Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Евростат: Повече от половината българи не ползват чужди езици

7 коментара
Евростат: Повече от половината българи не ползват чужди езици

Повече от половината работещи българи (50.5%) не ползват нито един чужд език, показват данни от анализ на Евростат за самооценката на европейците за ползването на чужди езици сред хората в трудоспособна възраст в ЕС между 25 и 64 г.

Българите в тази възрастова категория, които ползват поне един чужд език са около 33%, с два езика боравят около 14% от сънародниците ни, а с три езика – около 3%, сочат данните на европейската статистика.

Най-висок е делът на българите, които не ползват нито един чужд език сред хората у нас с основно или по-ниско образование – 83%. Около 60% от хората със средно образование у нас също не ползват нито един чужд език.

70 на сто от безрабодните у нас не са учили и не ползват нито един чужд език. Подобна е и ситуацията в българските села – 72% от трудоспособните местни жители също не ползват нито чужди езици.

Най-висок е статусът на българите с поне един чужд език сред висшистите – близо 1 милион, както и сред хората у нас на възраст между 35 и 54 години – също около 1 милион души. Повече от милион и половина българи, които живеят в градовете, ползват поне един чужд език, толкова са и заетите и работещи българи с чуждоезикови познания.

Най-широко разпространен и най-използван от европейците е английският език – близо 96 на сто от говорещите чужди езици. На второ място се нарежда френският – 26%, на трето място е немският със 17 на сто, на четвърто – испанският с 13 на сто.

Най-висок е делът на хората, които знаят поне един чужд език в Швеция – 97%, в Латвия, Дания и Литва – 96%, в Люксембург – 95%, Финландия и Малта – по 92% и др. Най-високо ниво на многоезичие е регистрирано в Люксембург, където близо 50 на сто от жителите в трудоспособна възраст говорят поне три чужди езика.

Освен България, в ЕС има още три държави, в които основната част от населението в трудоспособна възраст не познава и не ползва чужди езици: Унгария – 42 на сто, Румъния – 36 на сто и Великобритания – 35%.

Сред близките ни съседи ситуацията е следната – в Гърция 33 на сто от хората в трудоспособна възраст не ползват нито един чужд език, но около 67% имат познание поне по един или повече чужди езици. В Сърбия едва 20 на сто не ползват нито един чужд език, докато 80 на сто от сърбите имат чуждоезикови познания. 

В Македония само една трета от хората не ползват чужди езици, а 70 на сто владеят поне един чужд език. За Турция няма данни в изследването. В Албания и Босна и Херцеговина 60 на сто от населението не познава и не ползва чужди езици.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дядо ми Петър
    #7

    По-интересно е колко "българи" не ползват БЪЛГАРСКИ език. И не могат дори да се подпишат. Но си справят добре с числата, особено като им се снасят по 20 - 50 лева по време на избори.

  2. Коментарът е изтрит в 21:57 на 7 януари 2021 от автора.
    #6
  3. Holocene
    #5

    Циганският и турският броят ли се за чужди езици?

  4. ловец
    #4

    В САЩ пък над 80% не ползват никакъв чужд език! Това повод за протеснение ли е, за радост ли? Или просто платените медии си изпълняват поръчката и продължават да втълпяват на българина колко е тъп и невеж, да не вземе да си повярва, че може и сам да си оправи положението.

  5. Baraev
    #3

    В същото време повече от половината българи искат по-високи заплати ..

  6. Baraev
    #2
  7. boriana
    #1

    Озадачена съм от възрастовото група 35-54 г. Излиза че пръкналите се след средата на 90-те вместо да са водещи по знание на чужди езици изостават.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.