Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Еврозоната: рекордна безработица, ниска инфлация, рецесия

15 коментара

Безработицата в Еврозаната е достигнала ново рекордно високо равнище, а инфлацията остава далеч под приетата от Европейската централна банка (ЕЦБ) граница от 2%. Тези данни на Евростат за април показват големината на предизвикателствата, с които трябва да се справят европейските лидери в опитите си да съживят болнавата икономика на валутния съюз, предава в петък агенция Ройтерс.

Безработицата в 17-те страни от зоната на еврото миналия месец се е покачила до 12.2%, което е пореден рекорд, откакто през 1995 година Европейската статистическа служба събира данни. Месец по-рано безработицата бе 12.1%. Година по-рано, през април 2012 г. безработицата в еврозоната е била 11.2%.

Безработицата във всички 27 страни от ЕС през април остава на нивото от март - 11%. Което е значително повече в сравнение с година по-рано, когато бяха отчетени 10.3%.

През април в целия ЕС безработните са 26 милиона 588 хиляди души, от които 19 375 000 - в еврозоната. Безработните на възраст под 25 години в ЕС са 5.627 милиона. В сравнение с март 2013 години броят на хората без работа в ЕС се е увеличил със 104 хиляди, а в Еврозоната - с 95 хиляди.

Сравнението с година по-рано показва нарастване в ЕС с 1 673 000 и с 1 644 000 в Еврозоната.

Докато Еврозоната се намира в най-дългата рецесия след създаването си през 1999 година, инфлацията на потребителските цени през май е далеч под поставените като цел от ЕЦБ 2%, макар и да се е покачила до 1.4% на годишна база при 1.2 на сто през април.

Това повишение може да поуспокои опасенията от дефлация, но задълбочаващата се безработица е заплаха за социалната тъкан на еврозоната, с почти две трети от младите гърци, които не могат да си намерят работа, и с Южна Европа, която е изправена пред едно "изгубено поколение", отбелязва Ройтерс.

Във Франция, втората по големина икономика в Европа след германската, броят на безработните през април отбелязва нов рекорд, докато в Италия показателят е на най-високото си равнище от поне 36 години насам, като 40 на сто от младите италианци са без работа.

Във Франция за година безработицата  е нераснала от 10.1 на 11 на сто или с над 300 хиляди души и сега безработните французи са 3.276 милиона. Април е 24-тият пореден месец на увеличаваща се безработица в страната. Същевременно всеки шести млад човек под 25 години във Франция е безработен.

В тази ситуация се увеличават очакванията ЕЦБ да предприеме действия за съживяване на икономиката, като отиде по-далеч от понижаването на лихвите и помисли за намеса от типа на програмата на американския Эедерален резерв за печатане на пари, известна като количествено облекчаване.

"Ние не очакваме силно възстановяване в еврозоната", казва Ник Матюс, старши икономист в Nomura International в Лондон, цитиран от Ройтерс. "Това оказва натиск върху ЕЦБ да предприема допълнителни традиционни и нетрадиционни мерки", добавя той.

Президентът на ЕЦБ Марио Драги, който вече веднъж спаси еврозоната през миналата година с план за изкупуване при нужда на облигации на закъсали страни, засега предпочита да остави на правителствата в страните от валутния съюз задължението да извършат реформи.

Европейската комисия обяви тази седмица, че правителствата трябва да се съсредоточат върху реформите на пазара на труда и в пенсионните системи, за да може да се възстанови динамиката на бизнеса, опитвайки се да премести своя фокус от икономиите към икономическия растеж.

Но дори и правителствата да предприемат нужните реформи, това ще отнеме време за постигане на резултат и преодоляване на дълговата и банковата криза, което ще подкопае доверието на бизнеса и домакинствата.

Както показват публикувани в петък данни, именно потреблението е спасило Германия от изпадане в рецесия през първото тримесечие на годината. Продажбите на дребно през април обаче неочаквано са спаднали заради студената зима в Европа.

Същевременно потребителските разходи във Франция отбелязват нов спад с 0,2% през февруари, след като се бяха свили и през първия месец на годината. Покупателната способност на френските домакинства намаля през миналата година за първи път от 1984 година насам.

