиращ редица неправителствени организации за граждански права, в своя предпочитана изкупителна жертва, обвинявайки го, че готви план, целящ да удави Европа с мигранти. Интересното е, че Орбан е учил в Оксфордския университет благодарение на стипендия от Сорос.

За след изборите Орбан обеща нов пакет от мерки, кръстен "Спрете Сорос", предвиждащ облагането с данъци на неправителствените организации, подкрепящи имиграцията.

Но Орбан винаги е внимавал да не прекрачва напълно червените линии, тъй като страната му е зависима от европейските фондове за почти всички структурни инвестиции.

Въпреки че в социологическите анкети преди изборите едно леко мнозинство от избирателите се обявяваше за промяна на управлението, опозицията не успя да се мобилизира и да извлече ползи от умората от крайностите на Орбан.

Критикуващи емиграцията на младите, клиентелизма и съмнителните практики във властта, по-специално при използването на европейските фондове, както проблемите в системата на общественото здравеопазване, левицата и либералите, разпокъсани в редица конкуриращи се политически формации, така и не се сториха на унгарците пораждаща доверие алтернатива на тези избори.

Електоратът на Орбан пък му е благодарен за спада в безработица (3,8 процента) и за динамичния икономически растеж (4 процента през 2017 г.).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #10

    Мислите ли, че някой ще посмее да сътвори истинска коалиция с този европейски аутсайдер?! Той и сега е в изолация и неговите политики не са приоритет на ЕС?! Неговият национализъм е силен само в Унгария.

  2. Real ''Mickey''
    #9

    Заглавието:"Евроскептикът Орбан си осигури трети мандат начело на Унгария" Не, че Орбан ми е много по сърце, но поне от това което виждам до сега Е ЕВРО-ОПТИМИСТ. Не виждам да е против Европа, а по-скоро опитва да я защити от марионетките на ТурбЛибГлобалистите посадени в Брюксел, които искат да унищожат Европа и цивилизацията за няколко сребърника.

  3. lindentown
    #8
  4. Коментарът е изтрит в 19:56 на 9 април 2018 от автора.
    #6
  5. Преслав
    #5

    Давайки пари на Източна Европа, Западна Европа стимулира собствения си растеж.Бизнеса има нужда от нови и нови пазари. Ползите са двустранни.

  6. Преслав
    #4

    Това с европейските пари е като някаква мантра. Процеса не е еднопосочен - Унгария, България и т. н. се явяват пазар за западните компании и така се стимулира растеж на Германия, Франция и прочие. Ако нямат пазар, няма производство, няма заетост, няма пари за пенсии... Та айде стига с това, че някой дава нещо даром. С тоя нихилизъм никога няма да станете истински европейци.

  7. boriana
    #3

    Великата сила на комунистическата идея е, че умее да мимикрира имитирайки демокрация. Пример- Русия, не толкова ярки примери- Унгария и България. Вярно Орбан изгони един руски дипломат шпионин, но той явно е по - хитър от нашия, първо знае че унгарците никога няма за забравят Унгарското въстание от 1956 г. после и ако не го направи съвсем открито ще си признае кой е и на къде го тегли убеждението. Но сигурно и той лапа европейски пари, отпуснати от Брюксел.

  8. Преслав
    #2

    #СпретеСорос

  9. Преслав
    #1

    Безработица 3.8% и икономически ръст 4%. Ето за това унгарците преизбират Орбан! Голям ден за свободата в ЕС!!! Дано България доживее един ден да има политик от такъв ранг.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.