Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Евтиния и изобилие? Колко са стрували реално храните по времето на соца

15 коментара
Евтиния и изобилие? Колко са стрували реално храните по времето на соца

Носталгията по миналото е съвсем човешка. Колкото повече минават годините, толкова повече тъгуваш по младостта. А и паметта е много по-отчетлива за случки от детството и юношеството, отколкото за по-късни събития. Като погледнеш назад, има толкова пропуснати възможности и толкова пропиляно време. С напредъка на годините все повече осъзнаваш, че си смъртен, нищо че го знаеш от малък.

Когато гледаш стари снимки от семейния албум, от родното място, от родината, единствено се умиляваш. Защото разбираш хода на времето – не бързаш да кажеш дали преди е било по-зле или по-добре. Мъдростта те е научила, че просто е било по-различно, било е друго време. Радостите и страданията ти тогава предизвикват само една беззлобна тъга по нещо безвъзвратно отминало. Което е ценно именно като такова и може да ти носи само нега.

Когато се вкопчваш в миналото

Колективната памет за миналото обаче може да е съвсем друга. И не защото е обща, а не само твоя. А понеже ражда смисли в настоящето, за което няма как да си непременно мъдър. За настоящето още няма пожълтели фотоси, то още не е безвъзвратен завършек на нещо, което е такова, каквото е. Особено ако нямаш въображение и сили да го погледнеш от бъдещето. И да си кажеш – не, това не е настоящето, което искам, и мога да го променя. Тогава се вкопчваш в миналото и го привиждаш като бъдеще. Миналото става оправдание за твоето настояще – като изчезнала утопия, която съживяваш сега.

Но нали не ти е останал живец да се радваш на настоящето - такова, каквото е, или сили да го променяш, търсиш себеподобни да го възвеличаеш. Големите идеологически разкази за миналото стават лично кредо, с което осмисляш настоящето си. Социализмът например е светлото минало, което несправедливо е погребано и си мечтаеш да се върнеш в него. Колкото повече се вкопчваш в този разказ – и с това го превръщаш в мощна идеология, толкова повече преправяш паметта за собственото си минало. То вече сякаш само говори с твоите уста – все по-еднозначно, все по-плакатно  и все по-немъдро.

Евтиния и изобилие?

Как това е било време на евтиния и изобилие. Как трамвайното билетче е било 6 стотинки и сме яли кренвирши за 3.60 лв., които "като ги хапнете, устата ви се напълва не със соя и бъркоч от химикали, а с божествения сок на леко опушено прясно телешко месо". Нямат значение свидетелствата на онези, които и тогава, и сега споделят, че не ядат това, което сами произвеждат в месокомбинатите. И че споменът за онзи неповторим вкус е и заради много по-рядката консумация на месо и изключително бедния асортимент тогава, на които в годините после си обръгнал.

Идеологическият разказ може дори филията с мас от прасето на един бивш премиер да представи не само като бедност, но и като неповторим деликатес. Просто защото е от собственото детство. Но в този случай не говори детството - идеологическият кинематограф преподрежда личните ти спомени.

И истинските данни

И тогава обективните данни нямат никакво значение. Например тези от изследването на Мартин Иванов, Ралица Ганева и Калоян Ганев от Софийския университет, които създадоха индекс на цените, с който можем да съпоставяме какво при соца или дори по-рано би струвало в днешни пари. Според този индекс килограм бял хляб през 1985 г. за 40 стотинки тогава ни е струвал всъщност 2.40 лв. днешни пари, пералня "Перла-05" за 620 лв. ни е струвала сегашните 3170 лв., а средната пенсия от 91 лв. е днешните 549 лв.

 А "днешни пари" означава по-точно стойностите преди инфлацията и пандемията – към 2020 година. Изследователите поставят в една потребителска кошница 10 основни храни от по килограм или литър – хляб, брашно, захар, мляко, олио, вино, ракия и др. и мерят колко от тях може да се купи със средната заплата в "златните години на социализма"https://www.mediapool.bg/lazhata-za-hubaviya-zhivot-v-nrb-news296959.html и колко сега. Оказва се, че тогава е можело да се купят 14 колички за пазар, докато през 2020 година - 22 колички. И че всъщност никога досега не сме живели по-богато – нито при "златния социализъм", нито при "златния капитализъм" от края на 1930-те и началото на 1940-те.

Разбира се, социалните неравенства днес са огромни и това води до безнадеждност сред големи групи хора – неслучайно, макар и с леко подобрение, сме едва 77-и в световния индекс на щастието, зад нас на Балканите са само Северна Македония и Турция. Щастието има, разбира се, и манталитетни измерения (все мрънкаме, все сме недоволни), защото и много по-бедни от нас общества са много по-щастливи.

Лесен обект за манипулация

Но тези обезкуражени хора стават лесен прицел за пропагандата. Многобройни Фейсбук групи и сайтове са създадени или превзети от кремълските хибридчици, за да идеализират комунистическото минало.

