Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Еврото се срина до 4-годишно дъно

60 коментара
Еврото се срина до 4-годишно дъно

Еврото поевтиня тази сутрин до 1.2302 долара - най-ниската му стойност от четири години насам, заради опасения за дълга и икономическия растеж на европейските страни. Понижението задмина дори спада от октомври 2008 г., последвал колапса на банковия гигант "Лемън брадърс".

В Токио в понеделник сутрин еврото спадна до най-ниската стойност към долара от април 2006 г., когато единната европейска валута достигна 1.2119 долара.

Инвеститорите продължават да хранят опасения от големия дълг на редица страни от еврозоната, въпреки гигантския спасителен план за 750 милиарда евро, изготвен миналата седмица от Европейския съюз и Международния валутен фонд.

"Не само проблемът с гръцкия дълг обременява еврото, но и страховете от заразяване на други държави", отбеляза пред икономическото издание "Дау Джоунс нюзуаърс" Хидеаки Инуе от "Митсубиши тръст & бенкинг".

Наред с това, мерките за ограничаване на разходите, обявени от други представители на еврогрупата като Испания, Португалия, Италия и Франция, предизвикаха безпокойство за бъдещето на икономическия ръст в Европа.

"Опасенията, че острите бюджетни икономии в еврозоната ще ограничат растежа в региона продължават да тежат на еврото", коментира Джон Кирякопулос от Националната банка на Австралия в Сидни.

Европейската валута понесе загуби и по отношение на японската парична единица, като падна късно в петък до 113.38 йени.

Финансовите министри от еврозоната се събират в понеделник в Брюксел, за да се опитат да намерят начин да спрат срива на единната валута.

Според мнозина анализатори за поевтиняването на еврото е допринесло и силно негативното изказване на Пол Волкър – икономическия съветник на президента на САЩ Барак Обама. Волкър прогнозира дори "крах" на единната европейска валута.

Президентът на Европейската централна банка Жан-Клод Трише заяви, че според него европейската икономика продължава да преживява най-дълбоката си криза от Втората световна война, та дори и от Първата световна война. В интервю за днешния брой на "Шпигел" Трише сравнява напрежението около дълговата криза в еврозоната със срива през 2008 година на американската инвестиционна банка "Леман Брадърс", посочвайки, че "пазарите вече не функцонират".

Въпреки спасителният план за Европа, страхът отново се натрупва във финансовите пазари, този път заради опасения, че най-големите банки на Стария континент са изправени пред натоварвания, които ще осакатят европейските икономики, пише "Ню Йорк таймс".

За европейските банки проблемите са два. Разходите по краткосрочните заеми растат, което може да накара институциите да намалят новите кредити и да си поискат старите, което ще се отрази неблагоприятно на икономическия растеж. Същевременно някои институции в по-стабилни икономики като Франция и Германия задържат големи количества облигации от свои по-нестабилни съседи като Испания, Португалия и Гърция.

Инвеститорите се опасяват, че тъй като много правителства страдат под тежестта на огромни бюджетни дефицити, дълговете на по-слаби държави от еврозоната ще трябва да се преструктурират, което силно ще понижи стойността на облигациите им. Това би нанесло тежък удар на европейските финансови институции и може да засегне глобалната банкова система, отбелязва вестникът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

60 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. евроскептичен
    #61

    се оказа недоносче.А сега накъде?

  2. дано не съм прав
    #60

    Това е най-важната информация! С това трябва да започвате в 10,10 българско време - с котировките във Франция и Германия... всичко друго е следствие?! Тази седмица се очертава "трудна" мн-о-о-ого трудна... дано не съм прав...?!

  3. От Драгалевци
    #59

    никаква ИндексиSOFIX389.90-2.90%BG40111.83-0.03%BGREIT40.16-0.74%BGTR30301.77-2.26%

  4. Обективен
    #58

    А Гърция ще получи 110 милиарда евра, вместо да бъде изхвърлена с шут от еврозоната. Докато няма крути мерки срещу погазващите правилата в еврозоната еврото ще продължи да пада. Маркел призна, че разните там "вълчи", "овчи" и други пактове са си чиста проба палиативни мерки, които не водят до нищо добро. Само отлагат неизбежното - краят на еврото, ако не се накажат крадците.

  5. От Драгалевци
    #57

    ужас

  6. От Драгалевци
    #56

    ужас, всичко продава

  7. От Драгалевци
    #55

    това е краят

  8. От Драгалевци
    #54

    всички обезумяло продават

  9. всеки добър баща
    #53

    До - Евроскептичка - Госпожице, какво е лошото на Френско-Германската Евро зона ??? Това че бюджетния дефицит трябва да е под 3%...? Това е най-естественото и нормално поведениое на "всеки добър баща" - т.е.- да харчиш толкова, колкото имаш! Тези които НЕ-могат (ПИГС) да излизат и да си печатат хартииките и да не пречат на тези които искат и могат да имат до 3% дефицит...!

  10. Евроскептичка
    #52

    Демократични и независими страни като Дания, Норвегия и Швейцария не желаят да влазат в Еврозоната и да предоставят част от златните си резерви в ЕЦБ Франкфурт! Аз също. А Вие?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.