Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Евроскептицизмът обединява леви и десни

0 коментара

Изборната победа на консервативните социалдемократи в Португалия отново накара наблюдателите да заговорят за нова политическа тенденция. Италия, Дания, Норвегия, а сега и Португалия, които бяха управлявани от леви правителства, паднаха след 2001 г. като зрели плодове в скута на консервативните партии. Нима окончателно настъпи краят на социалдемократическата епоха от 90-те години? Дали политическото махало ще се отклони надясно и в двете големи европейски страни Франция и Германия?

Най-елементарен анализ прави председателят на австрийските социалдемократи /АСДП/ Алфред Гузенбауер. Той открива принципна "тенденция към промяна в Европа" и стига до извода, че идната година неговата партия ще заеме мястото на управляващата сега черно-синя коалиция във Виена. Очевидно в случая се прави опит личните желания да се представят за политическа логика.

Съпартиецът на Гузенбауер Ханес Свобода се опасява, че след изборите в Португалия ще продължи тенденцията, която вече се наблюдава в Австрия, Италия и Дания. А именно, че в името на идването си на власт консерваторите се обвързват и стават зависими от националистически партии, които проповядват силни антиевропейски настроения.

Впрочем Свобода няма да сгреши, ако се опита да разгледа по-отблизо и по-критично предизборната борба на своите приятели-социалдемократи в другите европейски страни. Левите партии както в Германия, така и във Франция, копират днес поведението на десните партии с антиевропейска насоченост и се опитват да привлекат избирателите с позиции и лозунги, в които остро критикуват ЕС. Не е изключено евроскептичността да представлява в момента най-ярката политическа тенденция в Европа.

Така, както през 90-те години европейските избиратели последователно снемаха доверието си от консервативните правителства, просто защото им бе дошло до гуша от тях, така най-вероятно сега те се разграничават от социалдемократическите правителства в много страни. Най-вероятно това няма нищо общо с някакъв голям идеологически завой в политическата панорама. Нима можем да твърдим, че в днешна Европа идеологиите все още имат стойност? Разбира се, интересно е да се отбележи, че в последно време в Западна и в Централна Европа се наблюдаваха противоположни тенденции сред избирателите. Докато на Запад повечето гласове отиваха за консервативни и буржоазни партии, в Централна и Югоизточна Европа - България представлява изключение - тържествуваха леви и леволиберални партии.

Нима през европейската политическа карта ще се прокара нова разделителна линия? Ще бъде крайно интересно да се проследи дали тази година ще продължи "лявата тенденция, типична за Изтока" в Унгария, Чехия и Словакия. Не по-малко интересно ще бъде да се проследи дали ще продължи "дясната тенденция, типична за Запада" във Франция, Германия и Швеция. Най-късно през есента ще стане ясно доколко значими ще се окажат тенденциите в поведението на избирателите в Европа.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.