Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Еврозоната обмисля отлагане на помощта за Гърция

22 коментара
Евангелос Венизелос и президентът Каролос Папуляс

Финансовите министри от еврозоната проучват начини за отлагане на част или дори на целия втори спасителен пакет за Гърция, като едновременно бъде избегнат неконтолиран фалит на страната, съобщава агенция Ройтерс в сряда, позовавайки се на неназовани източници от Европейския съюз.

Срокът на отлагането може да е до след извънредните парламентарни избори в Гърция, планирани засега за април.

Въпреки че повечето от елементите на спасителната програма, чиято стойност е 130 милиарда евро, са договорени, финансовите министри от еврозоната не били удовлетворени от степента на ангажираност на гръцките политически лидери със сделката, която изисква от Атина по-нататъшни икономии и извършване на дълбоко непопулярни реформи на трудовия пазар.

Освен това не било ясно дали споразумението ще доведе до намаляване на съотношението между дълга и Брутния вътрешен продукт на Гърция от сегашните около 160 % до 120 %, каквото е изискването на тройката кредитори от Европейската комисия, Международния валутен фонд и Европейската централна банка.

"Има предложения за отлагане на помощта за Гърция или за разделянето ѝ, така че да бъде избегнат незабавният фалит, но нищо не е решено", казал пред Ройтерс източник, запознат с преговорите в еврогрупата.

Засега решението е отложено за 20 февруари

По-рано министрите на финансите от еврозоната отложиха за 20 февруари решението за втория спасителен пакет за Гърция. Вместо това в сряда вечер те обсъждат последните подробности по плана чрез телефонна конферентна връзка.

Снощи председателят на еврогрупата, люксембургският премиер Жан-Клод Юнкер посочи, че Атина още не е изпълнила всички условия за получаване на финансовата помощ. Министрите на финансите не бяха получили два важни документа - подробен график за икономиите на стойност 325 милиона евро от държавните разходи тази година и писмени гаранции от лидерите на основните политически партии за подкрепа на програмата за икономии след общите избори през пролетта.

Междувременно късно снощи председателят на Общогръцкото социалистическо движение (ПАСОК) Георгиос Папандреу даде исканите писмени гаранции.

Лидерът на другата партия от коалицията, подкрепяща правителството на Лукас Пападемос, Нова демокрация Андонис Самарас се ангажира с реализирането на новото кредитно споразумение в писмо, което изпрати до Европейската комисия, Еврогрупата, Европейската централна банка и Международния валутен фонд в сряда. "Ако Нова демокрация спечели следващите избори в Гърция, ще следва целите и основните политики на програмата", се посочва в писмото.

Самарас отбелязва, че в писмо от ноември 2011 г. партията му е поела ангажимент за изпълнението на целите на програмата за стабилност на Гърция и това важи и за споразумението, гласувано от гръцкия парламент тази неделя. Партията ще работи за възстановяване на доверието на пазарите и за финансова стабилност, посочва Самарас.

Всички условия, поставени от международните кредитори на Гърция, ще бъдат изпълнени до телеконферентната връзка на министрите на финансите на еврозоната, заяви гръцкият министър на финансите Евангелос Венизелос, цитиран от Франс прес.

Според гръцките медии правителството трябва да вземе окончателни решения за съкращения на основните и допълнителните пенсии, от които се очаква да бъдат икономисани въпросните 325 млн. евро. Изданията коментират, че 100 от тези 325 млн. Ще бъдат събрани от орязване на основните пенсии, а останалите - от допълнителните пенсии. Съкращенията ще са между 7 и 20 на сто.

ББС: В ЕС вече не изключват възможност от фалит на Гърция

Отлагането на въпроса за потвърждаването на спасителния пакет за Гърция от министрите на финансите от еврозоната от днес за понеделник е в резултат на втвърдяване на подхода към Атина от страна на някои страни от ЕС, твърди ББС.

Страни като Германия и Холандия не са уверени, че политическата класа в Гърция има необходимата воля и решителност да изпълни всички поети ангажименти за строгите мерки за икономии, отбелязва британското радио.

В. "Файненшъл таймс" от своя страна цитира представител на ЕС, според когото "все повече се приближаваме към фалит" (на Атина). Той изтъква, че "Германия, Финландия и Холандия започват да губят търпение".

Като причина за отлагането на днешната среща на Еврогрупата медиите сочат изказването на лидера на Нова демокрация Андонис Самарас в неделя по време на гласуването на новите мерки в парламента, че след изборите през пролетта програмата за помощ на Атина ще трябва да бъде прегласувана.

В сряда обаче Германия опроверга информации, че очаква гръцкото правителство в крайна сметка да обяви дефолт, съобщи ДПА, като цитира говорителя на германското правителство Щефен Зайберт. Мога ясно да заявя от името на федералното правителство, че тези слухове са фалшиви. Няма подобно решение на Германия, каза говорителят.

Зайберг каза, че Германия работи с европейските си партньори за намиране на приемлив път за излизане на Гърция от кризата. В това е духът и смисълът на втората програма /за подпомагане/ на Гърция. В това е духът на значителното отписване на дългове от частни кредитори, за което се водят преговори, посочи говорителят.

Евентуален фалит ще има опустошителни последици

Евентуален фалит на Гърция няма да реши нито един проблем на Атина, но пък ще има "опустошителни последици" за гражданите на страната и широко отражение в Европа, предупреди днес Амадеу Алтафаж, говорител на еврокомисаря по икономическите и валутните въпроси Оли Рен.

