Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Евростат: В България храната е скъпа, а алкохолът - евтин

В Румъния основните стоки и услуги струват по-малко, а доходите - по-високи

8 коментара
Евростат: В България храната е скъпа, а алкохолът - евтин

България е втора в ЕС с най-ниски цени като цяло - 56% от средните стойности за съюза, но със сравнително скъпи храни - 81% от средното за Европа.

Това става ясно от статистика на Евростат, която сравнява ценовото равнище в държавите от съюза през 2020 г.

Румъния е държавата с най-евтини стоки и услуги, като държи 55% от средното ценово равнище, при това с чувствително по-високи доходи от българските.

На втора позиция е България, а третата държава, където се живее сравнително евтино, е Полша – 58% от средноевропейските цени.

В сравнение с Румъния и Полша обаче, където цените на храните са съответно 66% и 68%, в България те са сравнително скъпи – 81% от средноевропейското ниво, сочат данните на Евростат.

Статистиката не дава обяснение за това разминаване. От една страна, то вероятно се обяснява с високата ставка на ДДС за храните у нас – 20%, при положение че много държави в съюза прилагат намалена до 5% или нулева ставка на данъка за основни храни. От друга страна, Румъния и Полша са големи пазари за производителите на храни, което вероятно оказва влияние върху цените.

В България доста скъпа в сравнителен план е също потребителската електроника – 93% от средноевропейското ниво, както и транспортните услуги – 87%.

Облеклата у нас са сред най-евтините в ЕС - 78% от средноевропейските цени.

България предлага най-евтините хотели и ресторанти, като държи едва 46% от средноевропейските цени. У нас се продават също най-евтините алкохол и цигари (61%) - вероятно поради поддържането на минимални нива на акциза, който заедно с ДДС е половината от цената на тези продукти.

В ЕС все още има големи различия в доходите и цените, което го прави доста нехомогенен по отношение на богатството, става ясно от данните.

Почти три пъти е разликата в ценовите равнища между държавите с най-евтин и най-скъп живот. Дания (141% от средното за ЕС) има най-високо равнище на цените, следвана от Ирландия и Люксембург (по 136%), Швеция (130%) и Финландия (126%). Най-ниско е равнището на цените в Румъния (55%), България (56%) и Полша (58%), съобщава Евростат.

През 2020 г. равнищата на цените в ресторантите и хотелите са три пъти по-високи в най-скъпата държава, отколкото в най-евтината. Равнищата на цените варират от 46% от средното за ЕС в България, следвана от Румъния (53%) и Унгария (56%) до 154% от средното за ЕС в Дания, следвана от Швеция (138%) и Финландия (131%).

На второ място по разлика в ценовите равнища са алкохолът и цигарите. Най-ниски нива на цените са регистрирани в България (61% от средното за ЕС), следвана от Унгария (69%) и Полша (70%). Най-високи нива са наблюдавани в Ирландия (187% от средното за ЕС), следвана от Финландия (158%), Швеция (136%) и Франция (133%). "Трябва да се отбележи, че големите ценови различия се дължат основно на различното данъчно третиране на тези продукти в държавите от ЕС", отбелязва Евростат.

Храните и безалкохолните напитки са най-евтини в Румъния (66% от средното за ЕС) и Полша (68%), а най-високи - в Дания (129% от средното за ЕС), Люксембург (126%) и Австрия (125%).

Облеклата са друга група от продукти, показваща по-малки различия в цените между държавите от ЕС, като варират от 73% от средното за ЕС в Унгария до 130% в Дания.

При транспорта за лично ползване разликите между страните също са малки - от 80% в Полша до 137% в Дания от средното за ЕС ниво.

Потребителската електроника е групата от продукти, в която цените се различават най-малко между държавите в ЕС и варират от 87% от средното равнище за ЕС в Полша до 112% в Нидерландия и Малта, сочи още европейската статистика.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. рептилиан
    #8
    Отговор на коментар #2

    Не лъжи. Не сме искали съветски капитализъм. Искаме американски, немски, френски. Добре знаем колко може да се купи с техните заплати.

  2. Мазен Кумунис
    #7

    Наздраве! ;)

  3. orso
    #6

    Някой цени в Северна Ирландия в Теско:телешка каима 6 лв/кг,пилешкото е около 3-4лв/кг,свински ребра без кокали :) 8лв/кг,прясно мляко 3л-3лв,кашкавал-8лв/кг,кисело мляко-1лв,хляб скъп но хубав около 4-5 лв/кг,плодове и зеленчуци като тук или малко по скъпи,алкохол като тук,лекарства 10 пъти по евтини,дрехите са качествени има и по евтини от тук,ток газ и вода по евтини,.Заплатити към чистотата 22лв/час,инженер 300лв/час...:)

  4. Н
    #5

    Няма страшно, всичко ще се преработи И храната, и алкохола, и каквото им трябва .Им - на онези,които режисираха този живот.
    Какво означават тези статистики- да излизаме ли на протести срещу храната и да носим алкохол , или да чакаме реални действия, както тези от страна на организациите на потребителите - проверките относно млякото .Не може ли малко да се постреснат лакомите производители на фалшиви храни?
    Изобщо всичко е за одит .
    И бъдещите депутати - и те са за одит. Не знам до момента някой

  5. ImBlack
    #4

    Ами внасяме голяма част от храните от Полша, Румъния, Турция и Гърция, защото на село няма кой да работи без пари, а субсидиите се дават на декар, а не на продукция. По-голяма част от печалбите отиват в търговците, а не в производителите и така се губи стимул да се работи. Печелят тези, които сами си изнасят продукцията - жито, царевица, слънчоглед.

  6. Евроатлантизъмм
    #3

    Скъпа, но некачествена блъскана с консерванти

  7. Zlatan
    #2

    Поискахме капитализъм, получихме го ! Западният капитализъм е базиран върху колониалните богатства и именно Англия , най-голямата колониална империя с близо 70% постъпления в бюджета през 18 век от търговияа с роби развива първа капитализма.

  8. pump it!
    #1

    Ужасяваща статистика. Обаче гледам, че туземните политикаНти не са впечатлени - не са постнали дори две думички, наподобяващи коментарче! Та така ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.