За България данните на Евростат показват безработица от 12.3%, което е над средното за Европейския съюз.

Най-ниската безработица отново е регистрирана в Австрия ( 4.9%), следвана от Германия (5.4%) и Люксембург (5.6%). Най-висока е безработицата в Гърция (27.0% през февруари 2013 година), Испания ( 26.8%) и Португалия (17.8%).

Най-голямо за последната година е увеличението в Гърция (от 21.9% до 27%), Кипър (11.2% до 15.6%), Испания (24.4% до 26.8%) и Португалия (15.4% до 17.8%). Най-голямото понижение на безработицата е регистрирано в Латвия (от 15.5% на 12.4%), Естония (10.6% - 8.7%) и Ирландия (14.9% - 13.5%).

Най-ниска безработица сред младежите е регистрирана в Германия (7.5%), Австрия (8.0%) и Холандия (10.6%). Най-висока е в Гърция (62.5%), Испания (56.4%), Португалия (42.5%) и Италия (40.5%).

За сравнение през април безработицата в САЩ е 7.5% при 8.1% година по-рано.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #15

    Е, излиза, че за модерните икономики кризата е природно бедствие - управляващите не знаят как да се справят с нея. Въпросът е защо се натискат да ни управляват. Да си признаят, че не могат, и да си ходят, да дойдат такива, които знаят.

  2. Анонимен
    #14

    320 000 000 Америка е водеща в иновации, производителност на труда и диверсифицираност на отраслите. Това е, драги антиамериканисти.

  3. Анонимен
    #13

    Икономически европейците правят по-правилните неща от американците, но социалната цена нещо идва твърде високо и може да докара популистки правителства, които да докарат нещата до пълен хаос. Може би в крайна сметка на американците ще им мине номера - закрепи икономиката първо, пък после плати масрафа, дори и да е с цената на сериозна инфлация. Не, че американците и те много са го закрепили, но икономиката им в момента изглежда да се подобрява. Нищо не се знае де.

  4. Анонимен
    #12

    блокюпай имат пълното право да протестират пред създадената от ленинизъъма на тачъризъма сган от чантаджии - скакалци. бай Ангел Бакалина

  5. Анонимен
    #11

    Eurozone Jobless Rate Hits Record High as Blockupy Hold Anti-Austerity Protests - Live

  6. Анонимен
    #10

    9. недоносчета може да роди само бкп и атака, които се обявиха против европа и пратиха свои "избранници" в сърцето на европа и парламата ѝ за да я съсипят, както гордо направиха със своите държави. социалистическите недоношчета на служба в ес. на първо место -пръмова-кунева. с тази подмолна реставрация на клептоманските престъпни ленински структури - европа има само един шанс. назад към истинските ценности. бай Ангел Бакалина

  7. Анонимен
    #9

    Еврото е недоносче. Неспасяемо при това - вече и в родината му го схващат.

  8. Анонимен
    #8

    7. какъв договор, след като договорите се правят именно за да не бъдат спазвани. сякаш нямаше 3.0% граница не на инвестициите на пазара пари-пари прим, а за загащването на дълговете, които бяха правени за да могат определени политици не само да си вземат подкупите, но и да прокарат на всяка цена безумните си "проекти", за които цялото общество плаща тази висока цена, защото добре се знае, че безплатен обяд може и да има за определени кръгове, но накрая народите плащат и майката, и лихвите, и сами си закопават мъртвите. Няма съмнения, че това е най-гнусна перверзия, но щом богът- чичко паричко е казал - всички трябва да мълчат и изпълняват. така е то. бай Ангел Бакалина

  9. Анонимен
    #7

    Назад към римския договор!

  10. Анонимен
    #6

    нека да направим равносметката по бакалската, както е свикнал да го прави онзи "нов световен "ред"", който успя да съсипе адски всичко, до което се докосна. в америка, въпреки наливането с реки от новонапечатани usd - нищо ново на работния пазар, в япония - същото, като дума не може да става за сравнения между япония и ес, относно възможности за вземане на единни решения и др. тук непременно ще трябва да се отбележат и високите нива на €врото, спрямо другите конкурентни валути на световния пазар.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.