"Последиците могат да се окажат опустошителни за гръцките граждани и особено за най-уязвимите, а и в цялата еврозона и извън нея ще се усетят последиците", каза Алтафаж, цитиран от ДПА.

"Когато правим подобни изявления, то това е защото те са потвърдени от задълбочен икономически анализ", отбеляза Алтафаж.

Венизелос: Гърция е на "ръба на бръснача"

Гърция се намира на "ръба на бръснача", заяви финансовият министър Евангелос Венизелос в сряда на среща с президента на страната. Той добави, че правителството в Атина прави опити да договори и последната подробност във връзка с новата кредитна програма на страната, като подчерта, че това е много трудно.

"Мнозина си играят с огъня вън и вътре в страната. Някои с факли, а други с кибрит. Във всеки случай опасността е голяма, а дилемата е или саможертви и съкращения, или национална катастрофа. На гръцкия народ трябва да се каже цялата истина за това защо сме стигнали дотук", каза финансовият министър и добави: "за жалост в еврозоната са много онези, които вече не ни искат. А трябва да ги убедим, че можем да се справим за идните поколения, за нашите деца".

Венизелос съобщи, че гръцкият президент Каролос Папуляс се отказва от заплатата си, за да помогне на страната си да се справи с кризата. Според информация на електронния сайт Ин нюз годишното възнаграждение на държавния глава възлиза на 283 694 евро.

"Става въпрос за един символичен жест, който му прави чест", заяви финансовият министър.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #22

    До Аглика: Моето момиче явно нямаш много спомени отпреди 1989 г. Който е предприемчив той се оправя при всички режими. Любимчани например си имаха по 3 оранджерии освен бостаните и осигуряваха 60% от износа на Хасковски окръг. Там през 1984 г имаше над 80 души със повече от 100000 пълноценни лева на влог. Указ 56 развърза ръцете на предприемчивите и работливите и те даваха значителен дял от производството на свинско месо, шилешко и мляко.Да не говорим за производството на фастъци и копринени буби. По линия на НТС и ИТР кадрите при желание за работа и способности също можеха да печелят. Така че не се оставяй да бъдеш brain washed.

  2. Аглика
    #21

    Гърците сами си постлаха тази черга. Някои казват, че за всичко са виновни политиците. Може и така да е, но идва време, когато се оказва, че тези политици са развлили и народа си. Безмислено е да ви напомням какво направи БКП с българския народ. Българите загубиха чувство за частна инициатива, но затова пък придобиха тарикатски навици, които помогнаха на част от бившите да станат мутри, мафиоти или иначе казано далавераджии, само не и нормални бизнесмени. Останалите се карахме по площадите и накрая

  3. Анонимен
    #20

    Izobshto ne haresvam garcite: vseki pat sam se sblaskvala s licemerie, lazhi i agressivnost kato sam obshtuvala s tyah, no me e zhal za starite hora ...

  4. Анонимен
    #19

    №14, говориш като ,че ли си грък.На теб и такива като теб ще кажа,че съвременните гърци нямат нищо общо с древните такива.Сегашните гърци са едно лъжливо, крадливо, мързеливо , но и хитро племе, които успяха в продължение на два века да заблуждават наивните европейци с подлост и лицемерие.

  5. Анонимен
    #18

    муспи - 17, не си прав че езика е останал - съвременния гръцки няма нищо общо с древния. Това е едно от многото съмнения по тяхния произход. Единственото черно на бяло е че са циганскотюркско племе, със силно негърска кръв. Такъв род хора са неспособни да създадат древногръцката култура.

  6. Анонимен
    #17

    #14, говориш за древните гърци, от които е тръгнала европейската цивилизация. На тях днешните гърци дължат езика, археологическите останки, и болезненото самочувствие. Кръвта и гените на древните отдавна са се разпиляли по пътя, отдавна са предали щафетата на други народи.

  7. Анонимен
    #16

    муспи - Лесно е да се каже да си печатат драхмите, а къде? Тяхната полиграфия не съществува, ва запад е скъпо, остава да се поуживи нашия монетен двор. А това ще е яма за мафиозите ни, - не е изключено гърците да почнат да секат монети като в средновековието.

  8. Анонимен
    #15

    За всички идиоти в ЕС и съставящите го страни,които са се самоопределили като политически елити: http://www.ft.com/intl/cms/s/2/4d03c5f6-3ac1-11e1-a756-00144feabdc0.html#axzz1jPnt0DwS или http://www.ft.com/intl/cms/s/2/4d03c5f6-3ac1-11e1-a756-00144feabdc0.html#axzz1jPnt0DwS

  9. Анонимен
    #14

    до:4
    Не си прав за гърците.Те са европейци,оттях започва европейската цивилизация,демокрация и култура.Те са съ здатели на демокрацията,те са бащите на политическото устройство и на държавата.затова няма да загинат.Просто си гледат интереса и лесно няма да се предадат.Сега искат да осигурят по-благоприятни условия за народа си,като вземат повече пари от ЕС.финансовият министър и вицепремиер Венизелос е голям политик,учен и интелектуалец-професор по конституционно право от Университета Аристотел-Солун,признат

  10. Крум С.
    #13

    Прав е 11, че основната вина е на избирателите. Те са тези, които определят какви да са политиците. Да предположим, че има двама стопани, които са поставени при еднакви условия. Единият от тях грижливо прочиства семената за посев от семена на плевели и подбира най-хубавите семена за посев. Другият въобще не закача семената на плевелите, а отгоре на всичко използва най-лошите зърна за посев. В резултат единият ще има хубава реколта без плевели, а другият - хилаво жито, с много плевели.
    Така е и с

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.