Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Еврото укрепна след одобрените заеми за Гърция

0 коментара
Еврото укрепна след одобрените заеми за Гърция
Еврото се повиши рязко спрямо долара и британския паунд, след като еврозоната се споразумя да предложи заеми от 30 млрд. евро на Гърция.

В понеделник европейската валута се повиши с над 2 цента или 1.5%, срещу долара, достигайки триседмичен връх от 1.3672 долара за едно евро, предаде ББС.

Преди ден финансовите министри на 16-те страни от еврозоната се споразумяха да предоставят над 30 млрд. евро нисколихвени заеми.

Гърция се надява, че няма да се наложи да прибегне до тези заеми, като посочи, че прилаганите бюджетни ограничения и антикризисни мерки ще ограничат равнищата на задлъжнялост и ще се възстанови доверието в гръцкия правителствен дълг.

Сумата от 30 млрд. евро ще бъде осигурена на Гърция, "ако се наложи", с лихвен процент от около 5% - доста по-нисък от лихвата, по която страната заема финансиране от международните пазари, достигнало миналата седмица рекордните 7.5% по гръцките държавни облигации.

Точният лихвен процент на заемите ще бъде окончателно установен, ако Гърция официално поиска помощ.

Ако тези огромни средства бъдат отпуснати на Гърция и ефектът не е достатъчно положителен, тогава ще се задейства следващият двугодишен период от тригодишната програмата. В него ще се включи и Международният валутен фонд, за чието участие в евентуално отпускане на заеми за Гърция се преговаря в момента.

Условията по заемите, които трябва да бъдат осигурени от всички държави в Еврогрупата, предстои да се уточнят от Европейската комисия. Освен това механизмът трябва да бъде одобрен от националните парламенти на страните от еврозоната. Заемите за Гърция зависят най-вече от одобрението на Германия и Франция.

Председателят на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер каза в неделя, че съгласуваният механизъм за подпомагане на Гърция не съдържа елемент на субсидия.

Гърция от своя страна още не е поискала активизирането на механизма. Гръцкият финансов министър Георгиос Папаконстантину заяви, че засега страната ще изчака с приемането на помощта от ЕС.

Атина трябва да намери около 11.5 млрд. евро до края на месеца, за да покрие финансовите си задължения. Нейният общ дълг достига 300 млрд. евро.

Анализатори смятат, че одобрената помощ за Гърция е достатъчна, за да могат пазарите да продължат да финансират страната в краткосрочен план, като непосредственият ефект от споразумението е да се отмести перспективата за фалит на Гърция.

Според други анализатори обаче предложеният от еврозоната пакет не е достатъчен, за да реши кризата с дърга на страната.

Бе съобщено, че самото гръцко правителство е посочило, че се нуждае от 80 млрд. eвро пакет за тригодишна програма, а ние знаем колко реалистични са били в предишните числа, коментира пред ББС Константин Гурджиев, икономист в Тринити колидж, Дъблин.

Еврозоната бе принудена да реагира, след като договореният миналия месец пакет от 22 млрд. евро не успя да убеди инвеститорите, че Гърция ще получи пълна подкрепа от партньорите си.

През последните седмици еврото отслабна и лихвите, по които Гърция заема средства от международните капиталови пазари, се повишиха.

Макар Атина да твърди, че не плнира да използва подготвения от заемен пакет от еврозоната и МВФ, инвеститорите смятат, че тя няма голям избор.

Гръцкият финансов министър Георгиос Папаконстантину заяви, че правителството предпочита да продължи се кредитира от международните пазари.

"Нашата цел е, а и вярваме в това, да можем да взимаме назаем пари от пазарите", допълни Папаконстантину. "ЕС призна големите усилия на нашата страна и народа ни. Решението за спасителния план е от особено значение за Гърция", завърши финансовият министър.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.