Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Еврозоната търси варианти за спешно финансиране на Гърция

Банковата ваканция удължена поне до сряда

4 коментара
Опашка пред гръцки банков клон.

Експерти от еврозоната обсъждат начини да помогнат на Гърция да покрие краткосрочните си нужди за финансиране и да остане платежоспособна, докато не бъде финализирано евентуално трето спасително споразумение. Те обаче са изправени пред финансови, юридически и политически ограничения, отбелязва ДПА.

Еврогрупата (съветът на финансовите министри от еврозоната) ще продължи работата по проекта за мостов кредит за Гърция, каза във вторник председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум, цитиран от Франс прес, при пристигането си за планираното заседание на Съвета на ЕС.

Все още обмисляме този въпрос и днес работната група на еврозоната ще го разгледа. Възможно е да бъде насрочена телеконференция днес или утре, допълни Дейселблум.

До понеделник Атина трябва да намери 3.5 млрд. евро, които дължи на Европейската централна банка. Преди това трябва да бъдат направени и двете просрочени плащания към МВФ за общо 2 млрд. евро.

Сега се прави оценка на всички възможни инструменти и фондове, които могат да бъдат използвани за отпускане на средства на Гърция. Всички те обаче имат недостатъци и ограничения, включително и от юридически характер, поясни Дейселблум.

Предвиждат се до шест варианта за осигуряване на временно мостово финансиране докато приключат преговорите за третия помощен пакет от 86 млрд. евро (вероятно в рамките на 4-5 седмици), посочи финландският финансов министър Александер Стуб, цитиран от АФП и ДПА, преди днешната среща в Брюксел.

Той обаче предупреди, че ще бъде много трудно за която и да било страна членка да даде свежи пари без никакви условия.

Сред обсъжданите варианти са двустранни заеми за Гърция, отпускане на печалбата, която ЕЦБ държи от гръцки държавни облигации, или на останалите 13.2 млрд. евро от първата помощна програма от 2010 г. в Европейския механизъм за финансова стабилност (EFSM).

За последния вариант обаче ще е необходимо съгласието не само на страните от еврозоната, но и на останалите държави в ЕС. Великобритания и Чешката република вече обявиха, че са против.

Междувременно обявената още на 28 юни банкова ваканция в Гърция бе удължена до утре. Ограничението от 60 евро на ден от банкоматите се запазва, съобщи финансовото министерство на страната, цитирано от гръцките медии.

Европейската централна банка (ЕЦБ) пък оповести, че запазва непроменен сегашния таван на спешно финансиране на гръцките банки чрез механизма ЕЛА (ELA).

Таванът за тези заеми, чийто обем на вече предоставите суми на гръцките банки доближава 89 милиарда евро, бе запазен непроменен, посочи говорител на ЕЦБ часове след новината за трудно постигнатото принципно споразумение между Атина и нейните кредитори.

Смята се, че със запазване на непроменения таван на финансиране на гръцките банки ЕЦБ изпраща сигнал, че ще изчака гръцките депутати да одобрят реформите, които искат кредиторите от тях и които са обвързани с третия спасителен пакет за Гърция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. daniel32
    #4

    Пак ли?! А после кой ще ги спасява?

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  3. Boriana Boneva
    #2

    нали уж ако не получеха пари до вчера щяха да фалират. Брей, лъжливо и мързеливо племе.....

  4. Доналд Дък
    #1

    Приемане на единна ДДС ставка за всички острови и части на Гърция може да е само малкия спасителен пояс с който ще трябва да се примират нашите съседи ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.