Да го превърнат в обща утопична памет с цел не да го съживят, а за да зачеркнат европейското бъдеще на България.

Да превърнат страната в своя губерния, като прекършат обществените усилия за повече законност, по-малки социални неравенства и повече благоденствие. И вместо средностатистическият българин да може да си купува кренвирши не само от 10, но и от 40 лв. – от каквото си иска месо"с божествен сок", да се тъпче с нискокачествени колбаси и да плаче по "невероятните" и "евтини" кренвирши от 3.60, които демокрацията, Брюксел и Вашингтон са му отнели.

Затова трябва да си честен с миналото – само тогава можеш да си автономен в настоящето. Да опазиш собствения разнолик, радостно-тъжен разказ за него. И да го оставиш да почива там, където му е мястото – в миналото. Иначе дори кренвиршите, с които някогашният хладилник "Мраз" никога не е бил пълен, ще са рядкост и в днешния хладилник.

*Заглавието е на Mediapool.bg

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #15

    даже гащи и чорапи не можеше човек да си купи безпроблемно... Я! да си спомнят сегашните пут-рус-комуно-бабЭта как в соца си носеха през ден чорапогащниците в хилядите "Ателие "Ловим бримки" - да им ги позакърпят, щото в магазина нЭма-а-а-а...

  2. Bлaдo
    #14

    ...толкова беше "евтино" и толкова "имаше всичко"...., че за по-...небогатите в магазините я имаше и опцията човек да си купи ЧЕТВЪРТИНКА от хляба... ... ... А според изтрещелите тикви на соц-носталгиците: "тогава и презервативите не се огъваха"... :-)))

  3. Des
    #13

    Лицемерието на бившите ДС граници няма. От познат работил за тогавашните Хранителни стоки знам, че за другарите големи партици е имало по един скрит магазин/ помещение, предимно в градските Хали, във всички по голям град. И ако навън рафтовете са празни, и хората се чудеха от къде едно кафе или кутия бонбони да вземат, там било пълно със стока за "ВИП" клиенти.

  4. Име1234
    #12

    Нито беше евтино, нито качествено. Това, за което плачат така наречените носталгици е ‘сигурната работа’. Системата беше такава, че всеки беше ‘назначен’ и няма значение как работи, накрая на месеца си получава мизерната заплата. ‘По-оправните’ си докарваха допълнително с кражби. Това е! Перфектната система за поощряване на мързела и кражбите. Не е чудно, че българина още не смята корупцията за престъпление. Крадливите просперират

  5. Александър Борисов
    #11

    Магазините Плод и зеленчук,бяха плачевна картинка,особено през зимата.Всички рафтове с единствената гювеч консерва в буркан.Каца с кисело зеле,друга с една трушия от зелени домати и моркови, насечени като за прасе.Глави цвекло,моркови и стар лук.Плодове,само за Нова Година,след едночасово изнервяне. Месото! Обикновенно го мелехме,че иначе не беше за гледане. И най-важното,в магазините нямаш право на избор.Каквото ти даде продавача,като винаги се вмъкваше "шкарто",защото той не можеше да го връща,трябваше да се продаде.Купувачите бяхме виновни овци пред всемогъщият "бай еди кой си",че от него зависеше какво ще занесем в къщи.

  6. Мунчо Велики
    #10

    Един приятел, Бог да го прости, отговаряше по следния начин на тези, които му обясняваха, колко добре е било при Бай Тошо: - Правилно, всичко имаше и евтино беше, и лапахте ли лапахте - до прималяване. Само където после нямахте тоалетна хартия, да си обършете зад.ниците.

  7. Мунчо Велики
    #9

    Само бих поспорил за "златния капитализъм" от края на 30-те и началото на 40-те години. Сравнението е трудно, защото в света тогава не е имало масово производство на телевизори, хладилници и други подобни стоки. +++ Ще припомня обаче, че тогава в едно семейство е работел (получавал заплата) само мъжът, жената е била домакиня, а семействата са били с минимум 3 деца. Дали днес едно такова семейство може да се изхранва и облича (само с една заплата)? ДА, имало е и бедни, НО те са били или тъпи или мързеливи.

  8. Коментарът е изтрит в 07:40 на 22 март 2023 от автора.
    #8
  9. Коментарът е изтрит в 07:40 на 22 март 2023 от автора.
    #7
  10. Rolo Tomassi
    #6

    Само да добавя, че за да си купиш руски цветен телевизор Темп-714Д или чешка пералня Татрамат 353, трябваше да се запишеш в списък, който се намираше в човек от опашката пред магазина, защото количествата бяха ограничени или да отидеш до друг град, където са ги заредили. Банани се пускаха само по коледа, но не повече от 3 кг/човек. И помнете - ако сте яли кренвирш - значи сте яли всичко !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.